Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ A luat o trotinetă în arendă, apoi a vândut-o. Un tânăr este cercetat penal pentru escrocherie

Ofițerii de investigație a Inspectoratului de Poliție Rîșcani, în urma acțiunilor desfășurate au reținut un individ suspectat de comiterea unei escrocherii.

Publicat

Acesta s-a prezentat cu o identitatea falsă și a dus în eroare o companie prestatoare de servicii de închirieri de trotinete electrice. Prejudiciul cauzat este de 5200 lei. Suspectul s-a dovedit a fi în vârstă de 27 de ani și este originar din r-nul Soroca.

Precizăm că acesta urmărind scopul dobândirii ilicite a bunurilor prin inducerea în eroare și sub pretextul de a închiria o trotinetă electrică pentru un termen de 24 de ore, au încheiat un contract, oferind date false, după care bunul obținut l-a vândut unei persoane necunoscute cu prețul de 1500 lei.

În cadrul acțiunilor procesual penale, acesta și-a recunoscut vina.


Bărbatul nu este la prima abatere, anterior fiind cercetat penal pentru furt. Acesta este cercetat penal în stare de libertate iar conform legislației penale în vigoare riscă amendă în mărime de la 27 500 la 42 500 lei, muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 120 la 240 de ore, sau închisoare de până la 3 ani.


Moldova

/VIDEO/ Furt de 55 de mii de lei la Bălți: Un bărbat de 28 de ani ar fi furat portofele și genți dintr-un depozit comercial.

Un bărbat de 28 de ani a fost reținut după ce ar fi furat bunuri de zeci de mii de lei dintr-un depozit din Bălți. Suspectul a fost plasat în izolator pentru 72 de ore.

Publicat

Potrivit poliției, furtul ar fi avut loc în noaptea de 2 spre 3 aprilie, când bărbatul ar fi pătruns într-un depozit de păstrare a mărfii aparținând unui punct comercial din municipiul Bălți.

Din interior, acesta ar fi sustras mai multe bunuri, printre care portofele și genți. Prejudiciul cauzat agentului economic este estimat la aproximativ 55 de mii de lei.

În urma acțiunilor întreprinse de oamenii legii, suspectul a fost identificat și reținut. Acesta are 28 de ani și a fost plasat în izolatorul de detenție preventivă pentru 72 de ore.


Pe acest caz a fost inițiată o cauză penală pentru furt. Dacă vinovăția bărbatului va fi demonstrată, acesta riscă să fie sancționat conform legislației în vigoare.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Minori, bănuiți de furt: Doi băieți sunt cercetați penal după ce ar fi spart un garaj din Bălți.

Doi minori de 14 și 16 ani sunt cercetați penal după ce ar fi spart un garaj din Bălți și au furat mai multe telefoane mobile. Prejudiciul cauzat proprietarului se ridică la zeci de mii de lei.

Publicat

Cazul a fost înregistrat după ce un bărbat de 35 de ani din municipiul Bălți a sesizat poliția, reclamând că din garajul său au dispărut mai multe bunuri.

Potrivit informațiilor acumulate de oamenii legii, doi adolescenți de 14 și 16 ani ar fi pătruns într-un garaj amplasat pe strada Libertății, după ce au deteriorat ușa. Odată intrați în interior, aceștia ar fi sustras mai multe telefoane mobile de diferite modele.

Valoarea totală a bunurilor furate a fost estimată la aproximativ 34.500 de lei.


Pe acest caz a fost inițiată o cauză penală pentru furt, iar cei doi minori sunt cercetați penal. Oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele în care a fost comisă fapta.

Polițiștii reamintesc cetățenilor să acorde o atenție sporită siguranței bunurilor personale. Aceștia recomandă asigurarea corespunzătoare a garajelor și locuințelor, instalarea sistemelor de securitate și sesizarea imediată a organelor de drept în cazul observării unor persoane sau acțiuni suspecte.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Șarlatanie de jumătate de milion la Bălți: Trei persoane ar fi înșelat o femeie, pretinzând reprezentanți ai unor instituții de stat.

O femeie a rămas fără jumătate de milion de lei după ce a fost înșelată de persoane care s-au dat drept reprezentanți ai unor instituții de stat. Trei suspecți au fost reținuți de polițiștii din Bălți, iar o parte din bani a fost recuperată.

Publicat

Mai exact, oamenii legii au destructurat o schemă de escrocherie care ar fi provocat prejudicii considerabile unei femei de 46 de ani. În acest caz sunt vizați doi tineri de 23 și 25 de ani și o femeie de 49 de ani, originari din Rîbnița și Bălți.

Potrivit poliției, suspecții ar fi acționat în cadrul unui grup infracțional organizat, specializat în înșelarea cetățenilor prin diferite pretexte. Aceștia ar fi contactat telefonic victima și s-ar fi prezentat drept angajați ai unor instituții de stat, convingând-o că trebuie să transmită bani pentru a soluționa o problemă inventată.

Astfel, femeia a transmis banii în trei tranșe, suma totală ajungând la 500 de mii de lei. Ulterior, potrivit poliției, banii au fost ridicați de suspecți în municipiul Bălți.


În urma măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au reușit să identifice persoanele bănuite și să le rețină. O parte din suma sustrasă a fost recuperată.

Pe acest caz a fost pornită o cauză penală pentru escrocherie în proporții deosebit de mari. Doi dintre suspecți au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, iar investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate.


Citește mai departe

topul săptămânii