Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Acte falsificate și modificări tehnice ilegale, depistate la trecerea frontierei moldo-române

Două permise de conducere cu indici de contrafacere și o semiremorcă cu numărul VIN modificat ilegal, au fost depistate la trecerea frontierei moldo-române.

Publicat

Cazurile s-au înregistrat la sfârșitul săptămânii trecute. În punctul de trecere a frontierei Giurgiulești-Galați, polițiștii de frontieră au identificat pe sensul de ieșire din Republica Moldova doi conducători auto care dețineau permise de conducere falsificate. În primul caz, șoferul unui microbuz de pe ruta Moldova-Franța a declarat că fusese rugat de un conațional, stabilit în Franța, să ia un colet de la o rudă. Despre conținutul acestuia nu cunoștea, doar că a fost anunțat că în pachet este un portmoneu.

Ca urmare, un permis de conducere, care ar fi eliberat de autoritățile române pe numele unui moldovean din raionul Briceni, a fost depistat și ridicat pe motiv că conținea mai multe elemente de falsificare. Șoferul de microbuz și-a continuat călătoria. Cel de-al doilea conducător auto, identificat cu act falsificat, este cetățean al Ucrainei. Acesta s-a prezentat la volanul unui tir de model DAF. După legitimarea acestuia s-a efectuat un control amănunțit supra permisului de conducere ucrainean, unde s-a depistat că este contrafăcut.

Șoferul de tir a relatat polițiștilor de frontieră că își perfectase permisul conform procedurilor legale, personal s-a prezentat la autoritățile competente din orașul Odessa, Ucraina. Cetățeanului ucrainean i-a fost autorizată trecerea frontierei de stat, doar că în calitate de pasager.


În punctul de trecere a frontierei Leușeni, un bărbat cu dublă cetățenie (RM și RO) s-a prezentat la volanul unui camion ce tracta o semiremorcă cu numărul VIN modificat ilegal. Din primele cercetări s-a constatat că locul destinat inscripționării numărului arată un grad înalt de uzură, dar și bănuială de modificare manuală. La audieri s-a aflat că șoferul de 51 de ani venea din Marea Britanie, unde și-a cumpărat această semiremorcă cu scopul de a o folosi în interes personal, însă nu a verificat dacă toate actele necesare sunt în regulă.

În baza celor stabilite, s-a dispus indisponibilizarea semiremorcii până la finalizarea cercetărilor.

Între timp experții urmează să se pronunțe pe marginea acestei ilegalități și încadrarea juridică a faptei.


 


Moldova

/VIDEO/ Taxe ilegale în penitenciar: O rețea ilegală de colectare a banilor, demascată de oamenii legii.

Un sistem ilegal de colectare a banilor, controlat chiar din închisoare, a fost destructurat de oamenii legii. Mai mulți deținuți sunt bănuiți că impuneau taxe altor pușcăriași, pe care îi amenințau cu bătaia dacă refuzau să plătească. Banii ajungeau într-un fond comun folosit de o grupare criminală.

Publicat

Potrivit poliției, schema funcționa de la începutul anului curent. Deținuți afiliați unei organizații conduse de un individ cunoscut în lumea interlopă drept „Kitaeț” strângeau bani de la alți deținuți, folosind frica și presiunea. Sumele erau folosite pentru a menține influența grupării și a impune reguli neoficiale în penitenciar.

Totul era bine organizat. Liderii grupării, aflați după gratii, dădeau ordinele, iar alți deținuți, desemnați ca „responsabili” pe sectoare, aveau grijă ca fiecare să contribuie. Practic, nimeni nu putea refuza fără consecințe.

În perioada ianuarie–aprilie, oamenii legii au descins de mai multe ori în Penitenciarul nr. 18 din Brănești. În urma perchezițiilor, de la deținuți cu vârste între 25 și 47 de ani au fost ridicate peste 20 de telefoane mobile, cartele SIM, droguri și notițe care arată cum erau gestionați banii. Unele obiecte erau ascunse în locuri special amenajate, ca să nu fie depistate.


Mai mulți deținuți au fost deja recunoscuți ca bănuiți. Ei sunt cercetați pentru mai multe infracțiuni comise chiar în detenție și riscă până la 15 ani de închisoare.

Ancheta continuă. Oamenii legii încearcă să afle câți deținuți au fost forțați să plătească și cine mai face parte din această rețea.


Citește mai departe

Moldova

Lovită pe trecerea de pietoni: O femeie a ajuns la spital după ce a fost tamponată de o mașină.

O femeie de 75 de ani a ajuns pe patul de spital după ce a fost lovită de o mașină chiar în timp ce traversa regulamentar strada, la o trecere de pietoni dirijată de semafor, în Chișinău.

Publicat

Accidentul s-a produs pe 30 aprilie, pe strada Vasile Lupu. Potrivit informațiilor preliminare, la volan se afla un bărbat de 82 de ani, care nu ar fi reușit să evite impactul.

Femeia traversa strada la culoarea permisă a semaforului în momentul în care a fost lovită. În urma impactului, aceasta a avut de suferit și a fost preluată de un echipaj medical, fiind transportată la spital pentru investigații.

Poliția a inițiat o anchetă și urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

Moldova

Imprudența i-a băgat în spital: Doi bărbați, salvați de pompieri dintr-o locuință cuprinsă de flăcări.

Două persoane au fost la un pas de moarte în urma unui incendiu izbucnit într-o locuință din municipiul Bălți. Victimele au fost găsite inconștiente în interiorul casei cuprinse de fum și flăcări, fiind intoxicate cu monoxid de carbon și suferind arsuri pe suprafața corpului.

Publicat

Totul s-a întâmplat în seara zilei de 29 aprilie, în jurul orei 23:04, pe strada Feroviarilor din oraș. Potrivit primelor informații, focul a izbucnit în interiorul locuinței, unde mai multe bunuri au fost cuprinse de flăcări. La fața locului a intervenit de urgență un echipaj de pompieri și salvatori, care au reușit să pătrundă în casă și să evacueze cele două victime.

Este vorba despre doi bărbați, în vârstă de 38 și 41 de ani, care au fost preluați de medici și transportați la spital pentru îngrijiri medicale.

Potrivit cercetărilor preliminare, incendiul ar fi izbucnit din cauza imprudenței în timpul fumatului.


Datele Inspectoratului General pentru Situații de Urgență arată că, de la începutul anului 2026, au fost înregistrate 653 de incendii în Republica Moldova, soldate cu 63 de decese, inclusiv un copil.

În acest context, salvatorii avertizează populația să evite fumatul în locuințe, mai ales în apropierea materialelor inflamabile, și să respecte regulile de prevenire a incendiilor. În caz de situații de urgență, cetățenii sunt îndemnați să apeleze Serviciul 112.


Citește mai departe

topul săptămânii