Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ S-au drogat, apoi au ieșit la plimbare. Doi indivizi, reținuți de carabinieri

S-au drogat, apoi au ieșit la plimbare. Doi indivizi cu un comportament neadecvat au fost reținuți pe o stradă din capitală.

Publicat

Totul a avut loc în data de întâi septembrie, pe bulevardul Decebal din sectorul Botanica al capitalei.

Carabinierii i-ar fi observat pe cei doi indivizi și, i-au oprit pentru verificări. În timpul discuțiilor, cei doi au recunoscut că au consumat substanțe narcotice și dețin și asupra sa droguri. Prin urmare, la locul faptei a fost chemat și un echipaj de poliție, care a ridicat de la indivizi două pachețele din hârtie cu substanță vegetală asemănătoare drogurilor.

Bărbații de 44 si 50 de ani au fost conduși la IP Botanica pentru documentare, iar substanțele – transmise spre expertizare.


Alte circumstanțe se stabilesc.

echipa.md


Moldova

Tânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului

Un pieton de 18 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de un automobil, sâmbătă seara, pe strada Calea Orheiului din Chișinău.

Publicat

Potrivit Poliției Capitalei, accidentul s-a produs în timp ce tânărul traversa regulamentar strada, pe o trecere de pietoni nedirijată.

„Un automobil de marca Toyota, condus de o femeie de 28 de ani, a tamponat pietonul”, a declarat  Svetlana Scripnic, ofițer de presă al Poliției Capitalei.


În urma impactului, victima a suferit traumatisme și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Circumstanțele exacte ale accidentului sunt investigate de oamenii legii.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova

„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.

Publicat

Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.

Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.


Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Accident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital

Un grav accident rutier s-a produs astăzi, în jurul orei 10:20, în apropierea satului Ghindești, raionul Florești.

Publicat

Un automobil de marca Citroën, condus de un bărbat de 53 de ani, a derapat de pe carosabil din cauza vitezei excesive, s-a izbit violent de un copac și s-a inversat.

În mașină se afla și soția șoferului, tot în vârstă de 53 de ani, care a decedat pe loc în urma impactului. Conducătorul auto a fost transportat în stare gravă la spital pentru îngrijiri medicale.

Din nefericire, în urma traumelor primite, și șoferul a decedat la spital.


Poliția continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii