Moldova
ACCIDENT TERIFIANT la Floreşti. Doi tineri au murit, iar alte trei persoane se află în stare gravă la spital
Doi tineri, de 22 și 23 de ani, au murit ieri, 25 noiembrie în urma unui accident rutier produs în apropierea satului Vărvăreuca din raionul Florești.
Impactul violent a avut loc între două autoturisme. Șoferul unei maşini a murit pe loc, iar persoana care se afla pe bancheta din față – la spital. Alte trei persoane au fost transportate de urgență la Spitalul din Florești.
Doi răniţi se află în stare gravă în secţia reanimare. Poliţia nu a stabilit exact cauzele accidentului şi cine s-ar face vinovat de producerea impactului.
Un alt accident grav a avut loc pe drumul naţional Hâncești – Cimișlia, în apropierea satului Bozieni. Un bărbat de 75 de ani a fost lovit mortal de un microbuz pe o trecere de pietoni. Circumstanțele urmează să fie stabilite.
Moldova
Derapare la Costești: Un șofer de 35 de ani a ajuns cu mașina în afara carosabilului.
A derapat de pe traseu și a ajuns în afara carosabilului. Un șofer de 35 de ani a fost implicat într-un accident rutier în apropierea localității Costești, raionul Ialoveni. Din fericire, impactul s-a soldat fără victime.
Potrivit poliției, accidentul s-a produs în seara zilei de 12 mai, în jurul orei 19:50. Oamenii legii din Ialoveni au fost alertați despre cazul produs la ieșirea din localitate, iar la fața locului au intervenit pentru a stabili circumstanțele în care s-a produs accidentul.
Preliminar, polițiștii au stabilit că un șofer în vârstă de 35 de ani, ar fi pierdut controlul volanului și a derapat de pe partea carosabilă. Deocamdată, nu se cunoaște exact din ce motiv șoferul a ajuns în afara drumului.
În urma accidentului, nimeni nu a avut de suferit, însă mașina a fost avariată.
Cazul a fost înregistrat, iar oamenii legii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului rutier.
Moldova
Caz strigător la cer: Un tânăr din Fălești și-ar fi pus capăt zilelor într-un live pe TikTok.
Caz strigător la cer. Un tânăr de 25 de ani din raionul Fălești a fost găsit fără viață în municipiul Chișinău, după ce și-ar fi pus capăt zilelor în timpul unei transmisiuni live pe TikTok. Vă atenționăm că urmează detalii care vă pot afecta emoțional.
Potrivit informațiilor preliminare, tragedia s-a produs în noaptea de 12 mai, într-o locuință din comuna Cruzești.
Momentul ar fi fost transmis live pe rețeaua de socializare TikTok, iar imaginile ar fi fost urmărite de mai bine de două mii de oameni.
Potrivit poliției, la fața locului au intervenit atât forțele de ordine, cât și medicul legist, care a constatat semne specifice de deces prin strangulare pe corpul tânărului, fără a fi depistate alte leziuni corporale de natură violentă.
La adresa redacției noastre au fost trimise mai multe secvențe video în care se poate vedea cum tânărul plânge și pare disperat.
Pe caz a fost inițiată o anchetă, în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor decesului.
În cazul în care detaliile expuse în acest material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor emoțional sau vă faceți griji pentru un apropiat, puteți apela după ajutor la Linia Verde Antisuicid, contactând numărul de telefon 060 806 623, sau puteți lăsa un email la adresa ajutor@pentruviata.md.
Moldova
Cauză penală după tragedia de la Cahul: Anchete în mai multe direcții după incidentul din unitatea militară.
O cauză penală a fost pornită după tragedia din unitatea militară din Cahul, unde un adolescent de 16 ani a murit, iar un militar în termen de 18 ani a fost rănit în urma unei împușcături. Procurorii anunță că, pe lângă ancheta penală, au fost inițiate verificări privind acțiunile personalului medical care a acordat primul ajutor, dar și ale responsabililor din unitatea militară.
Potrivit Procuraturii Generale a Republicii Moldova, dosarul a fost deschis pentru încălcarea regulilor de mânuire a armei, faptă care a dus, din imprudență, la decesul unei persoane. Militarul prin contract, în vârstă de 20 de ani, bănuit în acest caz, a fost reținut și riscă până la șapte ani de închisoare dacă va fi găsit vinovat.
Deasemenea, procurorii verifică acum dacă personalul medical a respectat toate procedurile în timpul acordării ajutorului victimei, inclusiv modul în care au fost informate autoritățile despre starea adolescentului. În paralel, sunt investigate și acțiunile responsabililor din unitatea militară, inclusiv respectarea regulilor privind repartizarea, evidența și folosirea armamentului din dotare.
Tragedia s-a produs pe 10 mai, în jurul orei 13:30, într-o unitate militară din Cahul. Preliminar, militarul prin contract ar fi manipulat necorespunzător o armă de tip Glock, în timp ce adolescentul se afla în vizită la un alt militar în termen.
În urma împușcăturii, militarul de 18 ani a fost rănit și transportat la spital, viața acestuia fiind în afara oricărui pericol. Minorul de 16 ani a fost internat în stare extrem de gravă, însă medicii nu au reușit să-l salveze.
Administrația Spitalului Raional Cahul a declarat pentru presă că echipa medicală a efectuat manevre de resuscitare timp de aproximativ o oră și jumătate la fața locului, însă fără succes.
Pe 11 mai, medicul legist care a examinat corpul minorului a comunicat preliminar că adolescentul ar fi fost lovit de același glonț care l-a rănit pe militarul de 18 ani. Asta deși, inițial, medicii au anunțat organele competente că băiatul ar fi intrat în stare de șoc și ar fi decedat, preliminar, din cauza unui stop cardiac.
Și Ministerul Apărării al Republicii Moldova a inițiat o anchetă de serviciu pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei.
-
Moldova20 de ore în urmăCaz strigător la cer: Un tânăr din Fălești și-ar fi pus capăt zilelor într-un live pe TikTok.
-
Moldova2 zile în urmăNoi detalii în cazul tragediei de la Cahul: Adolescentul de 16 ani ar fi fost atins de glonțul care a rănit militarul în termen.
-
Moldova2 zile în urmăCaz halucinant în capitală: Un bărbat a atacat două foste colege, apoi a căzut în gol.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ Captură impunătoare de marijuana: Doi șoferi de autocar, arestați fiind bănuiți de tentativă de contrabandă cu droguri.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ Puneau bani falși în circulație: Un tânăr și o femeie ar fi încercat să achite mai multe bunuri cu bancnote false.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ Șarlatanie prin telefon: Doi ucraineni ar fi înșelat o femeie de 81 de ani cu peste 145.000 de lei.
-
Moldova21 de ore în urmăCauză penală după tragedia de la Cahul: Anchete în mai multe direcții după incidentul din unitatea militară.
-
Moldova2 zile în urmăDescinderi la spitalul raional Florești: Mai mulți angajați ai instituției sunt cercetați pentru corupție și trafic de influență.
