Moldova
/VIDEO/ Cazinou ilegal, demascat de polițiști: Organizatorul, o angajată și 7 participanți, puși cu fața la pământ de mascații de la Fulger
Ofițerii Direcției investigații criminalitate organizată a INI, au intrat în posesia unei informații operative despre activitatea unui cazinou ce activează clandestin, în sectorul Buiucani al capitalei.
Activitatea ilegală a cazinoului a fost documentată pe parcursul a două luni, timp în care grupul de urmărire penală și de investigație au acumulat material probatoriu pe caz.
Activitatea ilegală era coordonată de un bărbat de 59 de ani, locuitor al municipiului Chișinău, anterior judecat pentru comiterea diferitor genuri de infracțiuni.
Pentru a participa la joc, persoanele trebuiau să aibă la ei suma de 5 000 lei și era obligatoriu să fie recomandați de alte persoane de încredere din cercul de prieteni ai organizatorului. Miza minimă de participare la joc constituia 1 000 de lei.
Forțele de ordine au dispus efectuarea percheziție autorizată, unde în urma intervenției polițiștilor în incinta sălii de joc, au fost depistate nouă persoane, dintre care 7 participanți, o angajată și organizatorul.
În cadrul percheziției au fost depistate și ridicate telefoane mobile, bani în valută națională cât și străină, înscrisuri de ciornă ce țin de activitatea ilegală desfășurată, fișe în echivalentul la 500 000 de lei.
Bărbatul este cercetat în stare de libertate pentru încălcarea legislației privind organizarea și desfășurarea jocurilor de noroc care constituie monopol de stat.
Acțiunile de documentare au fost desfășurate de angajații Direcției investigații criminalitate organizată a INI, de comun cu ofițerul de urmărire penală din cadrul IP Buiucani al DP mun. Chișinău, procurorii Procuraturii mun. Chișinău, Oficiul Buiucani și cu suportul mascaților de la BPDS ,, Fulger ”.
Cazul este documentat în continuare de către organele de drept în stabilirea tuturor circumstanțelor.
Moldova
/VIDEO/ Vindea droguri lângă universități: Un tânăr de 23 de ani, reținut pentru activitate de „curierat”.
Un tânăr de 23 de ani a fost reținut de ofițerii antidrog, fiind bănuit că vindea marijuana în apropierea instituțiilor de învățământ universitar din Chișinău. Activitatea acestuia a fost documentată de Direcția Antidrog a Inspectoratului Național de Investigații, în comun cu procurorii Procuraturii municipiului Chișinău.
Potrivit anchetei, bărbatul era „curier” într-un magazin online de droguri și își organiza singur rețeaua de distribuție. Pentru a nu fi depistat, ar fi închiriat un apartament în capitală, pe care îl folosea drept depozit. De acolo, pregătea drogurile pentru vânzare — marijuana era ambalată în plicuri de 1–2 grame și apoi ascunsă în diferite locuri, de unde cumpărătorii o ridicau.
Tânărul a fost reținut într-o zonă forestieră de lângă Cimișlia, în timp ce încerca să ridice o nouă partidă de droguri. În urma perchezițiilor, polițiștii au ridicat marijuana, cocaină, pastile psihotrope și un cântar de precizie.
Valoarea substanțelor interzise depistate este estimată la 200 de mii de lei.
Suspectul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile. Acesta riscă până la 10 ani de închisoare.
Moldova
„Combo” de infracțiuni, la volan: Un șofer beat și cu permisul anulat a încercat să dea mită polițiștilor, la Cahul.
A fost prins beat la volan, fără permis și cu mita pregătită. Un bărbat de 49 de ani din raionul Cahul este cercetat penal după ce a încercat să scape de polițiști oferindu-le bani.
Totul s-a întâmplat în localitatea Colibași. Echipajul de patrulare a observat un automobil care se deplasa haotic și punea în pericol ceilalți participanți la trafic. Când a fost oprit, șoferul abia se ținea pe picioare.
Deși polițiștii i-au cerut să fie testat cu aparatul Drager, bărbatul a refuzat. În schimb, a încercat să le ofere bani inspectorilor de patrulare, în speranța că va scăpa nepedepsit. Tentativa nu i-a reușit, iar la fața locului a fost chemată grupa operativă a Inspectoratului de Poliție Cahul.
Verificările au arătat că individul avea dreptul de a conduce anulat, acesta fiind anterior sancționat pentru aceeași faptă.
Pe numele bărbatului a fost inițiat un proces penal pentru refuzul testării alcoolscopice și tentativă de corupere a unui funcționar public. Conform legii, șoferul riscă o amendă de până la 150 de mii de lei sau până la patru ani de închisoare, în ambele cazuri- cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
Moldova
Captură de țigări la Aeroportul Chișinău: 430 de pachete – confiscate!
Funcționarii postului vamal Aeroport, în comun cu polițiștii de frontieră, au contracarat două tentative de scoatere ilicită din țară a produselor din tutun, pe direcția de ieșire din Republica Moldova – cursa „Chișinău–Londra”.
Ambii pasageri au optat pentru traversarea culoarului verde „Nimic de declarat”, însă comportamentul acestora a trezit suspiciuni, fiind direcționați pentru verificări suplimentare.
În urma controlului fizic detaliat al bagajelor, au fost depistate, în total, 430 de pachete de țigări nedeclarate.
În primul caz, asupra unui bărbat în vârstă de 51 de ani, deținător al dublei cetățenii Republica Moldova–România, au fost identificate 330 de pachete de țigări cu timbru de acciz al Republicii Moldova, ticsite în valiza de cală.
Ulterior, asupra unui alt pasager, în vârstă de 41 de ani, cu aceeași destinație, au fost depistate 100 de pachete de țigări ascunse printre bunurile personale.
Produsele din tutun au fost ridicate în vederea confiscării, iar persoanele vizate urmează a fi sancționate contravențional, conform prevederilor art. 43¹ și art. 287 alin. (10) din Codul contravențional al Republicii Moldova.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Conserve „cu surprize” din Europa: 9 kilograme de mefedronă, descoperite de ofițerii INI.
-
Moldova2 zile în urmăCrimă cu sânge rece într-un apartament din Chișinău. O femeie a fost ucisă, alta transportată la spital
-
Moldova7 zile în urmăCaz fatal cu semne de întrebare: O moldoveancă a fost găsită fără viață într-o pensiune din Italia.
-
Moldova6 zile în urmăScandal de proporții la liceul „Gheorghe Asachi” din Chișinău: Conducerea instituției și un agent economic, reținuți pentru corupție.
-
Moldova7 zile în urmăMașină făcută zob, la Pîrlița: Un șofer, descarcerat după ce s-a izbit de un copac. Ar fi adormit la volan.
-
Moldova7 zile în urmă/VIDEO/ O afacere, transformată în cenușă: Un complex de băi din Durlești a fost distrus complet de flăcări.
-
Moldova16 ore în urmă/VIDEO/ Vindea droguri lângă universități: Un tânăr de 23 de ani, reținut pentru activitate de „curierat”.
-
Moldova5 zile în urmăNori negri de fum, la Bălți: O semiremorcă încărcată cu cabluri a fost mistuită în totalitate de foc.
