Moldova
/VIDEO/ O grupare criminală organiza transportarea ilegală a oamenilor în SUA
O grupare criminală care ducea ilegal, contra unor sume de până la 15 mii euro, cetățeni ai R. Moldova și Ucrainei în SUA, prin Mexic, dar și în statele UE, deconspirată: sute de pașapoarte și sume importante de bani, depistate la capii grupului criminal.
Patru bărbați cu vârstele cuprinse între 28 și 40 de ani, sunt suspectați de crearea unei grupări criminale organizate. Aceștia sunt acuzați că timp de aproape un deceniu ar fi pus la cale o schemă prin care, în schimbul a 15 mii de euro, ofereau clienților posibilitatea să ajungă ilegal în Statele Unite ale Americii, prin Mexic, precum și în țări ale Uniunii Europene. Pentru a obține acest rezultat, suspecții ar fi falsificat contracte de muncă și permise de ședere.
Potrivit Procuraturii pentru Combaterea Criminalității și Cauze Speciale, membrii grupării criminale „vânau” clienții pe rețelele de socializare, iar ulterior erau invitați în oficiile închiriate din Chișinău. Clienții trebuiau să achite o taxă și să prezinte acte false despre salariul și averile mari, astfel încât să obțină vize turistice de la Consulatul Mexicului din București, România. Schema continua și pe teritoriul SUA, acolo unde clienții erau ajutați să ceară azil autorităților americane, astfel încât să obțină dreptul de ședere și de muncă.
Aceeași schemă era aplicată și pentru obținerea vizei de muncă în state europene. În schimbul a 250-650 de euro, clienții călătoreau ilegal spre Germania, Belgia, Olanda, Franța și alte state ale Uniunii Europene, cu depășirea termenului de ședere de 90 de zile.
În cadrul documentării cazului, oamenii legii au descins cu 29 de percheziții în oficiile, dar și la domiciliile celor patru suspecți. În rezultat, procurorii au ridicat peste 380 de pașapoarte ale cetățenilor Moldovei și Ucrainei, dar și contracte fictive de muncă în Polonia. De asemenea, au fost ridicate sume importante de bani și patru automobile c ear fi provenit din activitatea ilegală.
Trei dintre persoanele reținute și-au recunoscut vina și colaborează cu autoritatea de investigație. La solicitarea procurorilor trei au fost plasați în arest la domiciliu, iar în privința altei persoane a fost aplicat controlul judiciar. În prezent investigațiile continuă, iar autoritățile colaborează cu Ambasada Statelor Unite la Chișinău în vederea identificării tuturor persoanelor cărora le-a fost organizată migrația ilegală în SUA de către grupul criminal organizat.
Moldova
Incendiu de groază la mansarda unui bloc din Durlești: 32 de persoane evacuate, inclusiv 11 copii
Un incendiu puternic a izbucnit vineri după-amiază într-un bloc de locuit de pe strada Tudor Vladimirescu din orașul Durlești.

Flăcările au cuprins mansarda de la etajul 10, mobilizând peste 140 de pompieri și 31 de autospeciale.
Din clădire au fost evacuate 32 de persoane, printre care 11 copii. Din fericire, nu s-au înregistrat victime.
Pentru siguranța intervenției, o parte din consumatorii din Chișinău au rămas temporar fără curent electric, însă la ora 20:25 autoritățile au anunțat că pericolul a fost înlăturat și reconectarea este în curs.
Incendiul a fost localizat la ora 19:45, iar pompierii continuă lucrările de lichidare.
Moldova
Panică la o grădiniță din orașul Rîșcani: 60 de copii evacuați după un incident electric
Panică în această dimineață la o grădiniță din orașul Rîșcani, după ce un fum dens a fost observat ieșind dintr-un panou electric situat lângă ieșirea de rezervă a instituției.

Incidentul a avut loc pe strada Sfântul Gheorghe nr. 9, în jurul orei 08:18, când angajații grădiniței au alertat serviciul 112.
Înainte de sosirea pompierilor, personalul a intervenit rapid cu stingătoare pentru a preveni extinderea focului. La fața locului au ajuns două echipaje de salvatori și pompieri, care au evacuat în siguranță 60 de copii și 6 cadre didactice.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, incidentul a fost provocat de un scurtcircuit care a afectat izolația cablurilor electrice pe o suprafață de aproximativ 2 metri pătrați. Din fericire, incendiul nu s-a extins și nimeni nu a fost rănit.
Zona a fost securizată, iar pompierii au confirmat că nu mai există niciun pericol. Autoritățile urmează să stabilească toate circumstanțele care au dus la producerea incidentului.
Moldova
Alertă: Trei deținuți au evadat din Penitenciarul nr. 8 – Bender. Unul dintre ei, încă de negăsit
Alertă în rândul autorităților din Bender. Trei deținuți au reușit să evadeze din Penitenciarul Nr. 8 din Bender, iar până în acest moment, unul dintre ei nu a fost încă găsit.

Doi dintre ei au vârstele de 23 de ani, iar cel de-al treilea – 26 de ani și sunt originari din raioanele Cahul, Căușeni și Anenii Noi.
Conform informațiilor oficiale, incidentul a avut loc în noaptea de 16 mai, în jurul orei 1:25. Doi dintre deținuți au escaladat edificiile de pază ale instituției, reușind să părăsească teritoiul pușcăriei, în timp ce al treilea a fost prins chiar în momentul în care încerca să fugă.
Una dintre persoanele evadate a fost deja capturată, dar autoritățile sunt încă în căutarea celui de-al treilea deținut, care a reușit să scape și să se ascundă.
În prezent, sunt desfășurate acțiuni extinse de căutare, iar filtre de poliție au fost instalate în zonele în care există indicii că acesta ar putea fi ascuns.
Autoritățile fac apel la cetățeni: dacă aveți informații despre locul unde s-ar afla deținutul căutat, sunați imediat la numerele afișate pe ecran sau la Serviciul 112.
-
Moldova3 zile în urmă
Accident mortal, în Chișinău: O femeie a fost tamponată în plin de o mașină, pe Viaduct
-
Moldova2 zile în urmă
Conflict finalizat la spital: un bărbat și-a stropit iubita cu acid, iar ea l-a împins, făcându-l să cadă pe scări
-
Moldova6 zile în urmă
Un adolescent de 16 ani ani a urcat la volanul mașinii tatălui său și a provocat un accident grav, la Vulcănești.
-
Moldova2 zile în urmă
Incendiu de groază la mansarda unui bloc din Durlești: 32 de persoane evacuate, inclusiv 11 copii
-
Moldova3 zile în urmă
Tragedii în lanț, la Florești: Un tată ar fi murit de mâna propriei fiice, iar un alt bărbat s-ar fi strangulat.
-
În căutare2 zile în urmă
Dispariție cu semne de întrebare la Ocnița: O fată de 14 ani, căutată deja de 4 zile de rude și poliție
-
Moldova5 zile în urmă
(+18) Refuzul i-a stârnit furia: O tânără a fost bătută de un bărbat într-o cafenea din Vulcănești
-
Moldova6 zile în urmă
Şoferii din R. Moldova creează din nou probleme pe Aeroportul din Iași. Un bărbat a fost oprit cu spray lacrimogen după ce a parcat ilegal în terminal