Rețele de socializare

Moldova

240 de „taximetriști” ilegali, amendați de inspectorii fiscali. Suma amenzilor depășește 380.000 de lei

Serviciul Fiscal de Stat a întreprins în perioada ianuarie – aprilie anul curent, acțiuni de conformare voluntară și forțată față de contribuabilii prestatori de servicii de transport rutier de pasageri în regim de taxi și față de persoanele fizice care practică activitate ilicită în domeniu.

Publicat

Verificarea respectării cadrului legal cu privire la desfășurarea activității de transport rutier de călători contra cost este asigurată în cadrul controalelor efectuate de către Serviciul Fiscal de Stat, inclusiv de comun cu alte autorități de profil, în baza Planului comun de activitate al Agenției Naționale Transport Auto, Inspectoratului General al Poliției și Serviciul Fiscal de Stat, privind măsurile de prevenire și combatere a transportului ilicit de persoane, mărfuri și colete, lichidarea gărilor clandestine și ameliorarea situației în domeniul transportului rutier, care în anul curent a fost prelungit pentru perioada 2020-2022.

Ca rezultat, în perioada ianuarie – aprilie 2021 au fost exercitate controale fiscale operative în segmentul prestării serviciilor de transport rutier de pasageri în regim de taxi, fiind stabilite 240 persoane fizice care practică ilicit activitate de transport de pasageri în regim taxi și aplicate sancțiuni contravenționale în sumă totală de 381 800 lei.

Autoritatea fiscală națională recomandă tuturor contribuabililor conformarea la prevederile legislației în vigoare.


Advertisement

Moldova

Carambol la Ialoveni: Patru mașini au fost implicate într-un accident violent.

Trafic dat peste cap, în după-amiază zilei de 6 iunie, la intrarea în orașul Ialoveni, după ce patru mașini au fost implicate într-un accident rutier.

Publicat

Totul s-a întâmplat în jurul orei 13:00. Potrivit informațiilor preliminare, un șofer de 69 de ani, care intenționa să vireze din oraș spre Hîncești, nu s-ar fi asigurat la schimbarea direcției. În urma manevrei, a fost lovit de un alt autoturism condus de un tânăr de 22 de ani, care circula regulamentar spre Chișinău.
Impactul a fost atât de puternic, încât una dintre mașini a fost proiectată în parapetul de pe mijlocul drumului. Cioburile și bucăți din caroserie au avariat alte două vehicule aflate în apropiere.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Ambii șoferi au fost testați cu aparatul alcooltest, iar rezultatele au fost negative.
Poliția investighează cazul pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului. Circulația în zonă a fost îngreunată zeci de minute.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie greu de imaginat: Un copil de doi ani a murit strivit de aragaz, la Drochia.

Caz dramatic într-o gospodărie din raionul Drochia. Un băiețel de doar doi ani și-a pierdut viața, după ce un aragaz s-a prăbușit peste el.

Publicat

Totul s-a întâmplat în timp ce micuțul se afla acasă împreună cu familia. Potrivit poliției, copilul ar fi deschis ușa cuptorului electric încorporat și s-ar fi urcat pe ea. Greutatea sa a dezechilibrat aparatul electrocasnic, care a căzut peste el.
Impactul a fost fatal – băiatul a suferit răni grave și a decedat înainte ca echipajul medical să ajungă la fața locului.
Oamenii legii au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs nenorocirea.


Citește mai departe

Moldova

Impact devastator, în capitală: Doi copii și un adult, la spital după o tamponare violentă.

Scene de groază, în Capitală! Două mașini s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului, doi copii și un adult au ajuns la spital.

Publicat

Accidentul s-a produs în amiaza zilei de 6 iunie, pe bulevardul Dacia. Potrivit poliției, un șofer nu ar fi cedat trecerea unui alt autoturism care circula pe drumul cu prioritate.
Imaginile de la fața locului arată distrugeri serioase la ambele mașini — capotele sunt făcute zob, iar bucăți din caroserie sunt împrăștiate pe carosabil. Mai mult, în urma impactului una dintre mașini a fost proiectată pe zona verde care delimitează direcțiile de deplasare. La fața locului au intervenit rapid echipajele de poliție și ambulanțele.
Doi pasageri minori din mașina care ar fi provocat accidentul, dar și un adult au fost preluați de medici și transportați la spital pentru investigații.
Oamenii legii au deschis o anchetă și urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

topul săptămânii