Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Specializați în spargeri de case și mașini. Patru indivizi, dintre care și minori, reținuți pentru o serie de furturi

Patru bărbați au fost reținuți de ofițerii secției investigare infracțiuni, a Inspectoratului de Poliție a sec. Botanica din cadrul Direcției de Poliție a mun. Chișinău de comun cu procurorul Procuraturii mun. Chișinău oficiul Botanica, fiind suspectați de comiterea mai multor furturi. Aceștia s-au dovedit a fi cu vârstele cuprinse între 16 și 33 de ani, locuitori a capitalei, anterior judecați pentru infracțiuni analogice.

Publicat

Pe parcursul a circa 3 luni, suspecții au comis mai multe infracțiuni de furt din curțile blocurilor, și din automobile, în mai multe sectoare ale capitalei. Aceștia au sustras biciclete, telefoane mobile, automagnitole, televizoare și substanțe asemănătoare cu droguri și alte bunuri.

În cadrul acțiunilor procesual penale dispuse de către ofițerii de investigație și urmărire penală, au fost acumulate probe concludente ce le demonstrează vinovăția. În cadrul perchezițiilor autorizate polițiștii au depistat o parte din bunurile sustrase, la domiciliul unuia dintre complici, fiind ridicate și urmează a fi returnate proprietarilor.  Prejudiciul total estimat de către proprietari constituie 50 500 lei.

Angajații poliției în cadrul măsurilor întreprinse au identificat și reținut suspecții, aceștia fiind escortați la inspectorat. Bărbații și-au recunoscut vina, comunicând că urmau sa comercializeze bunurile acumulate pentru a obține profit.


Actualmente aceștia sunt cercetați penal pentru furt, care conform legislației în vigoare se pedepsește cu amendă în mărime de la 32 500 lei la 67 500 lei, muncă neremunerată în folosul comunității de 180 la 240 ore sau cu închisoare pe un termen de până la 4 ani.

echipa.md


Advertisement

Moldova

Carambol la Ialoveni: Patru mașini au fost implicate într-un accident violent.

Trafic dat peste cap, în după-amiază zilei de 6 iunie, la intrarea în orașul Ialoveni, după ce patru mașini au fost implicate într-un accident rutier.

Publicat

Totul s-a întâmplat în jurul orei 13:00. Potrivit informațiilor preliminare, un șofer de 69 de ani, care intenționa să vireze din oraș spre Hîncești, nu s-ar fi asigurat la schimbarea direcției. În urma manevrei, a fost lovit de un alt autoturism condus de un tânăr de 22 de ani, care circula regulamentar spre Chișinău.
Impactul a fost atât de puternic, încât una dintre mașini a fost proiectată în parapetul de pe mijlocul drumului. Cioburile și bucăți din caroserie au avariat alte două vehicule aflate în apropiere.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Ambii șoferi au fost testați cu aparatul alcooltest, iar rezultatele au fost negative.
Poliția investighează cazul pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului. Circulația în zonă a fost îngreunată zeci de minute.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie greu de imaginat: Un copil de doi ani a murit strivit de aragaz, la Drochia.

Caz dramatic într-o gospodărie din raionul Drochia. Un băiețel de doar doi ani și-a pierdut viața, după ce un aragaz s-a prăbușit peste el.

Publicat

Totul s-a întâmplat în timp ce micuțul se afla acasă împreună cu familia. Potrivit poliției, copilul ar fi deschis ușa cuptorului electric încorporat și s-ar fi urcat pe ea. Greutatea sa a dezechilibrat aparatul electrocasnic, care a căzut peste el.
Impactul a fost fatal – băiatul a suferit răni grave și a decedat înainte ca echipajul medical să ajungă la fața locului.
Oamenii legii au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs nenorocirea.


Citește mai departe

Moldova

Impact devastator, în capitală: Doi copii și un adult, la spital după o tamponare violentă.

Scene de groază, în Capitală! Două mașini s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului, doi copii și un adult au ajuns la spital.

Publicat

Accidentul s-a produs în amiaza zilei de 6 iunie, pe bulevardul Dacia. Potrivit poliției, un șofer nu ar fi cedat trecerea unui alt autoturism care circula pe drumul cu prioritate.
Imaginile de la fața locului arată distrugeri serioase la ambele mașini — capotele sunt făcute zob, iar bucăți din caroserie sunt împrăștiate pe carosabil. Mai mult, în urma impactului una dintre mașini a fost proiectată pe zona verde care delimitează direcțiile de deplasare. La fața locului au intervenit rapid echipajele de poliție și ambulanțele.
Doi pasageri minori din mașina care ar fi provocat accidentul, dar și un adult au fost preluați de medici și transportați la spital pentru investigații.
Oamenii legii au deschis o anchetă și urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

topul săptămânii