Rețele de socializare

Moldova

Bărbat de 32 de ani – condamnat pentru că a descărcat de pe „Torrent” 1001 fișiere cu pornografie infantilă

Urmare a unui dosar penal trimis în judecată, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță condamnarea unui bărbat din Chișinău la pedeapsa cu închisoarea pentru 1001 fotografii și filmulețe descărcate din rețeaua „Torrent” care conțineau pornografie infantilă.

Publicat

Astfel, prin decizia Curții de Apel Chișinău, chișinăuianul de 32 de ani a fost condamnat la 8 luni închisoare, chiar dacă a păstrat doar 8 fișiere din totalul celor descărcate. Pedeapsa a fost dispusă de Curte după ce procurorul PCCOCS a contestat sentința inițială pronunțată de Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, care a dispus suspendarea condiționată a pedepsei cu închisoarea pentru un termen de probațiune de un an.

Deși inițial acesta nu-și recunoștea vinovăția, sub presiunea probelor, în instanță acesta și-a recunoscut-o și, deci, a beneficiat de reducerea pedepsei. Autoritățile din Moldova au fost sesizate de Interpol, care a stabilit faptul că în aprilie-iunie 2020 bărbatul descărcase acele fotografii și filmulețe, cu reprezentări ale organelor sexuale ale copiilor, precum și cu copii implicaţi în activităţi sexuale. Mai mult, sub conducerea procurorului PCCOCS, ofițerii INI din cadrul Poliției, au descoperit că pe lângă fișierele descărcate (în 2 calculatoare, fiecare cu spațiu de stocare a câte un terrabait), bărbatul a accesat peste 3.700 adrese de pe internet cu scene pornografice infantile.

Bărbatul este celibatar și are studii superioare. Decizia Curții este definitivă și executorie, iar inculpatul urmează să fie plasat în penitenciar.


În context, procurorii PCCOCS atenționează cetățenii despre faptul că descărcarea și vizionarea fotografiilor sau video-urilor care prezintă organele sexuale ale copiilor, precum și vizionarea activităților sexuale ale acestora constituie pornografie infantilă. Potrivit legii, aceste acțiuni se pedepsesc cu închisoare de până la trei ani.


Moldova

Bătaie în mijlocul șoselei, la Telecentru: Poliția a inițiat un proces penal „pentru huliganism”

O scenă violentă a avut loc noaptea trecută în sectorul Telecentru din capitală, unde un bărbat a fost doborât la pământ de un taximetru, după ce acesta împreună cu o femeie s-au luat la bătaie cu șoferul chiar în mijlocul străzii.

Publicat

Incidentul, filmat de un trecător, s-a transformat într-un scandal de proporții, însoțit de înjurături și lovituri.

După ce imaginile au devenit virale pe rețelele de socializare, poliția a venit cu precizări.


„Ieri, în jurul orei 21:30, Poliția a fost sesizată despre un conflict produs pe șos. Hîncești din Chișinău.

La fața locului s-a stabilit că între un taximetrist și pasagerul său s-a iscat un conflict, iar, conform circumstanțelor preliminare, conducătorul auto l-ar fi tamponat pe pasager cu vehiculul pe care îl conduce.

Pe caz a fost inițiat un proces penal pentru huliganism. Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor”, a comunicat, pentru UNIMEDIA, ofițera de presă a Direcției de Poliție a municipiului Chișinău, Svetlana Scripnic.


Citește mai departe

Moldova

Incident grav la frontiera Lopatnic. Un polițist de frontieră și-a tras din întâmplare un glonț din arma din dotare

Un incident s-a produs pe 5 decembrie, în jurul orei 21:30, la Sectorul Poliției de Frontieră „Lopatnic”, Direcția regională Nord.

Publicat

Un angajat aflat în serviciu s-a auto-rănit cu arma din dotare, fiind găsit la sol cu o plagă prin împușcare la nivelul maxilarului.

Victima a fost transportată de urgență la spital și primește îngrijiri medicale; starea sa este stabilă, iar viața nu îi este pusă în pericol.

Poliția de Frontieră investighează circumstanțele incidentului și va oferi informații suplimentare.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Tânăra dispărută în Chișinău, găsită moartă într-o fâșie forestieră din apropierea șoselei Balcani

Tânăra de 26 de ani, soție de polițist, dispărută în noaptea de 3 decembrie, a fost găsită moartă într-o fâșie forestieră din apropierea șoselei Balcani, în raionul Ialoveni.

Publicat

Potrivit surselor PulsMedia.MD, cadavrul a fost descoperit de oamenii legii pe marginea traseului, iar medicul-legist nu a depistat preliminar semne vizibile de moarte violentă. Versiunea principală analizată este cea a suicidului, tânăra fiind suspectată că ar fi ingerat pastile.

Cristina Talpă, ofițerul de presă al Poliției Capitalei, a confirmat informațiile privind descoperirea cadavrului, precum și faptul că în prezent este luată în calcul ipoteza sinuciderii.

Ulterior, Eugen Luchianiuc a scris pe canalul său de Telegram că tânăra ar fi plecat de acasă chiar în ziua în care fratele ei împlinea 18 ani, acesta suferind recent un accident cu motocicleta primită cadou de la părinți.


Cadavrul a fost transportat la Centrul de Medicină Legală, unde urmează să fie stabilită cauza exactă a morții, iar poliția a inițiat un proces penal pentru elucidarea tuturor circumstanțelor tragediei.


Citește mai departe

topul săptămânii