Rețele de socializare

Moldova

Un cetățean al Indiei, depistat cu acte ucrainene falsificate pe Aeroportul Internațional Chișinău

Astăzi, 17 septembrie, ora 09:30, în Aeroportul Internațional Chișinău, la cabina de control s-a apropiat cetățeanul de 30 de ani. Tânărul sosise în Moldova cu ruta „Istanbul- Chișinău”.

Publicat

În cadrul discuției privind scopul vizitei în Republica Moldova, polițistul de frontieră a avut unele suspiciuni, fiind luată decizia extinderii controlului la nivelul II. Ca urmare, în geanta pasagerului a fost depistat un permis de ședere permanent, care ar fi eliberat de către autoritățile din Ucraina.

Cercetarea amănunțită a permisului a rezultat cu identificarea semnelor vădite de falsificare.

Documentul a fost ridicat și transmis către laboratorul criminalistic al IGPF, pentru expertiză. Cetățeanul Indiei a făcut cale întoarsă, fiindu-i refuzată intrarea în Moldova.


Moldova

Focuri de arme la Căpriana! Ținta – un inspector al Gărzii Naționale

Un incident grav a avut loc astăzi în zona Căpriana, unde un inspector al Gărzii Naționale de Mediu susține că un coleg de-al său a fost atacat cu arma în timpul unei misiuni de control.

Publicat

Echipa se afla în teren pentru a documenta noi cazuri de tăieri ilegale de arbori, într-o zonă cunoscută pentru exploatări forestiere ilegale.

Potrivit instituției, inspectorii au depistat mai multe cioate scoase din pământ și depozitate temporar, semn că lemnul urma să fie transportat ilegal din pădure. În acest context, ar fi avut loc atacul armat, fapt care ridică semne serioase de întrebare privind siguranța angajaților statului în timpul controalelor de mediu.


Cazul urmează să fie investigat de autoritățile competente.


Citește mai departe

Moldova

Accident grav pe traseul R3, la Bardar: două persoane, rănite

Un accident rutier grav s-a produs în seara de 15 decembrie, pe traseul R3, în zona localității Bardar, raionul Ialoveni.

Publicat

Potrivit poliției, un șofer de 20 de ani, aflat la volanul unui Mercedes Sprinter, nu a adaptat viteza, a frânat brusc, a pierdut controlul mașinii și a intrat pe contrasens.


Autovehiculul s-a ciocnit frontal cu un Volkswagen, condus de un bărbat de 31 de ani, după care a lovit și un alt Mercedes.

În urma impactului, șoferul Volkswagenului și pasagerul său, în vârstă de 27 de ani, au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale. Poliția investighează circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

Moldova

Jaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați

Doi tineri, de 18 și 19 ani, originari din Chișinău și Ucraina, au fost reținuți de polițiștii din sectorul Rîșcani, fiind bănuiți de comiterea unui jaf într-un oficiu bancar din capitală.

Publicat

Victima, o femeie de 61 de ani, a fost deposedată de aproximativ 51.000 de lei în timp ce se afla la bancă pentru a depune banii în contul personal.

Potrivit anchetei, suspecții ar fi acționat direct, după care au fugit de la fața locului cu un automobil. În urma acțiunilor operative, polițiștii au identificat și stopat mijlocul de transport, iar cei doi au fost reținuți. Asupra lor au fost găsiți aproximativ 27.000 de lei, restul sumei fiind, conform datelor preliminare, transferată către alte persoane. Cei doi tineri au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.


Citește mai departe

topul săptămânii