Moldova
/VIDEO/ Un minor din Bălți a izbucnit în lacrimi în fața judecătorului. Ce a săvârșit adolescentul
Cu lacrimi în ochi, așa și-a primit sentința minorul din Bălți care, împreună cu încă doi copii a răpit și vandalizat peste 200 de mașini.
Culmea e că spre finalul anchetei penale, inculpatul cu cele mai multe capete de acuzare era cel care apela polițiștii și le comunica locul aflării automobilelor furate.
„Începutul infracțional al copilului începe cu luna aprilie 2019. Avem deja doi ani. Au fost condamnați trei minori, prin sentință. În rechizitorii erau cu mult mai mulți.
Cineva dintre ei au pledat pentru procedura simplificată, când inculpatul recunoaște probele prezentate de procuror și judecata deja nu mai examinează aceste probe.
Dintre toți, aceștia trei au mers în procedura simplificată și în privința altor minori s-a disjuns cauza penală”, a declarat judecătorul Andrei Guțu.
Minorul de 16 ani a fost judecat pe 77 de episoade penale. Acesta a fost privat de libertate pentru următorii patru ani. Cel de-al doilea minor a fost acuzat de cinci infracțiuni, iar ultimului i-a fost înaintată o singură învinuire.
Minorii spărgeau autoturismele, făceau o tură prin oraș, după care le abandonau.
„Pe motivul multitudinii de infracțiuni, am fost nevoiți să-i dăm pedeapsa cu închisoare, cea mai aspră pedeapsă. Eu mă străduiam să-i spun acestui copil, după ședință, îl rugam: „Uite, abține-te, nu mai săvârși infracțiuni”, el îmi spune „bine, bine”.
Ultimele două ședințe au fost preconizate pentru 24 martie și 7 aprilie 2021, când a fost pronunțată ședința, iată în această perioadă de 12 zile, acest minor a săvârșit alte 26 de infracțiuni.
Începând cu vârsta de 14 ani, pentru infracțiuni grave, deosebit de grave sau excepțional de grave, inclusiv pentru furt și răpire, de la 14 ani persoana poartă răspundere penală”, a spus magistratul.
Pentru infracțiuni similare, un adult ar fi fost condamnat la zeci de ani de pușcărie.
„Legislația prevede că termenul pentru minori se stabilește din maximum pedepsei redus la jumătate.
În afară de aceasta, mai avem procedura simplificată, prevăzută de articolul 364 prim, CPP, care permite ca din reducerea asta să mai facem încă o reducere cu 1/3.
Conform Art. 79 Cod Penal, minoratul se consideră ca o situație excepțională și în cazul dat, legislatorul permite judecătorului să coboare mai jos de limita prevăzută de lege, însă nu mai puțin de trei luni”, a adăugat judecătorul.
Celui de-al doilea complice s-a ales cu o pedeapsă condiționată.
„În privința altui minor a fost aplicată pedeapsa condiționată. Au fost stabiliți 2 ani de închisoare condiționat, cu perioadă de probațiune. Dacă în perioada de probațiune de doi ani, el nu va săvârși o altă infracțiune, el rămâne cu executarea pedepsei condiționate”,
În privința celui de al treilea minor, a fost prezentată o cerere de împăcare, care a scutit copilul de pedeapsa penală.
Moldova
Percheziții CNA și PCCOCS: Câțiva moldoveni ar fi însușit ilegal o navă maritimă de 26 milioane de dolari.
O navă maritimă de 26 de milioane de dolari ar fi fost însușită ilegal printr-o schemă pusă la cale de mai multe persoane din Chișinău. În dosar au loc percheziții, iar anchetatorii vorbesc despre un prejudiciu uriaș.
Ofițerii Centrul Național Anticorupție și procurorii PCCOCS au descins la domiciliile și sediile unor administratori și fondatori de companii care gestionau activitatea navei.
Potrivit anchetei, unul dintre partenerii de afaceri ar fi fost păcălit să semneze acte prin care figura doar „pe hârtie” ca beneficiar al unei firme. În realitate, spun oamenii legii, nava ar fi ajuns să fie controlată de alte persoane din grup.
Ulterior, vasul ar fi fost vândut sau transmis mai departe fără acordul celui care deținea, de fapt, o parte din afacere. Astfel, acesta ar fi fost lăsat fără bun și fără profitul care i se cuvenea.
Investigațiile continuă pentru a stabili exact cum a fost pusă la punct schema și cine se face vinovat.
Moldova
/VIDEO/ Opt suspecți, unul reținut: Poliția a destructurat un grup de șantajiști care amenința victimele cu sicrie și cruci.
Grup de escroci, destructurat de oamenii legii. Victimele erau amenințate cu sicrie și cruci lăsate la poartă.
Recent, ofițerii Direcției Investigații „Centru” a Inspectoratul Național de Investigații, în comun cu polițiștii și procurorii din Căușeni, au documentat activitatea infracțională a unui grup de șantajiști format din 8 persoane, printre care și trei femei, cu vârste între 18 și 47 de ani, originare din Chișinău și Orhei.
Potrivit anchetei, în perioada martie 2021 – mai 2025, suspecții ar fi șantajat două persoane, reușind să extorcheze peste 47.200 de euro. Inițial, aceștia ar fi acționat prin intermediul unui profil fals creat pe o rețea de socializare, cerând bani sub pretextul că nu vor perturba activitatea victimelor pe platformă.
Ulterior, metodele au devenit mult mai agresive. Într-un caz extrem, în noaptea de 4 spre 5 mai 2025, bănuiții ar fi adus la poarta domiciliului părinților uneia dintre victime, dintr-o localitate din raionul Căușeni, un capac de sicriu, o cruce din metal cu indicarea datei nașterii și a unei presupuse date a decesului victimei, precum și o fotografie a victimei împreună cu fiica sa minoră, gest perceput ca o amenințare directă la adresa vieții.
Potrivit poliției, banii erau transferați prin conturi bancare și portofele electronice, inclusiv în valută virtuală, apoi retrași în numerar. În urma măsurilor speciale de investigație, cu suportul mascaților de la Fulger, oamenii legii au efectuat 10 percheziții, fiind ridicate telefoane mobile, dispozitive de stocare a informației, carduri bancare și un automobil de lux.
Toate cele 8 persoane au fost recunoscute în calitate de bănuiți, iar una dintre ele a fost reținută pentru 72 de ore. Dacă vinovăția le va fi demonstrată, suspecții riscă pedeapsa cu închisoarea de la 11 la 13 ani.
Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate în schemă.
Moldova
/VIDEO/ Captură de hașiș și cocaină la Botanica. Polițiștii au ridicat și 100 mii de lei, bani cu proveniență dubioasă.
Doi bărbați, de 26 și 29 de ani, au fost arestați pentru 30 de zile, după ce au fost prinși cu peste un kilogram de droguri, în capitală. Valoarea substanțelor interzise ridicate de polițiști depășește 300 de mii de lei pe piața neagră.
Potrivit oamenilor legii, suspecții, originari din Bălți și Chișinău, au fost reținuți de polițiștii Inspectoratului de Poliție Botanica, fiind bănuiți de deținerea și distribuirea drogurilor pe teritoriul municipiului Chișinău.
În urma perchezițiilor, ofițerii au depistat și ridicat peste un kilogram de hașiș și cocaină, pachețele de tip zip-lock, cântare electronice de înaltă precizie, dar și 100 de mii de lei, bani a căror proveniență nu a putut fi justificată.
Toate substanțele au fost expediate pentru expertiză, iar ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
Dacă vor fi găsiți vinovați, cei doi riscă între 7 și 15 ani de închisoare, conform legislației în vigoare.
-
Moldova2 zile în urmăMamă, condamnată la închisoare: Tânăra și-ar fi maltratat repetat și în diferite moduri propriul copil în vârstă de aproape un an.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Rețea criminală din penitenciare: Tânăr de 25 de ani, reținut pentru coordonarea unei organizații criminale.
-
Moldovao zi în urmăJaf ca-n filme, pedeapsă reală: Tinerii care au deposedat o femeie de peste 51 mii de lei, condamnați la pușcărie.
-
Moldova3 ore în urmăAnchetă la Ministerul Apărării: Încă un militar din Armata Națională s-a rănit mortal.
-
Moldova4 zile în urmăBunuri istorice, descoperite la Bălți: O colecție de monede și obiecte istorice, păstrate și vândute ilegal în nordul țării.
-
Moldova2 zile în urmăDouă mii de euro pentru un permis: Un bărbat din Florești, reținut de ofițerii CNA pentru trafic de influență.
-
Moldova3 zile în urmăDoi maturi și patru copii au fost răniți, după ce mașina lor s-a tamponat cu un tir și cu un microbuz, la Anenii Noi.
-
Moldova2 zile în urmăO femeie a murit carbonizată: Tragedia s-a produs în urma unui incendiu provocat de o țigară nestinsă.
