Rețele de socializare

Moldova

Doi moldoveni și-au perfectat acte străine falsificate

Un permis de conducere și o carte de identitate neveridice au fost depistate asupra a doi cetățeni moldoveni în punctul de trecere Leușeni. Pe numele persoanelor vizate s-au inițiat cercetări penale.

Publicat

În primul caz, la pista de control pe sensul de intrare în țară s-a prezentat un bărbat cu dublă cetățenie: moldovenească și română, de 39 de ani. Acesta se afla la volanul unui automobil de marcă Kia și se deplasa spre Germania. La controlul de frontieră, bărbatul s-a legitimat în baza actelor românești. În timpul verificărilor cu tehnica din dotare, polițiștii de frontieră au observat că permisul de conducere, care ar fi eliberat de autoritățile române, nu întrunește condițiile unui document autentic.

Din declarații, șoferul nu ar fi știut că permisul este falsificat, deoarece actul a fost preschimbat în baza permisului moldovenesc, prin intermediari și l-ar fi costat 100 de euro.

În cel de-al doilea incident este implicat un tânăr de 30 de ani, din Vulcăneşti. Acesta se deplasa ca pasager al unei curse ce se întorcea din Germania. Conform analizei de risc polițiștii de frontieră au dispus efectuarea unui control suplimentar asupra persoanei și bagajelor acesteia. În rezultat, în portmoneul personal al bărbatului s-a depistat o carte de identitate românească cu semne rezonabile de falsificare.
La audieri tânărul a recunoscut că și-a perfectat actul din proprie inițiativă.


Pe numele celor doi conaționali s-au inițiat cercetări pentru elucidarea circumstanțelor și atragerea la răspundere corespunzătoare.


Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Mașină scăpată de sub control, proiectată în gard la intrarea în Vrănești

Un accident rutier s-a produs miercuri, 17 decembrie, la intrarea în localitatea Vrănești, raionul Sîngerei, după ce șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului din cauza condițiilor meteo.

Publicat

Mașina a ajuns în gardul unei gospodării, care s-a prăbușit în urma impactului, iar autoturismul a fost serios avariat.

Din fericire, nimeni nu a avut de suferit.


Polițiștii investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Tractor răsturnat după un carambol pe M-3, la Congaz: mai multe persoane rănite

Un accident în lanț, cu implicarea unui tractor și a două automobile, s-a produs miercuri seara pe traseul M-3, între Congaz și Alexeevca, din UTA Găgăuzia.

Publicat

Un Volkswagen Sharan a lovit remorca tractorului, care s-a răsturnat, iar autoturismul a fost proiectat pe contrasens, unde s-a izbit de un Volvo, , potrivit PulsMedia.MD.

În urma impactului, trei persoane au fost rănite și transportate la spitalul din Comrat.


Circumstanțele accidentului sunt investigate de poliție.


Citește mai departe

topul săptămânii