Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ S-a încercat o depăşire cu viteză în intersecţie. Momentul unui grav accident în sectorul Buiucani al capitalei

Momentul accidentului grav care s-a produs sâmbătă dimineaţa pe strada Vissarion Belinski, sectorul Buiucani, a fost surprins de o cameră de bord.

Publicat

Este pur şi simplu incredibilă viteza cu care se deplasa acel Volvo pe această stradă secundară, transmite Autoblog.MD.

Chiar dacă, poate, dar puţin probabil, conducătorul din crossover nu şi-a semnalizat manevra, ceea ce nu se poate observa clar din imagini, ori semnalul nu a fost vizibil pentru toată lumea, mai ales pentru persoana care manipula sedanul şi s-a apropiat rapid, aceasta oricum nu avea dreptul să efectueze o depăşire, încălcând cel puţin regula care spune că depăşirea este interzisă în intersecţiile cu circulaţia nedirijată şi în imediata apropiere înainte de ele.

Amintim că la volanul automobilului Volvo se afla o şoferiţă de 30 de ani. Ea împreună cu un tânăr de 27 de ani din Renault au suferit traumatisme.


Moldova

Nouă percheziții la anturajul lui Kitaeț: „Vova Davai”, reținut pentru gestionarea „visteriei criminale”

În perioada 2–3 septembrie 2025, oamenii legii au desfășurat o operațiune de amploare împotriva anturajului așa-zisului „hoț în lege” Kitaeț.

Publicat

Ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI, împreună cu procurorii Procuraturii Hîncești – oficiul Leova, au efectuat nouă percheziții la domiciliile și în automobilele unor persoane suspectate că ar fi implicate în activitățile unei organizații criminale bine structurate.

În urma descinderilor, au fost ridicate trei automobile de lux, sume importante de bani, telefoane mobile, muniții și alte bunuri relevante pentru anchetă, valoarea totală a acestora depășind 2 milioane de lei.


Potrivit anchetei, două persoane apropiate lui Kitaeț au fost recunoscute în calitate de învinuiți. Printre ele se numără și individul cunoscut sub pseudonimul „Vova Davai”, descris drept supraveghetor al activităților ilegale derulate de grupările criminale afiliate și responsabil de gestionarea așa-numitei „visterii criminale”. În această „casierie neagră” s-ar fi acumulat lunar peste 100 000 de dolari proveniți din activități ilicite.

Doi bărbați de 30 și 34 de ani, domiciliați în Chișinău, au fost reținuți și sunt cercetați pentru complicitate la crearea și conducerea unei organizații criminale. Infracțiunea este prevăzută de art. 284 alin. (1) din Codul Penal și se pedepsește cu închisoare de la 8 la 15 ani.

Autoritățile anunță că investigațiile continuă, în vederea identificării tuturor persoanelor implicate și a victimelor care ar fi avut de suferit în urma activităților ilegale ale acestei grupări.


Citește mai departe

Moldova

Accident grav la Anenii Noi: biciclist lovit de un BMW, transportat inconștient la spital

Un accident rutier s-a produs astăzi, 4 septembrie, în jurul orei 13:00, pe traseul R-2, în apropiere de localitatea Chetrosu, raionul Anenii Noi.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare oferite de Poliție, un tânăr de 24 de ani, aflat la volanul unui automobil de marca BMW, ar fi tamponat un biciclist în vârstă de 35 de ani, care traversa drumul neregulamentar.

În urma impactului, biciclistul a suferit traumatisme grave și a fost transportat în stare de inconștiență la Spitalul Raional Anenii Noi, unde medicii îi acordă îngrijirile necesare.


Șoferul a fost supus testului de alcoolemie, rezultatul fiind negativ. Totuși, pe caz a fost inițiat un proces penal, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.

Poliția reamintește participanților la trafic importanța respectării regulilor de circulație, atât de către șoferi, cât și de către bicicliști sau pietoni, pentru a preveni tragediile pe drumuri.


Citește mai departe

Moldova

Ambuteiaje și nervi întinși la maxim în centrul capitalei. Două troleibuze și o mașină nu au încăput pe aceeași bandă

Dimineața zilei de 4 septembrie a început cu ambuteiaje și nervi întinși la maxim pentru zeci de șoferi care circulau pe strada Alexei Mateevici din capitală.

Publicat

În jurul orei 09:00, două troleibuze, unul de pe ruta nr7 și celălalt de pe linia 32 s-au ciocnit cu un automobil, circulația în zonă fiind paralizată.

În lipsa unei rute alternative, mai mulți șoferi au ales să urce pe trotuare pentru a ocoli locul accidentului.


Această manevră periculoasă a creat și mai mult haos, punând în pericol pietonii care se aflau la acea oră pe stradă.

Imaginile surprinse de martori arată cum mașinile circulau pe trotuar ca pe o bandă improvizată, în timp ce troleibuzele rămâneau blocate în coloană.

Din fericire, în urma coliziunii nicio persoană nu a fost rănită. La fața locului au intervenit polițiștii pentru documentarea circumstanțelor accidentului.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii