Rețele de socializare

Moldova

Scandaluri și bătăi pe șosele: O femeie a provocat un accident, trecând neregulamentar, iar un șofer l-a luat la pumni pe un alt automobilist

Scandaluri și chiar bătăi au fost surprinse pe șoselele din țară în prima zi de toamnă.

Publicat

Unul dintre cazuri a avut loc pe bulevardul Iurie Gagarin din capitală. Acolo o femeie ar fi trecut strada, formată din câte 2 benzi de circulație pe fiecare sens, neregulamentar, chiar dacă în imediata apropiere este o trecere subterană.

Din această cauză, un șofer a frânat brusc, ca să nu o ia pe capotă, iar un alt automobilist, ce venea din spate, nu a reușit să oprească și a intrat în vehiculul din fața lui. Femeia a fost imediat luată cu asalt de către trecători, care au fost martori la incident.

„- Doamnă, nu vă mustră conștiința?


– Nu! Eu nu sunt vinovată că ei nu respectă distanța!

– Dar de ce nu ai trecut pe la trecerea subterană?

– Pentru că am vrut să trec anume așa!


– Așa ai vrut? Iar ei au de suferit.

– Ei au suferit pentru că nu au respectat distanța!”

Ulterior, și unul din șoferii implicați a intervenind, cerând femeii să nu plece nicăieri, până când nu vine poliția.


„- Este trecere subterană! Haideți cu mine, acuși va veni poliția!

– Ce treabă am eu?


– Poliția se va clarifica!

– Păstrați distanța.

– Eu am frânat ca să nu te accidentez, iar omul acela s-a izbit în mașina mea!”.

La fața locului a intervenit și un echipaj al secției documentare accidente rutiere, care a constatat că în urma impactului nimeni nu a fost rănit. Pe caz a fost inițiată o anchetă pentru a stabili circumstanțele exacte ale coliziunii.

Un alt caz a fost surprins pe o stradă din orașul Bălți. Cauza conflictului, spun martorii, a fost refuzul unuia dintre șoferi de a ceda trecerea celuilalt.

În imaginile surprinse la fața locului se poate observa cum imediat cum cei doi șoferi ajung într-o intersecție dirijată de semafor, ce căruia nu a fost permisă trecerea, blochează banda celuilalt, coboară din automobil și lovește cu pumnii de mai multe ori  pe cel care a decis să nu-l lase să treacă primul. Poliția nu a oferit comentarii oficiale despre acest incident.

echipa.md

Moldova

Prins după 10 ani de căutări: Moldovean căutat pentru omor, reținut în Italia

S-a ascuns timp de 10 ani de pedeapsă, dar a fost prins în Italia. Este vorba de un cetățean moldovean în vârstă de 40 de ani, anunțat în căutare internațională de către autoritățile de la Chișinău.

Publicat

Presa italiană scrie că pe numele acestuia era emis un mandat internațional în vederea extrădării, pentru o crimă comisă în 2015, împreună cu alte trei persoane. Bărbatul este acuzat că ar fi pătruns într-o locuință și ar fi ucis în bătaie, cu o rangă metalică, proprietarul, un bărbat de aproximativ 50 de ani.

Individul a fost recunoscut ulterior vinovat de omor, furt, tâlhărie și evadare, fiind condamnat șa 20 de ani de pușcărie, însă, ar fi reușit să fugă din țară. Recent, în urma unor investigații, polițiștii italieni l-au localizat în provincia Lodi. Deși figura ca domiciliat în zonă, anchetatorii au stabilit că se ascundea în localitatea Orzinuovi și era angajat fictiv la o firmă din Cremona.

Pentru a se deplasa fără a atrage atenția, bărbatul folosea un act de identitate românesc, a cărui autenticitate este verificată de autorități. Acesta a fost încarcerat în penitenciarul din Brescia, în așteptarea procedurilor de extrădare.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Și-a bătut gazda până la moarte. Inculpatul, trimis pe banca acuzaților

Procuratura municipiului Chișinău, Oficiul Ciocana a finalizat urmărirea penală și a expediat în instanța de judecată cauza penală în privința a unui bărbat în vârstă de 38 de ani, învinuit de vătămare intenţionată gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, care a cauzat decesul victimei.

Publicat

Conform învinuirii înaintate de către procurorii de la Chișinău, în septembrie 2025, inculpatul, aflându-se la domiciliul părții vătămate, care o găzduise temporar, după consum de alcool, a inițiat un conflict cu gazda.

Inculpatul i-a aplicat părții vătămate multiple lovituri cu mâinile, picioarele și obiecte contondente dure pe diferite regiuni ale corpului, în rezultatul cărora victima a suferit leziuni, care au dus ulterior la deces.

Învinuitul și-a recunoscut parțial vina, iar în cadrul reconstituirii crimei le-a arătat oamenilor legii cum s-a întâmplat totul.


Acesta se află în arest preventiv. Acuzatul riscă o pedeapsă maximă sub formă de închisoare pe un termen de până la 15 ani. Urmărirea penală a fost exercitată de organul de urmărire penală al Inspectoratului de Poliție Ciocana al Direcției de Poliție Chișinău cu suportul ofițerilor de sector al Sectorului de Poliție Vadul lui Vodă, sub conducerea Procuraturii municipiului Chișinău, Oficiul Ciocana.


Citește mai departe

Moldova

Spărgea apartamente în plină zi: Un chișinăuian ar fi golit șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei

Spărgea apartamente în plină zi, când stăpânii erau la serviciu. Un bărbat de 48 de ani din capitală, a ajuns pe mâna forțelor de ordine, bănuit că ar fi golit cel puțin șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, bărbatul acționa preponderent pe timp de zi, când proprietarii lipseau de acasă. Acesta pătrundea în apartamente prin culegere de chei și sustrăgea bani, bijuterii, bunuri de valoare și tehnică electronică.

Operațiunea de reținere a fost realizată cu suportul mascaților de la Fulger, iar în urma perchezițiilor efectuate la domiciliul suspectului, au fost depistate și ridicate mai multe bunuri care ar proveni din furturile comise. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar pe caz a fost inițiată o anchetă penală.


Dacă vinovăția bărbatului va fi demonstrată, acesta riscă până la patru ani de detenție.

Cercetările continuă pentru a stabili dacă bănuitul ar fi fost implicat și în alte infracțiuni similar comise în Chișinău.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii