Rețele de socializare

Moldova

Un român și un ucrainean au încercat să treacă frontiera țării noastre cu documente falsificate

Un cetățean român a prezentat un buletin de identitate de protecție umanitară, obținut ilegal, iar un cetățean al Ucrainei deținea asupra sa un permis de conducere, cumpărat cu 400 de euro. Ambele documente s-au dovedit a fi falsificate.

Publicat

În punctul de trecere a frontierei Cahul, în mai puțin de 24 de ore au fost depistate cele două acte contrafăcute. Polițiștii de frontieră au inițiat cercetări pe numele străinilor pentru uz de fals în acte.

Ucraineanul, originar din regiunea Odessa, călătorea în calitate de pasager al unui vehicul cu destinație – Bulgaria. Ca urmare a controlului suplimentar, în lucrurile personale ale străinului a fost depistat permisul de conducere, care ar fi emis de autoritățile ucrainene. Fiind întrebat, inițial bărbatul a susținut că ar fi urmat cursurile de instruire auto, însă ulterior a recunoscut că și-ar fi procurat actul contra sumei de 400 de euro.

În cel de-al doilea caz, cetățeanul român de 36 de ani a declarat că a fost ajutat încă acum patru ani de către un moldovean să obțină buletinul de identitate de protecție umanitară pe teritoriul Republicii Moldova. A fost încrezut că documentul este unul autentic.


Cercetările continuă pe cazuri, actele falsificate vor fi transmise spre expertiză, iar în dependență de rezultat vor fi luate măsurile ce se impun.


Moldova

/VIDEO/ A călcat pe aceeași greblă: Un bărbat a ajuns din nou după gratii, pentru comiterea a 6 furturi din locuințe.

Un bărbat de 48 de ani, originar din Soroca, a ajuns din nou după gratii, fiind bănuit că a comis șase furturi din locuințe pe parcursul lunilor ianuarie – iulie curent. Potrivit polițiștilor din Ialoveni, suspectul acționa pe timp de zi, forțând uși și geamuri pentru a pătrunde în gospodării din localitățile Ulmu, Costești, Bardar, Ruseștii Noi și chiar orașul Ialoveni.

Publicat

Ținta hoțului erau bijuteriile din aur și banii. Deși unele case erau dotate cu camere de supraveghere, acest lucru nu l-a descurajat, fiind surprins de mai multe ori pe imagini video în timp ce dădea spargeri.

În urma acțiunilor sale ilegale, victimele au rămas cu un prejudiciu de peste 80.000 de lei. Reținut de oamenii legii, recidivistul și-a recunoscut integral vina. La solicitarea procurorilor, pe numele său a fost emis mandat de arest preventiv pentru 30 de zile.

De menționat că, individul fusese anterior condamnat pentru infracțiuni similare. Dacă va fi găsit vinovat, riscă până la 4 ani de închisoare.


Între timp, poliția continuă investigațiile pentru a stabili dacă bărbatul ar fi implicat și în alte furturi produse pe teritoriul raionului Ialoveni.


Citește mai departe

Moldova

În stare gravă la spital: Un copil de 5 ani a fost lovit de o motocicletă condusă de un minor.

Un copil de 5 ani a ajuns în stare gravă la spital, după ce a fost lovit de o motocicletă în apropierea localității Damașcani, raionul Rîșcani. Incidentul s-a produs pe 20 august, în jurul orei 11:20, în zona unei păduri, unde micuțul se juca împreună cu alți copii.

Publicat

Potrivit ofițerului de presă al Inspectoratului de Poliție Rîșcani, Lilia Harea, la ghidonul motocicletei se afla un adolescent, care a fugit de la locul accidentului imediat după impact. Copilul a fost transportat de urgență la Spitalul Raional Rîșcani, iar ulterior a fost transferat la Institutul Mamei și Copilului din Chișinău, unde a fost internat în secția de neurochirurgie. Purtătorul de cuvânt al instituției, Maxim Cazacu, a declarat că starea micuțului este grav-stabilă.

Poliția a reușit să identifice conducătorul motocicletei și să ridice vehiculul implicat în accident. Testarea minorului de 15 ani cu aparatul Drager a confirmat că acesta nu consumase alcool.

Autoritățile continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei și pentru a determina măsurile legale ce se impun.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Încălcările în trafic, filmate de sus: Polițiștii au surprins, cu ajutorul dronelor, zeci de abateri în mai puțin de două ore.

Poliția Națională a intensificat controalele în trafic, șoferii fiind supravegheați… din aer. Inspectorii de patrulare au ridicat de la sol 16 drone pentru a monitoriza conducătorii auto care încalcă regulile de circulație. Dispozitivele au fost ridicate simultan în cinci locații din Chișinău, dar și în mai multe orașe din țară, printre care Bălți, Edineț, Orhei, Soroca, Criuleni și Hâncești.

Publicat

Rezultatele nu s-au lăsat așteptate. În doar o oră și jumătate, peste 360 de conducători auto au fost documentați pentru diverse abateri. Cei mai mulți – 262 la număr – au ignorat marcajul rutier. Alți 58 au fost trași la răspundere pentru încălcări anterioare surprinse de camerele din trafic, precum depășirea limitei de viteză, lipsa centurii de siguranță sau utilizarea telefonului la volan. Restul au fost amendați pentru circulația pe banda destinată transportului public ori pentru nerespectarea indicatoarelor rutiere.

Poliția anunță că astfel de operațiuni vor continua și în perioada următoare, scopul fiind creșterea siguranței rutiere și prevenirea accidentelor.

Datele statistice arată că pericolul este unul real: doar în primele șapte luni ale anului curent s-au produs 1.200 de accidente pe drumurile din Republica Moldova. În urma acestora, 102 persoane și-au pierdut viața, iar peste 1.400 au fost rănite.



Citește mai departe

topul săptămânii