Rețele de socializare

Moldova

Activitățile și recomandările Poliției Capitalei privind prevenirea răspândirii infecției COVID-19

Angajații Poliției Capitalei, zilnic sunt antrenați la monitorizarea și patrularea zonelor de agrement, curțile blocurilor de locuit, terenuri de joacă pentru copii, piețe, acolo unde persistă un flux sporit de persoane. Polițiștii informează cetățenii despre măsurile de sănătate publică și prevenirii răspândirii epidemiei COVID-19. Totodată din automobilele de serviciu sunt difuzate mesaje audio cu conținut informativ.

Publicat

Astfel, în scopul respectării prevederilor Hotărârilor Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică, polițiștii discută cu cetățenii cât și cu agenții economici să nu admită încălcări vis-à-vis de măsurile care se impun de către autorități, cu privire la răspândirea noului virus.

Totodată pe parcursul ultimelor 10 zile, de către angajații Poliției Capitalei, au fost documentate în conformitate cu art. 76 ¹ Cod Contravențional al RM, 71 de încălcări dintre care 66 – persoane fizice și 5 – persoane juridice, pentru nerespectarea măsurilor de profilaxie impuse de către autorități.

În total de la începutul pandemii fiind documentate 1328 de încălcări cu întocmirea  proceselor verbale în conformitate cu art. 76 ¹ Cod Contravențional al RM.


În acest context, Poliția Capitalei recomandă cetățenilor de a respecta Instrucțiunile cu privire la măsurile de prevenire a infecției COVID-19 reglementate prin Hotărârile Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică, cum ar fi:

– asigurarea respectării distanței sociale între persoane de minim 1 (unu) metru;

– respectarea regulilor de igienă a mâinilor;


– purtarea măștilor în transportul public, spațiile comerciale și spații publice închise, în situația în care nu poate fi respectată distanța socială/fizică. Masca trebuie să acopere atât gura, cât și nasul.

– organizarea accesului fluidizat al vizitatorilor și însoțitorilor în cadrul instituției/prestatorului;

– asigurarea protecției personalului care efectuează cursele de transport, prin: echipament de protecție (măști, mănuși),  dezinfectanți (pentru mîini și suprafețe), etc;


– limitarea numărului de persoane în transportul feroviar și rutier în trafic raional și interraional– proporțional numărului de scaune disponibile in mijlocul de transport, iar pentru transportul rutier în trafic urban în limita a 60% din capacitatea de îmbarcare;

– purtarea obligatorie a măștilor de protecție pentru pasageri;


– asigurarea cu dezinfectante pentru mâini la intrare;

– accesul vizitatorilor cu măști în spațiu închis;

Totodată, readucem aminte că, se interzice până la data de 30 iunie 2020:

– aflarea în locurile publice (păduri, parcuri, alei, plaje etc.), în grupuri mai mari de 3 persoane, cu posibilitatea de prelungire a termenului de interdicție în funcție de situația epidemiologică. Respectarea distanței sociale/fizice de 1 (unu) metru rămâne a fi obligatorie, indiferent de numărul de persoane prezente în locurile publice.

– aflarea persoanelor în vârstă de peste 63 (șaizeci și trei) ani, în afara domiciliului și în spațiile publice fără necesitate stringentă, cu posibilitatea de prelungire a termenului de interdicție în funcție de situația epidemiologică.

– aflarea persoanelor pe terenuri de joacă, terenuri sportive, zone de agrement, cu posibilitatea de prelungire a termenului de interdicție în funcție de situația epidemiologică.

Poliția Capitalei în continuare va monitoriza respectarea restricțiilor impuse în acest sens și îndeamnă repetat populația de a evita la maxim deplasările și prezența în locurile publice fără necesitate stringentă

Advertisement

Moldova

/VIDEO/ Criminalitate organizată, dată peste cap: Peste 40 de persoane, bănuite de implicare într-o rețea de crimă organizată și spălare de bani.

O amplă operațiune de combatere a criminalității organizate a dus la identificarea a peste 40 de persoane suspectate că ar fi implicate în crearea și conducerea unei organizații criminale și în spălarea banilor.

Publicat

Pe 31 martie, polițiștii Direcției pentru combaterea criminalității organizate și cei de urmărire penală ai INI, împreună cu procurorii de la Procuratura Hîncești – oficiul Leova, au desfășurat peste 20 de percheziții în mai multe localități, printre care municipiul Chișinău, Stăuceni și Ialoveni, dar și în Penitenciarele nr. 4 și nr. 15 din Cricova.

În urma acțiunilor, au fost ridicate telefoane mobile și tablete, cartele SIM, înscrisuri de ciornă, carduri bancare și alte probe relevante pentru modul în care erau gestionate fondurile ilegale, cunoscute sub denumirea de „obșceac” – un fond constituit din contribuțiile deținuților și din activități infracționale. De asemenea, au fost depistate obiecte confecționate în penitenciare și destinate comercializării, dar și două automobile.

Investigațiile au arătat implicarea inclusiv a unui fost angajat al sistemului penitenciar, care deținea anterior o funcție de conducere, dar și a mai multor persoane din afara sistemului, toate contribuind la funcționarea organizației.


În total, peste 40 de persoane cu vârste între 25 și 58 de ani au fost recunoscute ca bănuiți de complicitate la crearea sau conducerea unei organizații criminale și de spălare a banilor. Conform legislației, aceștia riscă pedepse de până la 15 ani de închisoare.

Autoritățile subliniază că ancheta continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și că toți cei vizați beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Arestat pentru trafic de copii și proxenetism: Un bărbat din Chișinău, suspectat că ar fi exploatat sexual mai multe tinere, inclusiv minore.

Un bărbat de 41 de ani a fost reținut și plasat în arest pentru 30 de zile, fiind suspectat că ar fi exploatat sexual mai multe tinere, inclusiv minore, în municipiul Chișinău.

Publicat

Ofițerii Centrului pentru combaterea traficului de persoane al INI, împreună cu polițiștii și procurorii din sectorul Botanica, au documentat activitatea acestuia. Potrivit poliției, bărbatul identifica clienți prin intermediul unui site de anunțuri și al grupurilor din aplicația Telegram. El le punea la dispoziție victimelor un apartament și o cameră special amenajată pentru prestarea serviciilor sexuale, iar pentru fiecare serviciu prestat, tinerele îi achitau câte 500 de lei.

Investigațiile au arătat că suspectul recruta inclusiv minore din familii social vulnerabile, profitând de lipsa unui loc de trai stabil și de vulnerabilitatea acestora. Până în prezent, patru victime au fost audiate de anchetatori.

În urma percheziției la domiciliul suspectului, polițiștii au ridicat documente cu valoare probatorie, telefonul mobil al bărbatului și alte obiecte relevante pentru anchetă.


Suspectul este cercetat pentru trafic de copii și proxenetism. La moment, individul riscă între 15 și 20 de ani de închisoare, cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcții sau de a desfășura anumite activități pentru 3–5 ani, sau chiar detențiune pe viață.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Schemă de contrabandă cu automobile: Patru persoane, printre care un polițist de frontieră, reținute într-un dosar de milioane.

Patru persoane, printre care și un polițist de frontieră, au fost reținute după destructurarea unei grupări criminale specializate în contrabandă cu automobile și fals informatic. Potrivit anchetatorilor, schema ar fi provocat un prejudiciu estimat la aproximativ 5 milioane de lei.

Publicat

Gruparea a fost destructurată de polițiștii de frontieră din cadrul Direcției securitate internă și Direcției urmărire penală, sub conducerea procurorilor PCCOCS.

Potrivit investigațiilor, membrii grupării introduceau ilegal automobile în Republica Moldova, evitând plata taxelor de import. Ulterior, mașinile erau dezmembrate, iar piesele erau comercializate.

Anchetatorii susțin că schema ar fi fost facilitată inclusiv prin implicarea unor polițiști de frontieră, care ar fi introdus date false în Sistemul Informațional Integrat al Poliției de Frontieră. Astfel, erau denaturate informațiile despre șoferii care introduceau mijloacele de transport în țară.


În cadrul cauzei penale, oamenii legii au reținut patru persoane cu vârste cuprinse între 24 și 48 de ani, precum și alți patru funcționari publici cu statut special, suspectați că ar fi avut diferite roluri în cadrul schemei.

Cu suportul Direcției regionale Vest și al Direcției acțiuni speciale la frontieră, au fost efectuate 15 percheziții în raionul Ungheni. În urma descinderilor, polițiștii au ridicat mijloace bănești, telefoane mobile utilizate în activitatea infracțională, tablete electronice, înscrisuri de ciornă, multiple acte și contracte de vânzare-cumpărare a automobilelor, un mijloc de transport, dar și mai multe vehicule dezmembrate.

Procurorii au solicitat aplicarea măsurii de arest preventiv pentru 30 de zile în privința a patru persoane, printre care și polițistul de frontieră. Celelalte persoane, care colaborează cu ancheta, sunt cercetate în stare de libertate, cu obligația de a nu părăsi teritoriul țării.


Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea tuturor persoanelor implicate. Până la pronunțarea unei hotărâri definitive, toate persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.


Citește mai departe

topul săptămânii