Moldova
Detalii noi despre bebelușul abandonat la Buiucani. A fost transmis unei administrații publice locale din nord
Bebelușul abandonat acum două săptămâni într-o scară de bloc din sectorul Buiucani al Capitalei a fost transmis administrației publice locale din localitatea de baștină a mamei sale, cazul urmând a fi rezolvat de cei de la protecția copilului din localitate, prin intermediul asistentului social- comunitar.

Șefa interimară a Direcția municipală pentru protecția drepturilor copilului, Lucia Caciuc, a anunțat în cadrul ședinței de astăzi a serviciilor Primăriei Chișinău că direcția municipală nu poate să ia atitudine pe acest caz și că bebelușul a fost transmis administrației publice locale dintr-o localitate din nordul țării.
„Copilul nu se află la spital. El a fost transmis administrației publice locale de unde s-a constata că este mama acestuia. Ea este din nordul țării. Respectiv, în aceste condiții, direcția municipală nu poate să ia atitudine în aceea ce privește acest copil. Este de responsabilitatea celor din raion și respectiv administrația publică locală, împreună cu cei de la protecția copilului din localitate se vor ocupa de acest caz, prin intermediul asistentului social- comunitar”, a declarat Lucia Caciuc.
Potrivit acesteia, s-a constatat că femeia mai are doi copii.
„Probabil a fost o stare de sănătate care a determinat-o să facă acest lucru, dar de asta se va ocupa ancheta. Bănuiesc că acest copil a fost preluat de rude”, a mai spus Caciuc.
Amintim că joi, 23 ianuarie, un bebeluș a fost găsit abandonat în scara unui bloc din sectorul Buiucani al Capitalei. În căruciorul băiețelului a fost găsit un bilețel cu data, luna și anul nașterii.
Mama copilului a declarat polițiștilor că nu își poate explica gestul pe care l-a făcut, motivând că era în stare de afect.
Femeia este cercetată în stare de libertate.
În acest caz a fost inițiată o cauză penală pentru comiterea infracțiunii de lăsare în primejdie. Femeia riscă amendă până la 27.500 de lei sau muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau închisoare de până la doi ani.
Moldova
Scandal de corupție la Hîncești: Polițist și medic, cercetați pentru eliberarea ilegală de adeverințe medicale necesare reînnoirii permiselor auto.
Scandal de corupție, la Hîncești. Oamenii legii au descoperit o schemă de falsificare a adeverințelor medicale necesare pentru reînnoirea permiselor de conducere. Ancheta vizează un angajat al Inspectoratului de Poliție din raion și un medic de la Spitalul Raional.

Potrivit anchetatorilor, cei doi ar fi eliberat documente medicale fără ca șoferii să fie examinați, contrar legii. Unele cazuri au avut loc chiar atunci când beneficiarii erau în afara țării. Investigațiile preliminare au arătat că medicul ar fi primit bani pentru aceste acte false în zeci de situații.
În urma perchezițiilor efectuate, oamenii legii au ridicat adeverințe medicale, telefoane care conțineau dovezi ale activităților ilegale, precum și două arme și muniții păstrate fără acte de medicul implicat.
Cercetările continuă pentru a stabili întregul cerc de persoane implicate. Până la finalizarea procesului, bănuiții beneficiază de prezumția de nevinovăție, conform legii.
Moldova
/ÎN CĂUTARE/ Dispărut de aproape o lună: Bărbatul care apare în imagini este căutat cu disperare de rude.
A urcat a volan, a pornit mașina și a dispărut. Un bărbat s-a adresat la poliție comunicând că fratele său a dispărut de aproape o lună. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 43 de ani, din localitatea Mărinești, raionul Sîngerei.

Rudele acestuia au comunicat că, în ziua de 26 deptembrie acesta a plecat într-o direcție necunoscută la volanul unui automobil de culoare argintie și până în prezent nu a revenit acasă. Potrivit poliției, vehiculul cu numǎrul de înmatriculare NYD 998 nu a fost fixatǎ pânǎ la moment în trafic.
Astfel, bărbatul care apare în imagini are înălțimea de 1,75 metri, corpolență slabă și ochi căprui. Oamenii legii și rudele acestuia vin cu îndemnul către cetățeni ca în cazul în care recunosc persoana care apare în imagini și dețin informații despre locul aflării acestuia să contacteze numărul de telefon 067 224 099 sau să apeleze Serviciul unic de urgență 112. Orice detaliu contează.
Moldova
Intervenție SMURD de urgență: Un moldovean rănit într-un accident rutier a fost transportat de la Iași la Chișinău.
Zbor medical de urgență! În după-amiaza zilei de 20 octombrie, un echipaj aero-medical SMURD din Iași a efectuat o misiune transfrontalieră pentru a transporta un pacient politraumatizat, cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 45 de ani.

Victima unui accident rutier, pacientul a fost preluat din Iași și transportat cu elicopterul SMURD până în Chișinău. Pe întreaga durată a zborului, echipa medicală a monitorizat și menținut stabil starea acestuia, asigurând condiții optime de siguranță.
Elicopterul a aterizat pe stadionul Dinamo, de unde pacientul a fost preluat imediat de o echipă medicală și transportat la Institutul de Medicină Urgentă pentru tratament de specialitate.
De menționat, Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare din România intervine și în Republica Moldova încă din anul 2014, în baza unui acord bilateral. De la începutul anului 2025, aceasta este a doua misiune aeromedicală SMURD realizată pentru cetățenii Republicii Moldova.
-
Moldovao zi în urmă
Ceartă sângeroasă între frați: Un tânăr de 23 de ani ar fi fost înjunghiat cu un cuțit de fratele său geamăn.
-
Moldovao zi în urmă
Sfârșit nefast pentru un motociclist: Un tânăr de 19 ani a murit după ce a ajuns cu motocicleta într-un gard, la Călărași
-
Moldova4 ore în urmă
Scandal de corupție la Hîncești: Polițist și medic, cercetați pentru eliberarea ilegală de adeverințe medicale necesare reînnoirii permiselor auto.
-
Moldovao zi în urmă
Percheziții și un nou suspect: Un fost angajat al Agenției Servicii Publice, reținut de CNA.
-
Moldovao zi în urmă
Tragedie pe un drum din Bălți: O femeie de 81 de ani a fost izbită mortal de o mașină.
-
Moldova6 ore în urmă
Șapte ani în închisoare: Bărbatul care a atacat angajatul unui local de fast-food, condamnat pentru tâlhărie.
-
Moldovao zi în urmă
/VIDEO/ Escrocherii de milioane: Patru suspecți, reținuți pentru înșelăciune online.
-
Moldova4 ore în urmă
/ÎN CĂUTARE/ Dispărut de aproape o lună: Bărbatul care apare în imagini este căutat cu disperare de rude.