Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Orhei: Depozit cu o suprafață de 700 m2, sfâșiat de flăcări. Trei echipaje de pompieri au intervenit la lichidarea focului

Incendiu devastator, la Orhei. Un depozit cu o suprafață de 700 m2 în care erau păstrate paie a fost sfâșiat de foc.

Publicat

Cazul a fost înregistrat în data de 22 noiembrie în localitatea Ivancea. Apelul la Serviciul 112 la ora 20:19. Potrivit datelor înregistrate, un depozit vechi din cărămidă cu suprafața de 700 m2 cu paie a fost cuprins de flăcări. Pentru lichidarea arderii la fața locului au intervenit 3 echipe de pompieri, care au stabilit că arde acoperișul anexei depozitului și paie păstrată în interior.

Angajații IGSU au reușit localizarea arderii către ora 21:32 și lichidarea incendiului la ora 23:03. În urma incendiului nici o persoană nu a avut de suferit, iar focul a distrus complet acoperișul anexei cu suprafața de 200 m2, paie și saci cu ceapă.

Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite ulterior de specialiști. Conform IGSU, de la începutul anului în Republica Moldova au fost înregistrate 1462 de incendii.



Moldova

Accident la ieșirea din Bucovăț: Un șofer a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce mașina sa a fost lovită de un camion.

Un bărbat de 36 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce mașina pe care o conducea a fost lovită din spate de un autocamion, la ieșirea din orașul Bucovăț, raionul Strășeni.

Publicat

Accidentul s-a produs în dimineața de 10 martie, în jurul orei 06:30. Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit preliminar că un autocamion, condus de un bărbat de 29 de ani, ar fi tamponat din spate automobilul condus de bărbatul de 36 de ani.

În urma impactului, șoferul automobilului a avut nevoie de îngrijiri medicale specializate, acestea fiindu-i acordate la fața locului de echipajul medical.

Ambii conducători auto au fost testați alcoolscopic, iar rezultatele au arătat valori negative.


Polițiștii au înregistrat cazul și desfășoară în continuare acțiuni pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie fără margini, la Bălți: Un minor de 15 ani s-ar fi strangulat într-o clădire nefinisată.

Tragedie fără margini într-o familie din Bălți. Un adolescent de 15 ani a fost găsit fără suflare într-o construcție nefinisată din oraș.

Publicat

Nenorocirea s-a produs în seara zilei de 6 martie. Potrivit informațiilor preliminare, corpul neînsuflețit al minorului a fost depistat în jurul orei 21:00, într-o încăpere de la etajul doi al unei clădiri nefinisate de pe strada Calea Ieșilor.

La fața locului au fost alertate serviciile de intervenție. Polițiștii s-au deplasat imediat în zonă, iar pentru documentarea cazului a fost solicitat și laboratorul criminalistic.

Conform datelor preliminare, adolescentul a fost găsit strangulat, având o funie în jurul gâtului. Totodată, potrivit informațiilor oferite de poliție, în apropierea corpului neînsuflețit ar fi fost depistat și un bilet de adio.


Oamenii legii au inițiat o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei, dar și ce l-ar fi determinat pe minor să recurgă la un asemenea gest.

Poliția urmează să stabilească exact ce s-a întâmplat și dacă în acest caz există sau nu alte persoane implicate.

În cazul în care detaliile expuse în acest material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor emoțional sau vă faceți griji pentru un apropiat, puteți apela după ajutor la Linia Verde Antisuicid, contactând numărul de telefon indicat pe ecran, sau puteți lăsa un email la adresa ajutor@pentruviata.md.


Citește mai departe

Moldova

Dosarul mitei de 40.000 de euro: Încă un suspect, reținut la Aeroportul Chișinău.

Un al cincilea suspect a fost reținut în dimineața de 9 martie, la Aeroportul Chișinău, în dosarul de trafic de influență în care, săptămâna trecută, patru persoane au fost prinse în timp ce primeau o mită de 40.000 de euro. Potrivit unui comunicat al CNA, bărbatul este bănuit de complicitate, urmează să fie audiat și plasat în izolator pentru 72 de ore.

Publicat

Persoanele cercetate ar fi pretins suma de 40.000 de euro, susținând că au influență asupra unor persoane publice și că le-ar putea determina să scape de pedeapsă o persoană condamnată în primă instanță.

Cei patru suspecți au fost reținuți săptămâna trecută în sectorul Rîșcani al Capitalei, la scurt timp după transmiterea banilor. În urma perchezițiilor, a fost ridicată întreaga sumă de 40.000 de euro, precum și dispozitive electronice despre care anchetatorii spun că ar fi fost folosite pentru realizarea înțelegerii prealabile privind comiterea infracțiunii.

Acțiunile de urmărire penală pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului și pentru identificare tuturor persoanelor implicate.


Citește mai departe

topul săptămânii