Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Alte două pistoale pneumatice și un act falsificat, ridicate pe Aeroportul Internațional Chișinău

Documentați pentru tentativa de transportare peste frontiera de stat a bunurilor interzise, dar și folosirea actelor falsificate, sunt trei cetățeni străini – doi israelieni și un nigerian. Incidentele au fost înregistrate în seara zilei de ieri, 28 septembrie 2022.

Publicat

Pentru formalitățile de control, în jurul orei 17:00, la cursa „Chișinău- Tel Aviv” s-a apropiat cetățeanul Israelului de 31 de ani. În cadrul primului filtru de control de securitate, polițiștii de frontieră au observat în bagajul cetățeanului un obiect asemănător cu o armă. La verificarea suplimentară a fost constatată prezența unui pistol pneumatic, pachețele cu bile din metal și balonașe de gaz. De asemenea, la cursa de pe itinerarul „Chișinău – Tel Aviv”, de la ora 22:10, a fost identificat cel de-al doilea israelian de 22 de ani, care avea în bagajul său un pistol pneumatic și balonașe de gaz.

În ambele cazuri obiectele au fost ridicate și urmează să fie transmise la Centrul tehnico-criminalistic şi expertize judiciare al MAI.

Amintim că în dimineața de 28 septembrie, alți trei bărbați israelieni, care, de asemenea, intenționau să zboare spre Tel Aviv au fost prinși cu arme pneumatice în valize.


Încheie șirul ilegalităților un tânăr din Nigeria care deținea permis de ședere ucrainean cu semne clare de falsificare. Bărbatul de 28 de ani venea în Moldova din Turcia, cu ruta „Istanbul – Chișinău”. În timpul controlului de frontieră, străinul a comunicat că intenționa să ajungă în Ucraina, în acest sens a prezentat un permis de ședere permanent care ar fi eliberat de autoritățile ucrainene.

Cercetarea amănunțită a documentului a rezultat cu stabilirea indicilor de falsificare. În continuare cazul este cercetat de către polițiștii de frontieră din Aeroportul Internațional Chișinău.

Permisul falsificat va fi transmis spre expertiză, iar nigerianul a primit refuz de intrare în Republica Moldova și cu următoarea cursă a fost transmis în țara de pornire.


 

echipa.md


Moldova

/VIDEO/ I-a lăsat fără milioane de lei: Un chișinăuian este bănuit de escrocherie de proporții legate de așa zise investiții.

O schemă amplă de escrocherie, cu un prejudiciu estimat la peste 10 milioane de lei, a fost destructurată de polițiștii și procurorii din sectorul Botanica al capitalei. Operațiunea a fost desfășurată cu sprijinul mascaților din cadrul brigăzii cu destinație specială „Fulger”, în urma unor investigații de durată.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, principalul suspect este un bărbat de 33 de ani, domiciliat în Chișinău, care ar fi pus în aplicare schema infracțională în perioada anilor 2024–2025.

Acesta este bănuit că ar fi convins mai mulți agenți economici să investească sume considerabile de bani în activități comerciale aparent profitabile. Ulterior însă, bărbatul nu și-ar fi respectat obligațiile asumate, însușindu-și atât mijloacele financiare, cât și bunurile obținute de la victime.

În urma acțiunilor procesual-penale și a măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au reușit să documenteze activitatea suspectului.


În cadrul perchezițiilor efectuate la domiciliul acestuia, au fost depistate și ridicate ciorne, documente și alte materiale considerate relevante pentru cauza penală.

În prezent, bărbatul este cercetat penal, iar dacă va fi găsit vinovat, riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 15 ani.

Ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului, identificarea eventualilor complici, dar și pentru recuperarea prejudiciului cauzat victimelor.


Citește mai departe

Moldova

Impact matinal în capitală: O șoferiță a ajuns la spital, după ce a intrat în coliziune cu un alt automobil.

Accident rutier soldat cu rănirea unei persoane în capitală. Totul s-a întâmplat în dimineața de 20 martie în cartierul Telecentru.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, impactul a avut loc în jurul orei 09:20, pe strada Miorița.

Din primele date, un bărbat de 40 de ani, aflat la volanul unui automobil, s-ar fi tamponat cu un alt autoturism, condus de o tânără în vârstă de 24 de ani. Circumstanțele exacte în care s-a produs coliziunea nu sunt deocamdată cunoscute.

În urma impactului, conducătoarea auto a suferit traumatisme și a fost preluată de echipajul medical, fiind transportată la spital pentru investigații suplimentare.


La fața locului au intervenit polițiștii, care au securizat perimetrul și au demarat cercetările.

Oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ „Ploaie” de droguri, la Ialoveni: PVP, marijuana și cartușe, găsite în locuințele a trei bărbați.

Trei persoane din raionul Ialoveni sunt cercetate pentru trafic de droguri, după ce în gospodăriile acestora au fost descoperite substanțe interzise și echipamente folosite pentru comercializare.

Publicat

Este vorba despre doi bărbați de 28 și 42 de ani din Costești și un tânăr de 20 de ani din Hansca. În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat droguri de tip PVP, cunoscut ca „sare”, dar și marijuana.

În locuințele suspecților au mai fost găsite cântare electronice de precizie, pachețele pentru ambalare, telefoane mobile cu informații relevante pentru anchetă, dar și obiecte utilizate pentru consumul de droguri. Totodată, au fost depistate și cartușe deținute ilegal.

Cei trei au fost testați, iar rezultatele au arătat că au consumat marijuana.


Valoarea drogurilor scoase din circuit este estimată la peste 110.000 de lei, potrivit anchetatorilor.

La solicitarea procurorilor, suspecții au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Între timp, investigațiile continuă pentru a stabili dacă în schemă sunt implicate și alte persoane.


Citește mai departe

topul săptămânii