Rețele de socializare

Moldova

COVID-19: Trei persoane din Călărași și una din Ungheni, blocate de trei zile în vama dintre Polonia și Ucraina

Trei cetățeni ai raionului Călărăși și un unghenean stau blocați de trei zile în vama dintre Polonia și Ucraina, Krakivets-Korchova. Aceștia se întorceau din Germania și s-au pomenit că nu mai sunt lăsați să iasă sau să intre din vama respectivă din cauza restricțiilor impuse în contextul pandemiei de COVID – 19.

Publicat

Atât cetățenii blocați în vamă, cât și rudele acestora au făcut sesizări repetate la Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene, la Ambasada Poloniei, la cea a Ucrainei, dar până la moment nu s-a luat nicio măsură. Rudele sunt îngrijorate din cauza că cei patru stau cu toții de luni dimineață într-o mașină, neavând apă, alimente sau baie.

Cel mai grav, spun ei, e că nimeni nu le dă nicio atenție, iar în scurt timp nu vor mai putea lua legătura cu cei de acasă din cauză că vor rămâne și fără internetul sau minutele pe care le au în abonamentul limitat.

Bărbații susțin că trăiesc un adevărat coșmar, pentru că ucrainenii nu-i lasă să le tranziteze țara, iar polonezii și-au închis punctul de trecere respectiv în contextul pandemiei de Coronavirus. Nimeni nu le dă nicio speranță celor patru, iar cei de acasă sunt cu moralul la pământ. Menționăm că trei dintre cetățeni au dublă cetățenie moldo-română, iar unul deține doar cetățenia Republicii Moldova.


expresul.md


Moldova

Intervenții medicale la limită: O tânără a încercat să lovească un asistent medical de pe ambulanță cu un topor.

Două echipe de medici de pe ambulanțe au fost agresate în timpul intervențiilor. Incidentele au fost înregistrate sâmbătă, 21 februarie, într-o localitate din raionul Nisporeni și în Chișinău.

Publicat

Primul incident a avut loc la ora 00:32, într-o localitate din raionul Nisporeni. Ambulanța a fost solicitată pentru un tânăr de 17 ani, care ar fi fost agresat fizic într-un bar.

Potrivit medicilor, în timpul examinării, pacientul a manifestat un comportament violent și neadecvat, adresând injurii personalului medical. Ulterior, acesta a lovit cu pumnul în față conducătorul autoambulanței, continuând agresiunea prin aplicarea unei lovituri cu piciorul în abdomen. În urma incidentului, a fost solicitată intervenția Poliție.

Cel de-al doilea caz s-a produs în aceeași zi, în municipiul Chișinău. Serviciul de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească a fost solicitat pentru doi tineri, care ar fi consumat alcool în incinta unui restaurant. La fața locului, medicii au identificat un băiat și o fată, de aproximativ 20 de ani, care au fost conduși în autosanitară pentru acordarea asistenței medicale de urgență.


Astfel, pe parcursul intervenției, tânăra a manifestat un comportament extrem de agresiv, insultând repetat personalul medical. Situația a escaladat grav în momentul în care aceasta a scos un topor și a încercat să lovească asistentul medical. Pentru autoapărare și prevenirea unui incident cu consecințe fatale, cadrul medical a reușit să imobilizeze brațul agresoarei și să o deposedeze de obiectul periculos. Agresiunea a continuat, fiind aplicată o lovitură cu piciorul în cutia toracică a infirmierei. La scurt timp, la fața locului a intervenit Poliția.

În acest context, Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească menționează că actele de violență îndreptate împotriva personalului medical constituie o încălcare gravă a normelor legale și morale, afectând direct siguranța personalului, calitatea intervențiilor medicale și șansele pacientului de a primi ajutor prompt și eficient.


Citește mai departe

Moldova

Gelozia, bat-o vina: Un bărbat este bănuit că și-ar fi ucis consăteanul… din cauza dragostei.

Un bărbat de 31 de ani a fost reținut și este cercetat pentru omor și violență în familie, după un conflict violent care a avut loc într-o gospodărie din localitatea Mărăndeni, raionul Fălești.

Publicat

Potrivit poliției, tragedia s-a produs în noaptea de 21 februarie. În jurul orei 23:50, la serviciul 112 a parvenit un apel care anunța un conflict în zonă. La fața locului au intervenit oamenii legii, care au stabilit preliminar că între doi consăteni a izbucnit un scandal pe fond de gelozie.

Anchetatorii susțin că bărbatul de 31 de ani ar fi agresat un localnic de 39 de ani, aplicându-i mai multe lovituri cu pumnii și cu un obiect contondent, presupus a fi un topor, în zona capului. Victima a fost preluată de medici și transportată la Spitalul Raional Fălești, însă, din cauza leziunilor grave, a decedat la scurt timp după internare.

În aceeași noapte, suspectul și-ar fi agresat și soția, în vârstă de 29 de ani, potrivit informațiilor furnizate de poliție. Femeia a fost transportată la Spitalul Municipal Bălți pentru îngrijiri medicale.


Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore și este cercetat penal pentru omor și violență în familie. Dacă va fi găsit vinovat, acesta riscă până la 20 de ani de închisoare sau chiar detențiune pe viață, conform legislației.

Cercetările continuă pentru a stabili cu exactitate toate circumstanțele cazului.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Curieri de narcotice, arestați: Trei persoane, dintre care un ucrainean, plasați în arest pentru circulație de PVP.

Trei persoane au fost arestate pentru trafic ilicit de droguri, în urma unor percheziții desfășurate de ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI, în cadrul unei cauze penale documentate prin măsuri speciale de investigație și acțiuni de urmărire penală.

Publicat

Una dintre percheziții a avut loc într-un hotel din capitală, unde era cazat un cetățean al Ucrainei, în vârstă de 21 de ani. Asupra acestuia au fost depistate și ridicate zeci de pachețele cu PVP. Tânărul ar fi declarat că activa în calitate de curier pentru un magazin online de pe platforma Telegram. Potrivit forțelor de ordine, valoarea estimativă a substanțelor depistate pe piața neagră este de aproximativ 25.000 de lei.

În cadrul aceleiași cauze penale au mai fost identificați alți doi suspecți – o tânără de 20 de ani și un bărbat de 31 de ani – care ar fi activat, la rândul lor, în calitate de curieri pentru același magazin online. În urma perchezițiilor efectuate la domiciliul lor temporar a fost ridicat un pachet cu PVP, estimat la circa 90.000 de lei.

Toți trei au fost reținuți și ulterior plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 7 la 15 ani. Investigațiile continua în vederea stabilirii tuturor circumstanțlor, dar și a altor complicii implicați în comiterea infracțiunii.



Citește mai departe

topul săptămânii