Rețele de socializare

Moldova

60 DE MII DE ȚIGARETE, DEPISTATE LA SCULENI DUPĂ SCANAREA A DOUĂ AUTOCAMIOANE

Doi conaționali, în vârstă de 35 și respectiv, 40 ani, sunt cercetați de către subdiviziunile specializate ale Serviciului Vamal pentru tentativa scoaterii din țară a 60 000 de țigarete, tăinuite de la controlul vamal. Cazul a fost raportat în dimineața zilei de astăzi de către vameșii de la Sculeni, care, acționând în baza analizei de risc au dispus scanarea autocamioanelor conduse de către aceștia.

Publicat

În cadrul examinării imaginilor generate de sistemul de scanare, vameșii au relevat prezența unor obiecte suspecte în rezervoarele de combustibil. Ulterior, în rezultatul extragerii bunurilor din locurile indicate, s-a constatat că în fiecare autovehicul erau disimulate câte 30 000 de țigarete marca Rothmans, cu timbru de acciz al RM.

Din primele cercetări, vameșii au stabilit că contravenienții sunt angajați ai unei companii de transport, care a mai fost anterior implicată în traficul ilicit de țigarete, motiv pentru care a fost încadrată la categoria operatorilor cu risc sporit de fraudare.

Țigaretele au fost ridicate în vederea confiscării, iar bărbații riscă amenzi care pot varia de la 3 000 până la 4 500 lei.


CUSTOMS.GOV.MD


Moldova

11 răniți în două accidente rutiere: În una dintre coliziuni a fost implicat și un șofer în stare de ebrietate.

11 persoane, inclusiv doi minori, au ajuns pe patul de spital în urma a două accidente rutiere grave produse în weekend pe traseele din raioanele Orhei și Strășeni.

Publicat

Primul accident s-a produs în după-amiaza zilei de 22 martie, în jurul orei 17:20, în apropiere de localitatea Mitoc din raionul Orhei. Potrivit cercetărilor preliminare, o femeie de 31 de ani nu ar fi reușit să frâneze la timp și a lovit din spate un automobil condus de o șoferiță de 33 de ani, care era oprit regulamentar pentru a efectua manevra de virare la stânga.

În urma impactului, mașina lovită a fost proiectată pe sensul opus de circulație, unde s-a ciocnit cu un microbuz condus de un bărbat de 35 de ani.

În urma acestui accident, șase persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale, printre acestea fiind și doi minori. Toți conducătorii auto au fost testați alcoolscopic. Cele două șoferițe nu se aflau sub influența alcoolui, în schimb bărbatul de la volanul microbuzului avea o concentrație de 0,56 mg/l vapori de alcool în aerul expirat.


Un alt accident grav s-a produs în noaptea de 23 martie, în apropierea localității Bucovăț din raionul Strășeni. Polițiștii ajunși la fața locului au stabilit preliminar că două automobile s-au ciocnit frontal.

În urma impactului violent, ambii șoferi, în vârstă de 34 și 26 de ani, dar și trei pasageri cu vârstele de 23, 25 și 29 de ani au suferit traumatisme și au fost transportați la Spitalul raional Strășeni, dar și la Institutul de Medicină Urgentă din Chișinău pentru acordarea îngrijirilor medicale specializate.


În ambele cazuri, poliția continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentelor.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ O nouă schemă ilegală, dată peste cap: Sute de cutii cu produse cu nicotină concentrată, marijuana și peste 200 de mii de lei, ridicate de polițiști.

O rețea implicată în comercializarea ilegală a produselor cu nicotină în concentrații ridicate a fost destructurată de polițiști și procurori, iar în urma perchezițiilor au fost ridicate sute de cutii cu produse interzise, droguri și sume mari de bani.

Publicat

Potrivit informațiilor oferite de oamenii legii, polițiștii sectorului Buiucani au documentat activitatea unei grupări specializate în vânzarea ilegală a produselor cu nicotină concentrată, de tip punguțe orale cu nicotină, cunoscute și sub denumirea de „SNUS”. Valoarea mărfii depistate este estimată la peste 148.000 de lei pe piața neagră.

În cadrul investigațiilor au fost identificați trei curieri, cu vârstele de 18, 22 și 23 de ani, precum și presupusul organizator al rețelei, un bărbat de 30 de ani, originar din Chișinău.

În urma perchezițiilor autorizate, desfășurate într-o încăpere utilizată de suspect, oamenii legii au ridicat 591 de cutii cu punguțe cu nicotină de concentrație ridicată, o cantitate de marijuana, dar și 215.000 de lei. Proveniența banilor urmează să fie stabilită de anchetatori.


Toate persoanele vizate sunt cercetate în conformitate cu legislația în vigoare, iar organizatorul rețelei a fost reținut pentru 72 de ore.

Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea eventualilor complici implicați în această schemă ilegală.


Citește mai departe

Moldova

Plan roșu în județul Vaslui: Un mort și 15 răniți după ce un autocar din Chișinău s-a răsturnat în România.

Un bărbat a murit, iar alte 15 persoane au fost rănite după ce un autocar din Chișinău s-a răsturnat în dimineața zilei de 21 martie, în județul Vaslui, pe direcția de deplasare către Galați.

Publicat

Accidentul a avut loc în jurul orei 4 dimineața, iar autoritățile au activat Planul Roșu de intervenție, în contextul numărului mare de persoane implicate.

În vehicul se aflau 44 de oameni, care plecaseră din Chișinău și se îndreptau spre Otopeni. Printre victime se numără un bărbat în vârstă de 62 de ani, cetățean moldovean, care și-a pierdut viața. Potrivit informațiilor preliminare, acesta a fost proiectat prin geam în momentul impactului și ulterior strivit de autocar.

Ceilalți pasageri răniți au fost transportați la unități medicale din Tecuci și Bârlad. Conform datelor furnizate, victimele au suferit traumatisme, însă starea lor este stabilă. În același timp, poliția rutieră desfășoară cercetări pentru a stabili circumstanțele producerii accidentului.


Conform unor surse din echipele de intervenție, șoferul autocarului a declarat că i-a apărut o mașină pe contrasens și, pentru a evita un impact frontal, a tras dreapta de volan, părăsind partea carosabilă. În același timp, autoritățile menționează că una dintre ipotezele verificate este adormirea la volan.

TATIANA BURAC, PURTĂTOR DE CUVÂNT MAEIE: „Misiunea diplomatică acordă sprijin consular, inclusiv pentru repatrierea corpului neînsuflețit, și monitorizează starea răniților, fiind pregătită să inițieze, dacă este necesar, procedura de repatriere medicală. Circumstanțele producerii accidentului sunt investigate de autoritățile competente, una dintre ipoteze fiind adormirea la volan. Ministerul Afacerilor Externe va reveni cu informații actualizate.”

Călătorii care nu au suferit răni au fost transportați cu microbuzele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Vaslui către un centru de zi din Bârlad. Investigațiile continuă.




Citește mai departe

topul săptămânii