Rețele de socializare

Moldova

O femeie de 48 de ani își caută fiul și nepotul deja 25 de ani

O femeie de 48 de ani își caută fiul și nepotul deja mai bine de 25 de ani.

Publicat

Conform informației publicate pe un grup de pe o rețea de socializare, în anul 1996 femeia a plecat la muncă în străinătate și a lăsat fiul de trei ani și nepotul de patru ani înfiat de ea în urma decesului surorii, în grija bunicii atunci în vârsta de 62 de ani. Toți trei locuiau într-o casă din raionul Anenii Noi.

În același an, în locuință a izbucnit un incendiu. Bunica împreună cu nepoții săi au fost grav răniți și duși la spitalul din raionul Anenii Noi. Bătrâna a murit pe patul de spital. Din fericire copiii au supraviețuit, însă au dispărut fără urmă.

După întoarcere din străinătate mama băieților, a încercat să găsească copiii, însă fără rezultat. Aceasta presupune că băieții au fost adoptați.


La momentul actual ei sunt în vârstele de 28-29 și respectiv 29-30 de ani.

 


Moldova

/VIDEO/ Captură impunătoare de marijuana: Doi șoferi de autocar, arestați fiind bănuiți de tentativă de contrabandă cu droguri.

O captură de aproximativ 1,2 kilograme de marijuana a fost făcută de ofițerii Serviciului Vamal și angajații Poliției de Frontieră, la postul vamal Leușeni. Drogurile au fost depistate într-un autocar care venea din București și urma să intre în Republica Moldova.

Publicat

Potrivit autorităților, în timpul controlului vamal, funcționarii au verificat un bagaj cu haine, în interiorul căruia au descoperit două sacoșe ce conțineau o substanță vegetală uscată, de culoare verde-maronie, cu miros specific de cannabis.

Verificările au fost efectuate după ce atât pasagerii, cât și șoferii autocarului au declarat că nu transportă bunuri sau obiecte pasibile declarării.

În urma documentării cazului, cei doi șoferi, cu dublă cetățenie a Republicii Moldova și României, cu vârstele de 42 și 56 de ani, au fost reținuți, iar oamenii legii le-au formulat învinuirea pentru tentativă de contrabandă, fiind înaintat demers privind aplicarea arestului preventiv pentru 30 de zile, în vederea continuării obiective a investigațiilor.


Substanțele ridicate urmează să fie supuse expertizei de specialitate pentru confirmarea compoziției și cantității exacte. Ulterior, după pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive, drogurile vor fi nimicite.

Ancheta pe acest caz continuă, iar persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției, conform legii.


Citește mai departe

Moldova

Explozii provocate de rachete antigrindină: Doi copii și un tânăr, răniți în urma unor deflagrații la Glodeni și Rîșcani.

Două explozii provocate de obiecte asemănătoare rachetelor antigrindină s-au produs în decurs de două zile în raioanele Glodeni și Rîșcani. Trei persoane, printre care doi copii, au ajuns la spital cu diverse traumatisme, după ce au manevrat dispozitivele periculoase.

Publicat

Primul caz a fost înregistrat pe 9 mai, în satul Petrunea din raionul Glodeni. Potrivit poliției, doi minori de 10 și 11 ani au găsit un obiect asemănător unei rachete antigrindină și au încercat să îl manevreze. La un moment dat, acesta a explodat.

În urma deflagrației, copiii au suferit traumatisme și au fost transportați de urgență la Spitalul din Bălți pentru îngrijiri medicale.

Cel de-al doilea caz s-a produs pe 10 mai, în satul Corlăteni din raionul Rîșcani. Un tânăr de 18 ani a fost rănit la mâna stângă în urma unei explozii produse în apropierea unei stâne de oi.


La fața locului, oamenii legii au depistat componenta unei rachete antigrindină. Victima a fost transportată de urgență la un spital din Chișinău pentru îngrijiri medicale.

În acest context, poliția vine cu un apel către cetățeni și îi îndeamnă să nu atingă obiecte necunoscute și să nu încerce să le miște sau să le distrugă. Totodată, oamenii legii le recomandă părinților să discute cu copiii despre pericolul unor asemenea obiecte și să îi supravegheze cu atenție.


Citește mai departe

Moldova

Caz halucinant în capitală: Un bărbat a atacat două foste colege, apoi a căzut în gol.

Caz halucinant în capitală. Un bărbat a atacat cu un obiect ascuțit două femei, într-un bloc locativ din sectorul Ciocana, după care s-a aruncat în gol de pe acoperișul unei clădiri din apropiere, sub privirile îngrozite ale zecilor de oameni adunați la fața locului. Vă atenționăm că urmează detalii care vă pot afecta emoțional.

Publicat

Incidentul tragic s-a produs în seara zilei de 8 mai. Potrivit informațiilor oferite de poliție, serviciile de urgență au fost alertate după ce un bărbat ar fi atacat două foste colege de serviciu în scara unui bloc de locuit.

La fața locului au intervenit de urgență polițiști, pompieri și echipaje medicale, iar în scurt timp zona s-a umplut de martori șocați de cele întâmplate.

În urma atacului, una dintre victime, o femeie în vârstă de 52 de ani, a suferit multiple plăgi și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Deocamdată, starea celei de-a doua femei nu a fost făcută publică.


După atac, suspectul a fugit de la locul faptei și a urcat pe acoperișul unui bloc din apropiere. Deși oamenii legii și pomperii au încercat să negocieze cu bărbatul pentru a-l convinge să coboare, acesta s-a aruncat în gol sub privirile celor prezenți. În urma traumelor suferite, bărbatul a decedat pe loc.

Pe acest caz a fost inițiată o anchetă. Oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs tragedia, dar și ce l-ar fi determinat pe bărbat să recurgă la acest gest extrem.

În cazul în care detaliile expuse în acest material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor emoțional sau vă faceți griji pentru un apropiat, puteți apela după ajutor la Linia Verde Antisuicid, contactând numărul de telefon 060 806 623, sau puteți lăsa un email la adresa ajutor@pentruviata.md.


Citește mai departe

topul săptămânii