Moldova
Noi detalii de la accidentul mortal din raionul Fălești. Impactul s-a produs după ce un șofer a ieșit la depășire
Accident tragic soldat cu moartea unui bărbat de 60 de ani în nordul țării. Tragedia s-a întâmplat în noaptea de 7 aprilie, în jurul orei 23:25 de minute în apropiere de localitatea Bocșa din raionul Fălești.
Potrivit datelor oferite de către ofițerul de presă local, Svetlana Talpă, preliminar, accidentul s-ar fi produs după ce un șofer de 20 de ani s-ar fi angajat într-o manevră de depășire periculoasă. Acesta a intrat pe contrasens și s-a tamponat frontal cu mașina condusă de șoferul de 60 de ani, care se deplasa regulamentar pe partea dreaptă a carosabilului. În urma coliziunii violente, automobilul tamponat a fost transformat într-un morman de fiare, iar trei persoane au rămas blocate în interior.
La fața locului au intervenit pompierii și salvatorii, care au deblocat și evacuat persoanele încarcerate. Ulterior, victimele au fost preluate și transportate la spitalul raional Fălești. Din păcate însă, șoferul în vârstă de 60 de ani a decedat la scurt timp din cauza traumatismelor primite.
Pasagerii, doi bărbați de 42 și 47 de ani au suferit diverse leziuni corporale, iar medicii susțin că la moment starea acestora este stabilă.
Poliția a inițiat un proces penal pentru încălcarea regulilor de securitate a circulației soldate cu decesul unei persoane. Dacă va fi găsit vinovat, șoferul de 20 de ani riscă până la 7 ani privare de libertate.


Moldova
Tânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
Un pieton de 18 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de un automobil, sâmbătă seara, pe strada Calea Orheiului din Chișinău.
Potrivit Poliției Capitalei, accidentul s-a produs în timp ce tânărul traversa regulamentar strada, pe o trecere de pietoni nedirijată.
„Un automobil de marca Toyota, condus de o femeie de 28 de ani, a tamponat pietonul”, a declarat Svetlana Scripnic, ofițer de presă al Poliției Capitalei.
În urma impactului, victima a suferit traumatisme și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Circumstanțele exacte ale accidentului sunt investigate de oamenii legii.
Moldova
Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.
Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.
Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.
Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.
Moldova
Accident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
Un grav accident rutier s-a produs astăzi, în jurul orei 10:20, în apropierea satului Ghindești, raionul Florești.
Un automobil de marca Citroën, condus de un bărbat de 53 de ani, a derapat de pe carosabil din cauza vitezei excesive, s-a izbit violent de un copac și s-a inversat.
În mașină se afla și soția șoferului, tot în vârstă de 53 de ani, care a decedat pe loc în urma impactului. Conducătorul auto a fost transportat în stare gravă la spital pentru îngrijiri medicale.
Din nefericire, în urma traumelor primite, și șoferul a decedat la spital.
Poliția continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei.
-
Moldova3 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Moldova6 zile în urmăȘoferul care a fugit după tragedia de la Mihăileni, prins după 20 de zile. O tânără a murit, alta a supraviețuit
-
Moldova7 zile în urmăBărbat din raionul Anenii Noi, reținut pentru uciderea mamei sale de 81 de ani
-
Moldova6 zile în urmăDoi moldoveni, reținuți la frontiera română. Unul era căutat pentru tentativă de omor, altul – pentru abuzarea unui minor
-
Moldova6 zile în urmăAccident violent cu o ambulanță la Moscovei. Șoferul vinovat a fugit și este căutat
-
Moldova3 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldova5 zile în urmăAccident grav, la Fundul Galbenei: Un camion s-a răsturnat, iar șoferul a fost transportat la spital.
-
Moldova3 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
