Moldova
/FOTO/ Prins cu droguri în buzunar. Un individ suspect, reținut de carabinieri
În seara zilei de 1 octombrie, în jurul orelor 19:20, echipajul auto de carabinieri al Direcției Regionale Centru, în timp ce patrula pe str. Petru Zadnipru din sectorul Ciocana al capitalei, a observat o persoană de gen masculin ce avea un comportament suspect.
Acesta, când a observat carabinierii, și-a schimbat brusc direcția de deplasare.
Persoana a fost stopată, iar în urma verificării, asupra acesteia a fost depistat un pachețel confecționat artizanal în care se afla o substanță galben-verzuie asemănătoare cu drog.
Tânărul în vârstă de 19 ani a fost condus la IP Ciocana pentru documentare. Substanța a fost ridicată și transmisă pentru expertizare.
În acest context, Inspectoratul General de Carabinieri recomandă, în cazul când observați persoane sub influența drogurilor, pentru prevenirea unei tragedii, adresați-vă la cea mai apropiată patrulă de Carabinieri sau apelați la numărul 112.

Moldova
Momente de panică în centrul Capitalei: un copil de 7 ani s-a rătăcit în PMAN
Un băiețel de 7 ani a provocat îngrijorare în Piața Marii Adunări Naționale, după ce trecătorii au observat că se află singur și pare rătăcit.
Carabinierii au discutat cu copilul și au încercat să afle unde îi sunt părinții, însă acesta nu a putut oferi detalii clare.
Minorul a fost dus la Inspectoratul de Poliție Buiucani pentru identificarea familiei, iar după verificări, autoritățile au reușit să ia legătura cu tatăl.
Copilul a fost predat acestuia în siguranță.
Moldova
Străin depistat după aproape doi ani de ședere ilegală în Moldova
Un cetățean străin care se afla ilegal pe teritoriul Republicii Moldova încă din 2023 a fost identificat în Chișinău de ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație.
Acesta a fost escortat până la frontiera de stat, iar autoritățile i-au aplicat interdicție de intrare pentru doi ani.
IGM anunță că va continua acțiunile de depistare și îndepărtare a persoanelor aflate ilegal în țară.
Moldova
Tată, fiu, concubina și un apropiat de familie și-au transformat casa într-un „business” cu droguri pe Telegram
Patru persoane din Chișinău – tată, fiu, concubina acestuia și un prieten de familie – au fost arestate după ce poliția și procurorii PCCOCS au documentat timp de șapte luni o rețea care vindea droguri sintetice prin două magazine online pe Telegram.
Grupul importa metadonă, mefedronă și amfetamină din Ucraina, le depozita în ascunzișuri din Capitală și le distribuia consumatorilor, iar banii erau retrași de pe carduri emise pe numele unor persoane din regiunea transnistreană.
La percheziții, mascații „Fulger” au ridicat droguri de peste un milion de lei, carduri bancare, telefoane și cartele SIM. Toți cei patru au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 15 ani de închisoare.
Ancheta continuă pentru identificarea altor complici.
-
Moldova6 zile în urmăAngajat IGSU, lovit de un șofer beat și drogat pe un traseu din raionul Rîșcani
-
Moldovao zi în urmăȘoferul care a fugit după tragedia de la Mihăileni, prins după 20 de zile. O tânără a murit, alta a supraviețuit
-
Moldova2 zile în urmăIncident grav la frontiera Lopatnic. Un polițist de frontieră și-a tras din întâmplare un glonț din arma din dotare
-
Moldova2 zile în urmăBărbat din raionul Anenii Noi, reținut pentru uciderea mamei sale de 81 de ani
-
Moldova7 zile în urmăEchipă de ambulanță atacată cu pistolul în timpul unei intervenții la Ungheni: paramedicii au salvat pacienta sub amenințarea armei
-
Moldova5 zile în urmă/ÎN CĂUTARE/ Căutată cu disperare de rude: Tânăra care apare în imagini a plecat de acasă și nu s-a mai întors.
-
Moldova6 zile în urmăHoți „performanți” prinși la Botanica: instalau camere ascunse și intrau în apartamente cu „culegerea de chei”
-
Moldova5 zile în urmăAu omorât un consătean, apoi au dat foc cadavrului. Un minor și un tânăr de 26 de ani, reținuți
