Rețele de socializare

Moldova

Zeci de telefoane mobile, cartele, alcool şi droguri, introduse ilegal în penitenciarul din Lipcani: fenomenul a ajuns în vizorul procurorilor

Procuratura raionului Briceni a iniţiat o cauză penală pe faptul “transmiterii ilegale a obiectelor interzise persoanelor deţinute” în penitenciarul nr.2 din Lipcani.

Publicat

Procesul penal a fost iniţiat după ce, în cadrul percheziţiilor efectuate pe 14 martie 2018 în mai multe ascunzişuri, dar şi asupra deţinuţilor penitenciarului au fost depistate şi ridicate mai multe obiecte interzise, inclusiv: 34 de telefoane mobile, 10 cartele SIM, 15 acumulatoare şi 41 de încărcătoare pentru telefoane mobile, 47 litri de băutură alcoolică ”basamac”, 16 seturi de cărţi de joc, 103 lei, modem WiFi – 2 bucăţi, 8 căşti pentru telefon mobil, 490 de fişe pentru ”poker”, 50 litri de materie primă pentru prepararea băuturii alcoolice ”braga”, 7 pacheţele cu substanţe susceptibile a fi stupefiante.

Obiectele nepermise au fost transmise deţinuţilor de la Lipcani în mod sistematic, tăinuite fiind de la control, iar procurorii au temeiuri de a bănui că acest lucru a fost posibil cu implicarea angajaţilor Penitenciarului nr.2 Lipcani. În prezent, se efectuează acţiuni de urmărire penală pentru stabilirea tuturor circumstanţelor cazului, identificării persoanelor implicate şi tragerii lor la răspundere penală. Pentru asemenea acţiuni, legislaţia prevede amendă de la 550 la 850 unităţi convenţionale sau închisoare de pînă la 3 ani, în ambele cazuri cu (sau fără) privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de pînă la 5 ani.

Menţionăm că, recent, pentru acţiuni similare de trasnmitere a obiectelor interzise deţinuţilor din Lipcani, două persoane au fost deja condamnate.


În primul caz, persoana a fost condamnată la 2 ani şi 2 luni închisoare, cu executare, după ce, în decursul anului trecut a comis trei episoade de transmitere a obiectelor interzise, prin aruncarea coletelor peste edificiul de pază al instituţiei de detenţie, în care se aflau telefoane mobile şi droguri în proporţii mari.

În celălat caz, persoana a fost condamnată la o amendă penală de 25 mii de lei, după ce, în toamna anului trecut, a încercat să-i transmită unui deţinut al penitenciarului un telefon mobil şi droguri, ascunse într-o cratiţă cu brânză.
De asemenea, procurorii au finalizat şi expediat în judecată o cauză penală de învinuire a unui deţinut al Penitenciarului din Lipcani, care pe 18 noiembrie 2017, a manifestat un comportamnet agresiv la cerinţa unui angajat al închisorii de a se linişi, aplicîndu-i unui gardian o lovitură cu pumnul în faţă. Pentru nesupunerea prin violenţă cerinţelor administraţiei, condamnatul riscă pînă la 5 ani închisoare.

De notat că, după intrarea în vigoare a noii Legi cu privire la Procuratură, a fost exclusă competenţa procurorilor în domeniul monitorizării respectării legislaţiei în activitatea organelor de stat, inclusiv a locurilor de detenţie, aceasta fiind prerogativa exclusivă a organelor de resort, iar în cazul respectiv – al Departamentului Instituţiilor Penitenciare al Ministerului Justiţiei. Intervenţia procurorilor are loc doar în cazul apariţiei unor informaţii despre comiterea unor infracţiuni.


PROCURATURA.MD

Moldova

/VIDEO/ O nouă „metodă” de escrocherie: Trei suspecți ar fi achiziționat dispozitive electronice în baza unor acte declarate pierdute.

O femeie de 26 de ani și doi bărbați de 37 și 44 de ani, originari din Chișinău și Ialoveni, sunt cercetați penal după ce ar fi pus la cale o schemă de escrocherie prin care au obținut ilegal produse electronice.

Publicat

Potrivit Poliției, activitatea infracțională a suspecților a fost documentată de oamenii legii din sectorul Centru. Conform anchetei, unul dintre bărbați a contactat telefonic un magazin de produse electronice, prezentându-se fraudulos drept o altă persoană. Acesta ar fi folosit datele de identitate ale unei persoane ale cărei acte fuseseră anterior declarate pierdute pentru a achiziționa mai multe dispozitive electronice.

În urma acțiunilor sale, agentului economic i-a fost cauzat un prejudiciu de peste 20.000 de lei.

Polițiștii au reușit să identifice suspecții, iar bunurile obținute prin fraudă au fost depistate și ridicate. Totodată, în timpul perchezițiilor autorizate efectuate la domiciliile acestora, oamenii legii au descoperit o armă pneumatică fără acte de proveniență, precum și mai multe acte de identitate care aparțin altor persoane.


Cei trei sunt cercetați penal pentru escrocherie și riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 5 ani. Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și verificarea unei eventuale implicări în alte fapte similare.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Gata cu salariile „în plic”: Factori de decizie ai unei companii comerciale, bănuiți de evaziune fiscală și spălare de bani.

Ofițerii Inspectoratului Național de Investigații, în comun cu procurorii PCCOCS, au efectuat mai multe percheziții într-un dosar penal ce vizează suspiciuni de evaziune fiscală și spălare de bani.

Publicat

Potrivit anchetei, inițiată în luna februarie, factori de decizie ai unei companii comerciale sunt bănuiți că, în perioada 2024 – prezent, ar fi pus în aplicare o schemă de diminuare a obligațiilor fiscale. Aceștia ar fi retras bani sub formă de dividende, iar ulterior i-ar fi utilizat pentru achitarea neoficială a salariilor unor angajați.

Perchezițiile au fost desfășurate la sediul societății comerciale, la două șantiere de construcție, la domiciliile persoanelor vizate, precum și asupra unui automobil și a unei persoane.

În urma descinderilor, oamenii legii au ridicat sume de bani presupuse a proveni din activități infracționale, dispozitive de stocare a datelor, documente contabile, registre cu înscrisuri de ciornă și alte probe relevante pentru cauza penală.


De asemenea, în timpul verificărilor efectuate la cele două șantiere de construcție au fost depistați mai mulți muncitori care, potrivit informațiilor preliminare, nu figurau ca angajați oficial ai companiei.

Acțiunile de urmărire penală continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului, identificarea persoanelor implicate și acumularea probelor necesare în cadrul investigației.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Promisiuni, apoi coșmar: Femeia suspectată că a exploatat șapte tinere, extrădată din Grecia și arestată la Chișinău.

Femeia acuzată că ar fi exploatat sexual șapte tinere din Moldova a fost extrădată din Grecia și adusă la Chișinău, unde a fost plasată în arest preventiv. Suspecta, originară din raionul Hâncești, este vizată într-un dosar de trafic de persoane instrumentat de procurorii PCCOCS.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, aceasta ar fi acționat împreună cu fratele său, iar timp de mai mulți ani ar fi racolat tinerele sub pretextul unor locuri de muncă bine plătite în restaurante și hoteluri peste hotare. În realitate, odată ajunse în Grecia, victimele rămâneau fără acte și erau puse în situația de a achita datorii inventate de peste 5.000 de euro.

Ancheta arată că, în locul posturilor de muncă promise, tinerele ar fi fost exploatate sexual. Mai mult, acestea erau obligate să plătească săptămânal sume consistente pentru „protecție” și chirie, astfel încât rămâneau fără niciun ban.

Cazul a ieșit la iveală după ce autoritățile din Moldova, în colaborare cu cele din Grecia, au documentat activitatea grupării. Cei doi frați au fost reținuți în iulie 2025, în Atena, în urma unor percheziții desfășurate atât în locuințele acestora, cât și în locațiile unde ar fi avut loc exploatarea victimelor.


Între timp, fratele suspectei a fost condamnat în Grecia și urmează să-și ispășească o pedeapsă cumulativă de 64 de ani de închisoare, inclusiv pentru organizarea migrației ilegale, după ce a fost prins în flagrant transportând persoane din Turcia spre Grecia.

În paralel, anchetatorii au aplicat sechestre pe bunuri obținute din activitatea ilegală: un apartament din Atena, evaluat la peste 1.300.000 de lei, dar și două terenuri agricole din raionul Anenii Noi, în valoare de aproximativ 400.000 de lei.

După extrădare, femeia a fost plasată în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău, iar investigațiile continuă. Procurorii încearcă acum să stabilească dacă în schemă au fost implicate și alte persoane.


Citește mai departe

topul săptămânii