Moldova
/FOTO/ Plante de cânepă de înălțimea unui om creșteau în zona de frontieră. Polițiștii le-au smuls cu tot cu rădăcini și le-au dus în camera corpurilor delicte.
Polițiștii de frontieră din Direcția regională Nord au depistat trei lanuri acoperite cu plante asemănătoare cânepei. Înlăturarea acestora a fost efectuată imediat cu preluarea probelor pentru laborator. Incidentele semnalate se înscriu în operațiunea MAC – 2019, care este în plină desfășurare.
Angajații Sectorului Poliției de Frontieră Criva, în timpul misunii de serviciu au descoperit la doar 150 metri de linia frontierei parcele de teren pe care creșteau cânepă, cu faza diferită de vegetație. La fața locului a fost stabilit că plantele nu au fost special cultivate sau îngrijite, deși acestea măsurau o înălțime de peste doi metri.
Confrom unei informații operative, polițiștii de frontieră ai SPF Costești au întreprins acțiuni de examinare a zonei de competență. Astfel că, în proximitatea satului Balatina, raionul Glodeni, a fost găsită o plantație pe o suprafață de 50 m² acoperită cu plante asemenătoare cânepei. Acestea creșteau haotic printre alte soiuri de vegetație sălbatică și măsurau o înălțime de 1 – 1,5 m.
Alte 315 fire de plante de acest gen au fost depistate în după amiaza zilei de ieri, 4 iulie curent, pe direcția Lipcani – Zelena. Și în acest caz s-a recurs la dezrădăcinarea ierburilor, care ulterior au fost depozitate în camera de păstrare a corpurilor delicte a SPF Criva.
Conform procedurilor legale, toate plantele au fost smulse, preluate probe și transmise către laborator, iar în urma rezultatelor acestea vor fi nimicite. Polițiștii de frontieră continuă cercetările pentru identificarea tuturor terenurilor pe care, intenționat sau nu cresc astfel de plante.
Moldova
/VIDEO/ Motocicletă furată, în capitală: Trei tineri din Cahul, printre care și un minor, cercetați pe caz.
O motocicletă în valoare de circa 60 de mii de lei a fost furată din curtea unui bloc din capitală, iar trei tineri din Cahul, doi de 20 de ani și un minor de 16 ani, au ajuns pe mâna poliției.
Potrivit oamenilor legii, furtul a avut loc pe timp de noapte, în sectorul Buiucani. Bănuiții ar fi deteriorat sistemul de pornire al motocicletei parcate, după care au plecat cu aceasta într-o direcție necunoscută.
În urma măsurilor operative desfășurate de polițiștii sectorului Buiucani, în comun cu angajații Direcției de Poliție Chișinău, suspecții au fost identificați și reținuți la scurt timp.
Ulterior, în cadrul perchezițiilor autorizate efectuate la domiciliile acestora din Cahul, oamenii legii au depistat și au ridicat motocicleta sustrasă.
Cei doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pentru 72 de ore, iar minorul este cercetat în stare de libertate. Dacă vor fi găsiți vinovați, suspecții riscă pedeapsă cu închisoare de până la 7 ani.
Cercetările pe marginea acestui caz continuă.
Moldova
Nicanor Ciochină a fost reținut: Fostul primar de la Boldurești este vizat într-o nouă cauză penală.
Fostul primar de la Boldurești Nicanor Ciochină, învinuit că a lovit mortal cu mașina un adolescent de 14 ani, a fost reținut în seara de 29 ianuarie, într-o nouă cauză penală. Potrivit poliției, acesta ar fi agresat și bătut un bărbat acum șase ani, pe când era primar în localitate. Acum acesta este cercetat penal pentru fapte de tortură și tratament inuman.
Ciochină a fost reținut imediat de cum s-a pus pe pauză ședința din dosarul în care e învinuit că a tamponat mortal cu mașina un adolescent.
Poliția anunță că fostul edil de la Boldurești a fost reținut pentru 72 de ore, după ce în anul 2020 ar fi bătut și înjurat un bărbat, care avea dificultăți de deplasare.
Menționăm că în data de 29 ianuarie, procurorii au cerut 9 ani de pușcărie pentru Nicanor Ciochină, acuzat că ar fi lovit mortal un copil la Boldurești. Pe lângă aceasta, acuzatorii au solicitat ca fostul primar să nu poată șofa 9 ani și să achite 31.000 de lei prejudiciu statului.
În privința presupusului său complice, Ion Andronache, procurorii cer 3 ani de închisoare într-un penitenciar deschis.
Amintim că Nicanor Ciochină este învinuit că în februarie 2024 ar fi lovit mortal cu mașina un băiat din localitate și ar fi fugit de la locul faptei. Ulterior, ar fi încercat să ascundă urmele accidentului, înscenând o altă coliziune cu implicarea mașinii avariate.
Un medic stomatolog, considerat complice, l-ar fi ajutat să găsească o mașină identică celei implicate în accident și să monteze plăcuța cu numărul de înmatriculare pe o altă mașină. Ciochină susține că este nevinovat și că totul ar avea o motivație politică.
Moldova
/VIDEO/ Percheziții la Chișinău: Peste 100 de mașini, ridicate într-un dosar de contrabandă.
Peste 100 de mașini au fost ridicate în urma a patru percheziții efectuate pe 15 ianuarie, în municipiul Chișinău, într-un dosar de contrabandă instrumentat de Serviciul Vamal, sub conducerea PCCOCS.
Anchetatorii susțin că un grup format din cetățeni ai Republicii Moldova și ai României, în complicitate cu reprezentanți ai unui agent economic, ar fi introdus din Uniunea Europeană vehicule aparent legal, care ulterior erau dezmembrate și comercializate, cu încălcarea legislației vamale, pentru a evita achitarea taxelor.
Valoarea bunurilor vizate depășește 400 de mii de lei. În urma perchezițiilor au fost ridicate documente, tehnică de calcul și peste 100 de vehicule, atât funcționale, cât și parțial dezmembrate.
Doi bănuiți, cu vârste între 34 și 45 de ani, sunt cercetați penal în stare de libertate, iar investigațiile continuă.



