Moldova
PRESA: Omorul la comandă din sectorul Rîșcani. Unul dintre suspecți ar fi stat într-o celulă la P-13 cu victima
UPDATE: Diana Fetco. ofițerul de presă al IGP, a declarat pentru PulsMedia.MD că oamenii legii ar fi reținut doi suspecți în cazul omorului la comandă a cetățeanului turc, Izzet Eren, în vârstă de 41 de ani, liderul principal al bandei Tottenham Turks, la o terasă din sectorul Rîșcani al capitalei.
De altă parte, surse apropiate anchetei, dar care au solicitat să le fie păstrat anonimatul au comunicat pentru PulsMedia că unul dintre cei doi reținuți ar fi un cetățean englez, care anterior ar fi fost în aceeași celulă din Penitenciarul Nr.13 cu Izzet Eren, după ce acesta a fost reținut pe teritoriul R. Moldova de către ofițerii INI.
Totodată, există versiunea că cei doi suspecți reținuți s-ar fi aflat la masa de la terasa Coffe Point cu cetățeanul turc în momentul în carte a fost împușcat de kiler.
Sursele noastre mai menționează că în perioada când se afla în detenție la P-13, Izzet Eren era escortat la ședințele de judecată de către mascații de la BPDS „Fulger”, deoarece acesta i-ar fi fost frică că va fi lichidat.
Aici este de menționat că în același mod anterior a fost ucis și fratele victimei.
Știrea Inițială
Poliția Capitalei a reținut noaptea trecută un suspect în cazul omorului la comandă a cetățeanului turc, Izzet Eren, în vârstă de 41 de ani, liderul principal al bandei Tottenham Turks, la o terasă din sectorul Rîșcani al capitalei, susțin sursele PulsMedia.MD.
Potrivit surselor, individul reținut este tot un cetățean turc în vârstă de 45 de ani, Strumsten Stein, care a fost plasat pentru 72 de ore în Izolatorul de Detenție Provizorie a Direcției de Poliție a mun. Chișinău.
Sursele noastre mai menționează că ofițerii legii au stabilit un cerc de bănuiți și suspecți, iar în prezent se desfășoară mai multe măsuri speciale de investigații. Sursele noastre nu au putut oferi mai multe detalii despre acest caz făcând trimitere la secretul anchetei.
Totodată, potrivit altor surse din cadrul MAI, dis-de-dimineață, peste 200 de angajați ai INSP, Direcției de poliție a municipiului Chișinău, Inspectoratului General de Carabinieri, dar și mașcații de la BPDS „Fulger”, au luat la puricat fiecare colțișor, fiecare scorbură, din pădurea dintre sectorul Rîșcani și Ciocana.
Amintim că în amiaza zilei de ieri, o persoană mascată și cu o trotinetă, a efectuat 7 focuri de armă, trei în cap și patru în spate, în liderul principal al bandei Tottenham Turks din Nordul Londrei, în timp ce acesta se afla la terasa Coffe Point de pe strada Kiev 9, după care a dat bir cu fugiții de la fața locului în direcția străzii Alecu Russo.
Potrivit poliției, individul împușcat a fost anunțat în căutare pe canalele Interpol de către autoritățile de drept ale Regatului Unit al Marii Britanii, cu scop de arest și extrădare, fiind învinuit de comiterea unor infracțiuni de contrabandă și comercializarea heroinei.
Acesta nu a fost extrădat până acum, deoarece a depus cerere de azil. Acum doi ani i-a fost refuzată procedura de azil, dar până la moment nu există o decizie definitivă a instanței de judecată pe acest caz.
Mai mult, acesta a fost plasat în arest, cu ulterioara extrădare, dar a fost eliberat din arest în urma deciziei instanței de judecată.
Moldova
/VIDEO/ Doi ucraineni, prinși în timp ce încercau să treacă ilegal frontiera moldo-română.
Doi cetățeni ucraineni, dintre care unul dat în căutare internațională prin Interpol, au fost reținuți de polițiștii de frontieră în timp ce încercau să treacă ilegal în România.
Cazul s-a produs la sfârșitul lunii martie, în zona Sectorului Poliției de Frontieră Leușeni. Potrivit autorităților, sistemele de supraveghere au observat două persoane care se deplasau rapid pe jos spre râul Prut. O patrulă a intervenit imediat și i-a oprit înainte ca aceștia să ajungă la apă.
Cei doi nu aveau acte de identitate asupra lor, iar în urma verificărilor s-a stabilit că sunt cetățeni ucraineni, în vârstă de 26 și 27 de ani. Oamenii legii au constatat că ambii figurau în diferite dosare penale. Unul dintre ei era dat în căutare internațională prin Interpol, iar celălalt mai fusese documentat anterior pentru o tentativă similară de trecere ilegală a frontierei moldo-române, în nordul țării, în martie 2025.
La audieri, cei doi au declarat că intenționau să ajungă în România pentru a solicita azil, însă au ales să ocolească punctele oficiale de trecere a frontierei.
În urma intervenției polițiștilor de frontieră, tânărul de 26 de ani a fost extrădat în țara de origine, iar celălalt, care era căutat la nivel internațional, a fost reținut și predat autorităților pentru a executa o pedeapsă de 12 luni de închisoare, stabilită prin hotărâre judecătorească.
Moldova
/VIDEO/ Droguri ascunse în aparat de sudat: O femeie din Ucraina, arestată după ce a adus în țară 2 kg de droguri sintetice.
O femeie de 42 de ani din Ucraina a fost arestată, după ce polițiștii au descoperit aproximativ 2 kilograme de droguri sintetice ascunse într-un aparat de sudat.
Femeia a fost reținută în Chișinău, în urma unei operațiuni desfășurate de ofițerii Direcției Antidrog, împreună cu polițiștii și procurorii din sectorul Botanica.
Potrivit anchetatorilor, aceasta este suspectată că făcea parte dintr-o rețea infracțională specializată în contrabanda și distribuirea drogurilor sintetice. Activitatea grupării ar fi fost coordonată inclusiv prin aplicația Telegram.
Conform probelor acumulate, femeia avea rolul de a transporta drogurile din Ucraina în Republica Moldova, după care le ascundea în diferite locuri. Ulterior, substanțele erau preluate de curieri și vândute în doze de aproximativ un gram.
Oamenii legii spun că gruparea din care ar face parte suspecta ar fi formată din cetățeni ucraineni și moldoveni și ar activa în mai multe țări, inclusiv Ucraina, Polonia, România, Georgia și Republica Moldova. Activitatea acesteia a fost documentată timp de câteva luni.
La data de 3 aprilie, femeia a intrat în Republica Moldova prin punctul de trecere Palanca–Maiaki–Udobnoe, fiind pasageră într-un automobil. Aceasta a fost monitorizată de polițiști până la Chișinău.
După ce a ajuns într-un apartament închiriat, femeia a fost reținută. În urma perchezițiilor, în bagajul său de mână a fost descoperit un pachet cu aproximativ 2 kilograme de PVP, cunoscut drept „sare”, ascunse într-un aparat de sudat. Valoarea drogurilor scoase din circuit depășește un milion de lei.
La solicitarea procurorilor, instanța a emis pe numele acesteia un mandat de arest preventiv pentru 30 de zile. Dacă va fi găsită vinovată, femeia riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 7 la 15 ani.
Moldova
/VIDEO/ Caz strigător la cer: Un bătrân a fost jefuit în plină stradă de un bărbat în vârstă de 47 de ani.
Un bărbat de 47 de ani a fost reținut de polițiști după ce ar fi jefuit un bătrân de 85 de ani, pe care l-a abordat pe stradă sub pretextul vânzării de plapume.
Cazul a avut loc în raionul Strășeni. Potrivit poliției, suspectul s-a apropiat de victimă și a încercat să-i câștige încrederea, spunând că vinde plapume. La un moment dat, profitând de neatenția bătrânului, acesta i-ar fi smuls din mână suma de 3.700 de lei, după care a fugit într-o direcție necunoscută.
În urma măsurilor speciale de investigație și a acțiunilor operative desfășurate de polițiști, suspectul a fost identificat și reținut în municipiul Chișinău. Acesta este un bărbat în vârstă de 47 de ani, originar din Federația Rusă.
Potrivit datelor preliminare, individul ar avea o posibilă specializare în comiterea unor astfel de infracțiuni, folosind metoda inducerii în eroare a victimelor, în special a persoanelor în vârstă.
Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore, iar dacă va fi găsit vinovat, riscă până la 7 ani de închisoare. Între timp, acțiunile procesual-penale continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului și recuperarea prejudiciului cauzat victimei.
-
Moldovao zi în urmăRiscă până la 10 ani de pușcărie: Șoferul care a provocat accidentul înfiorător de la Cimișlia, trimis în judecată.
-
Moldova7 zile în urmă/VIDEO/ Bacterii, găsite în înghețată: Peste nouă mii de bucăți au fost nimicite de ANSA.
-
Moldova4 zile în urmăMoldoveancă, lider de sectă: Autoritățile italiene au destructurat o schemă de manipulare, extorcare și abuz.
-
Moldova23 de ore în urmăCopil orfan, exploatat sexual: Abuzatorul, un afacerist din Chișinău, a fost condamnat la 17 ani de pușcărie.
-
Moldova7 zile în urmăCondamnat pentru viol: Un bărbat va sta 7 ani după gratii, după ce și-ar fi abuzat sexual fiica vitregă.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ „S-a însănătoșit” ca prin minune: Un bărbat se prefăcea că are probleme locomotorii și cerșea mila trecătorilor.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ 800 de mii de lei, ridicați din ascunzișuri: Un bărbat din Comrat, reținut pentru escrocherie.
-
Moldova7 zile în urmăBiciclist rănit în impact: Un bărbat a ajuns la spital în urma unui accident produs în capitală.
