Rețele de socializare

Moldova

Dosarul penal în care fostul ministru al Agriculturii, Eduard Grama, este învinuit de corupere pasivă, s-a cam împotmolit în instanță

Pe data de 29 iunie se împlinește un an de cînd acesta a fost trimis magistraților, însă pînă în prezent, a fost examinat doar în ședințe preliminare. Explicația acuzării cît și a apărării este aceeași: numărul mare al persoanelor vizate și nesincronizarea agendelor tuturor părților implicate în examinarea cauzei.

Publicat

„Următoarea ședință a fost stabilită pentru data de 8 octombrie. La ședințele anterioare nu s-au prezentat avocații din diverse motive. Dosarul a fost repartizat repetat după ce judecătoarea Galina Moscalciuc a fost transferată la Curtea de Apel”, ne-a explicat ofițerul de presă al Procuraturii Anticorupție, Anastasia Mihălceanu.

La rîndul său, avocatul lui Eduard Grama, Petru Balan, ne-a declarat că clientul său este cel mai interesat de finalizarea dezbaterilor judiciare. Apărătorul spune că Eduard Grama s-a prezentat la toate ședințele de pînă acum, însă multe dintre ele au fost amînate din cauza absenței altor părți.

„Dosarul clientului meu a fost – fără niciun motiv și fără nicio explicație juridică – conexat la o cauză penală mai mare. Asta s-a întîmplat deși cele două dosare nu au nicio legătură între ele. Din acest motiv încă ne aflăm la etapa ședințelor preliminare. Dezbaterile judiciare nu au început”, a spus Petru Balan.


Vom aminti că dosarul în care Eduard Grama este învinuit de corupere pasivă, figurează în total zece persoane. Printre ei se mai numără şeful Direcţiei administrarea patrimoniului de stat din cadrul MAIA, Directorul Colegiului Naţional de Viticultură şi Vinificaţie, un cercetător ştiinţific din cadrul Institutului Ştiinţifico-Practic de Horticultură şi Tehnologii Alimentare, primarul împreună cu trei consilieri ai comunei Stăuceni, un expert – evaluator de produse alimentare în cadrul Departamentului Expertize, Evaluare și Certificare a Camerei de Comerţ şi Industrie şi un antreprenor.

Potrivit actului de învinuire, pe parcursul anilor 2012 – 2016, învinuiţii ar fi constituit o schemă prin care au comis tentativa de înstrăinare a circa 38 de hectare de teren care a aparţinut, cu drept de proprietate, Colegiului de Vinificaţie şi Viticultură din Chişinău. Potrivit datelor urmăririi penale, învinuiţii ar fi luat în arendă, pe un termen de 30 de ani, terenul, iar ulterior, schimbîndu-i destinaţia din extravilan în intravilan, au încercat să parceleze lotul şi să-l comercializeze unor terţe persoane. Pentru a obţine decizii favorabile în scopul realizării intenţiilor lor, aceştia ar fi mituit diferiţi funcţionari cu diverse sume de bani, săvîrşind infracţiuni de corupere pasivă şi trafic de influenţă. Eduard Grama a fost reținut în luna martie 2017 în timp ce se afla în funcția de ministru al Agriculturii.

noi.md


Moldova

Lot contaminat cu pesticide: 10 tone de mărar de import, reținute și nimicite de ANSA.

Un lot de 10 tone de mărar proaspăt de import a fost reținut și ulterior nimicit de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor, după ce în urma analizelor de laborator au fost depistate depășiri ale limitelor admise de reziduuri de pesticide.

Publicat

Potrivit ANSA, în produs au fost identificate substanțele Penconazol și Clorpirifos, care pot prezenta risc pentru sănătatea consumatorilor. Decizia de retragere și distrugere a fost luată imediat după confirmarea rezultatelor de laborator.

Inspectorii au reținut lotul de mărar imediat după apariția suspiciunilor, întreaga cantitate fiind sigilată și ulterior nimicită sub supravegherea autorităților. Potrivit instituției, niciun kilogram din acest lot nu a ajuns pe piață sau la consumatori.

Reprezentanții ANSA precizează că depășirea limitelor maxime admise de reziduuri de pesticide apare, de regulă, atunci când nu sunt respectate bunele practici agricole. Printre cauze se numără utilizarea excesivă a produselor fitosanitare, aplicarea unor doze mai mari decât cele recomandate sau nerespectarea perioadei de așteptare până la recoltare.



Citește mai departe

Moldova

Accident feroviar la Ocnița: O mașină s-a tamponat cu o locomotivă. Coliziunea nu s-a soldat cu victime.

Polițiștii din Ocnița investighează circumstanțele unui accident produs la o trecere la nivel cu calea ferată, după ce o locomotivă a tamponat un automobil.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, la volanul mașinii se afla un bărbat de 58 de ani, iar în calitate de pasager se afla un alt bărbat, în vârstă de aproximativ 60 de ani.

Anchetatorii susțin că șoferul automobilului ar fi ignorat regulile de traversare a căii ferate, iar vehiculul a fost lovit de locomotiva condusă de un mecanic în vârstă de 55 de ani.

La fața locului au intervenit polițiștii pentru documentarea cazului și stabilirea tuturor circumstanțelor producerii accidentului.


Potrivit informațiilor oferite de ofițerul de presă din cadrul inspectoratului de poliție teritorial, Svetlana Talpă, atât conducătorul automobilului, cât și mecanicul locomotivei au fost testați alcoolscopic, rezultatele indicând lipsa alcoolului în aerul expirat.

Din fericire, în urma impactului nu au fost înregistrate victime sau persoane traumatizate, fiind produse doar pagube materiale.

Poliția continuă cercetările pe acest caz.


Citește mai departe

Moldova

Flăcări la fosta tabără din Cimișeni: Pompierii au intervenit pentru a salva sectorul de vile din apropiere.

Un incendiu puternic a izbucnit în dimineața zilei de 14 mai pe teritoriul unei foste tabere de odihnă pentru copii din satul Cimișeni, raionul Criuleni, unde în prezent funcționează o casă de rugăciuni, care aparține Uniunii Bisericilor Penticostale. Flăcările au cuprins mai multe construcții, existând riscul ca focul să se extindă spre sectorul de vile din apropiere.

Publicat

Apelul la Serviciul 112 a fost înregistrat la ora 07:24, iar la fața locului au fost trimise de urgență patru echipe de intervenție ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.

Ajunși la fața locului, pompierii au stabilit că focul a izbucnit într-o clădire administrativă cu două nivele, cu suprafața de aproximativ 660 de metri pătrați. Flăcările au distrus bunurile din interior și s-au extins și la o construcție auxiliară folosită drept cazangerie, cu suprafața de 48 de metri pătrați.

Totodată, incendiul a afectat parțial acoperișul unui șopron pentru animale și un cort aflat pe teritoriu.


Salvatorii au reușit să localizeze și să stingă focul înainte ca acesta să ajungă la casele din apropiere.

Din fericire, în urma incendiului nu au fost înregistrate victime.

Cauza izbucnirii focului și toate circumstanțele producerii incendiului urmează să fie stabilite de specialiști.



Citește mai departe

topul săptămânii