Moldova
Prima sentință în dosarul Braguță. Un polițist și un deținut au fost condamnați la 4 și 5 ani de pușcărie
Un gardian de la Izolatorul de detenție preventivă din Chișinău și un deținut au fost condamnați cu executare, vineri, în dosarul morții lui Andrei Braguța. Alți trei foști deținuți și un gardian au fost condamnați cu suspendare, iar un gardian a fost achitat. Sentința a fost pronunțată de către Judecătoria Chișinău, după aproape cinci ore de deliberări.
Șeful de tură la Izolatorul de detenție preventivă, Igor Orbu, a fost condamnat la 4 ani cu executare, subalternul său, Aurel Șapteboi, a fost condamnat la 4 ani cu suspendare, iar gardianul Aurel Isachi a fost achitat.
Dumitru Tabureanu, care ispășește în prezent o pedeapsă de 8 ani de închisoare, a fost condamnat la 5 ani cu executare, iar Adrian Gogu, Boris Bolocan și Stanslav Mircea, care au stat în aceeași celulă cu Braguță, au prmit pedepse de 5 ani de închisoare cu suspendarea executării.
Instanța i-a găsit pe cei 6 condamnați vinovați de cauzarea leziunilor corporale medii, dar i-a achitat pentru tortură și tratamente inumane.
Amintim că procurorii au cerut între 8 și 9 ani de închisoare pentru polițiștii din izolatorul de detenție și între 9 și 13 ani pentru codeținuți. Procurorul pe caz a declarat că va decide dacă va ataca sentința după ce va primi decizia motivată.
Avocatul PromoLex, Vadim Vieru, care susține cauza părinților lui Andrei Brăguță, a declarat că sentința reprezintă o mică victorie, însă o va ataca în instanța ierarhic superioară. ”Nu putem spune că nu s-a făcut justiție, mai ales că a fost condamnat cu executare un polițist. Da faptul că toți au fost achitați pentru tortură reprezintă temei pentru a ataca sentința”, a precizat apărătorul.
Andrei Brăguță, în vârstă de 31 ani, a decedat în condiții suspecte în penitenciar la 26 august, 2017, la mai puțin de două săptămâni după ce a fost reținut pentru depășirea limitei de viteză. Actul de expertiză medico-legală constată că victima a decedat la Penitenciarul spital din Pruncul din cauza unei pneumonii purulente, de care s-ar fi îmbolnăvit în detenţie. Mai multe secvențe video, dar și fotografii în care se văd echimoze pe corpul tânărului, arată că el a fost supus unor violențe în timp ce s-a aflat în custodia instituțiilor statului.
Actualmente pe rol se află încă două dosare penale în cazul morții lui Brăguță. Un dosae, în care 13 polițiști sunt învinuiți de moartea lui Brăguță, se află pe rol la Judecătoria Chișinău. Vadim Vieru spune că examinarea dosarului decurge anevoios din cauza numărului mare de participanți.
Într-un alt dosar sunt învinuiți doi medici de la Penitenciarul nr.16. Lor li se incriminează că nu i-au acordat lui Brăguță asistență medicală calificată. Medicii au stabilit o diagnoză greșită tânărului torturat și l-au ținut în condiții inumane, din care cauză nu a fost tratată pneumonia, ceea ce i-ar fi provocat decesul.
Iurie Obadă, Judecătorul care a sancționat arestul tânărului cu dizabilități psihice a fost demis din sistemul judecătoresc. La fel, și procurorul Ivan Filimon, care a instrumentat dosarul pornit pe numele lui Andrei Brăguță a fost eliberat din funcție. De asemenea, trei angajaţi ai sistemului penitenciar au fost sancţionaţi disciplinar în urma unei anchete de serviciu pornite după decesul tânărului Andrei Brăguţă. Şeful adjunct al Penitenciarului nr.16 de la Pruncul și șeful Serviciului medical al Penitenciarului nr.13 din Chișinău au fost concediaţi, în timp ce adjunctul ultimului a fost mustrat.
Moldova
/VIDEO/ Migrație ilegală, dejucată la Ungheni: Patru moldoveni ar fi încercat să scoată ilegal din țară cinci cetățeni străini.
Încă o tentativă de migrație ilegală spre Uniunea Europeană a fost dejucată la frontiera moldo-română. Cinci cetățeni străini au fost opriți în apropierea liniei de frontieră, iar patru tineri din Republica Moldova, bănuiți că făceau parte dintr-o rețea de trafic de migranți, sunt cercetați penal.
Oamenii legii au contracarat schema pe sectorul de responsabilitate al Sectorului Poliției de Frontieră Ungheni.
La începutul lunii ianuarie, în baza informațiilor operative, poliția de frontieră a documentat activitatea unei grupări criminale specializate în organizarea migrației ilegale a cetățenilor străini din Republica Moldova către state ale Uniunii Europene.
În urma măsurilor speciale de investigație, s-a stabilit că, la 3 ianuarie, cinci cetățeni străini au fost transportați din municipiul Chișinău spre Ungheni, în apropierea frontierei de stat, unde urma să fie pus în aplicare planul de trecere ilegală a frontierei moldo-române.
În acest caz sunt vizați patru moldoveni, cu vârste cuprinse între 20 și 26 de ani, care aveau roluri bine determinate în schemă, acționând ca transportatori și călăuze. Aceștia ar fi facilitat deplasarea și tentativa de traversare ilegală a frontierei pentru cinci cetățeni de origine afro-asiatică – trei din Nigeria, unul din Bangladesh și unul din India.
Cetățenii străini, patru bărbați și o femeie, cu vârste între 23 și 42 de ani, au declarat că intenționau să ajungă în state ale Uniunii Europene.
Pe caz a fost inițiată o cauză penală pentru organizarea migrației ilegale. Suspecții riscă între 5 și 12 ani de închisoare și amendă de la 300 de mii la 400 de mii de lei. Inițial, aceștia au fost reținuți pentru 72 de ore, iar ulterior instanța a dispus arest preventive la domiciliu.
Totodată, cele trei mijloace de transport folosite pentru deplasarea migranților au fost indisponibilizate. Investigațiile continuă.
Moldova
/VIDEO/ Narcotice de milioane, ascunse în stufăriș: Patru bărbați, prinși în flagrant cu 8 kilograme de droguri, la Țînțăreni.
Ingeniozitatea traficanților de narcotice nu are limite. Patru bărbați au ascuns aproximativ 8 kilograme de droguri într-un stufăriș de la marginea satului Țînțăreni, intenționând să le distribuie ulterior pe teritoriul Republicii Moldova. Planul acestora a fost însă dejucat de oamenii legii, care i-au prins în flagrant chiar în momentul în care scoteau substanțele din ascunziș.
Potrivit poliției, ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI, împreună cu cei de urmărire penală ai Inspectoratului de Poliție Ciocana și procurorii Procuraturii Chișinău, investighează activitatea unui grup infracțional organizat, specializat în trafic de droguri în proporții deosebit de mari.
Ancheta a stabilit că gruparea a creat mai multe magazine online pe aplicația Telegram, prin intermediul cărora distribuia droguri în întreaga țară. Din 2023 și până în prezent, membrii rețelei ar fi pus la punct un mecanism de recepționare a unor cantități mari de substanțe narcotice din afara țării, care erau ulterior repartizate către aceste „magazine”, în funcție de cerere.
Intervenția a avut loc pe 3 februarie, în extravilanul satului Țînțăreni, raionul Anenii Noi. În ascunzișul amenajat într-un stufăriș, oamenii legii au găsit aproximativ 8 kilograme de Alpha-PVP și 200 de grame de hașiș, cu o valoare estimată pe piața neagră la peste 3 milioane de lei.
Cei patru bărbați, cu vârste cuprinse între 28 și 30 de ani, au fost reținuți pentru 72 de ore și riscă, conform legislației, între 7 și 15 ani de închisoare. Cercetările continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și documentarea completă a activității infracționale.
Moldova
/VIDEO/Nici gratiile nu l-au oprit: Un deținut ar fi coordonat o grupare specializată pe trafic de narcotice.
Oamenii legii au destructurat o rețea de trafic de droguri, coordonată de un deținut din penitenciarul Pruncul. Substanțele, aduse din Polonia, erau comercializate ulterior pe internet, printr-un magazin activ pe aplicația Telegram, cu peste 1.600 de clienți.
În cadrul operațiunii, oamenii legii au ridicat aproximativ 2 kilograme de droguri, printre care PVP, cunoscut ca „sare”, și mefedronă, un narcotic care poate provoca panică, halucinații și dependență severă, similară cocainei.
Primul reținut este un tânăr de 20 de ani din Căușeni, care acționa ca curier. Acesta închiriase un apartament în sectorul Botanica din Chișinău, de unde împărțea drogurile în diferite ascunzișuri pentru clienți. Plățile erau efectuate prin portmoneul electronic al grupului, la terminale publice. În urma perchezițiilor, au fost ridicate aproximativ 700 de grame de PVP. Tânărul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.
La începutul lunii februarie au fost reținuți și doi membri ai grupului, ambii în vârstă de 58 de ani, care închiriaseră un apartament în sectorul Ciocana. Aceștia au fost prinși în fața blocului, având asupra lor o geantă cu aproximativ 1,2 kilograme de mefedronă, iar în automobilul lor au fost depistate cantități suplimentare de droguri. Instanța a dispus aplicarea arestului preventiv pentru 30 de zile.
Potrivit anchetei, liderul grupării este un deținut din Pruncul, condamnat anterior la 7 ani de închisoare pentru trafic de droguri. Din celula acestuia au fost ridicate dispozitive de stocare a informației și un pliculeț cu urme de substanțe narcotice, utilizat la ambalarea drogurilor.
Urmărirea penală continuă, pentru identificarea tuturor membrilor grupării și trimiterea dosarului în instanță.
-
Moldova7 zile în urmăNicanor Ciochină a fost reținut: Fostul primar de la Boldurești este vizat într-o nouă cauză penală.
-
Moldova4 zile în urmăTragedie fără margini, la Rezina: O adolescentă de doar 17 ani a murit după ce căzut de pe o stâncă.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Șarlatanie de proporții: Doi tineri, reținuți după ce au sustras peste un milion de lei din contul unei femei din Chișinău.
-
Moldova2 zile în urmă350.000 de euro pe zi: trei moldoveni ar fi făcut avere la o fabrică uriașă de țigări de contrabandă în Italia.
-
Moldova3 zile în urmăAccident extrem de grav la Strășeni: Doi copii, loviți de mașină pe zebră. Unul a murit în secția de terapie intensivă.
-
Moldova24 de ore în urmă19 victime la Ulmu: O autospecială IGSU a derapat și s-a tamponat cu un microbuz.
-
Moldova4 zile în urmăAccident mortal la Sîngerei: Un tânăr a murit, iar altul a fost rănit după ce au intrat cu mașina într-un copac.
-
Moldovao zi în urmăColiziune mortală la Orhei: Un șofer a murit după ce a derapat cu mașina și s-a tamponat cu un camion.
