Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Accident rutier produs în sectorul Botanica, soldat cu decesul unei femei

O femeie în vârstă de 58 de ani, a decedat în urma unui accident rutier produs pe bulevardul Dacia din municipiul Chișinău.

Publicat

În jurul orei 11:55, Dispeceratul Direcției de Poliţie a mun. Chișinău a fost sesizat prin intermediul serviciului 112, să intervină la documentarea unui accident rutier tamponare de pieton.

Angajații Secției documentare accidente rutiere de comun cu ofițerul de urmărire penală din cadrul Direcției de Poliție a mun. Chișinău, imediat au reacționat și s-au deplasat la fața locului pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul rutier.

Astfel, în cadrul documentării polițiștii au stabilit că automobil Toyota, condus de bărbat în vârstă de 74 de ani, a tamponat o femeie ce traversa strada pe trecerea de pietoni.


În urma traumelor primite femeia, a decedat pe loc.

Pe caz a fost dispusă inițierea unui proces penal, organul de urmărire penală urmează să stabilească toate circumstanțele.



Moldova

Urmărire tensionată în Chișinău: Un vitezoman s-a baricadat în mașină alături de copilul său de 6 ani și amenința cu un cuțit

Scene tensionate noaptea trecută în Chișinău. Un șofer care circula cu viteză excesivă a încercat să fugă de polițiști, iar după ce a fost blocat în centrul capitalei s-a baricadat în mașină alături de copilul său de 6 ani și a amenințat că își va provoca leziuni cu un cuțit.

Publicat

În imaginile surprinse de martori la fața locului se poate observa cum polițiștii sparg unul dintre geamuri pentru a-l imobiliza pe conducător.

Totul s-a întâmplat în jurul orei 02:20, când un echipaj de patrulare a observat pe strada Vadul lui Vodă, la intersecția cu strada Mihail Sadoveanu din sectorul Ciocana, un automobil care se deplasa cu viteză excesivă.
La semnalul polițiștilor de a opri, șoferul nu s-a conformat și a continuat deplasarea. După o scurtă urmărire, automobilul a fost oprit în Piața Marii Adunări Naționale, în centrul capitalei.
La volan se afla un bărbat de 58 de ani.


Acesta s-a încuiat în mașină, avându-l ca pasager pe fiul său de 6 ani, și a refuzat să coopereze cu forțele de ordine. Mai mult, potrivit poliției, bărbatul a amenințat că își va provoca leziuni cu un obiect asemănător unui cuțit.
La fața locului au intervenit polițiștii, pompierii și carabinierii, care au încercat să gestioneze situația fără a pune în pericol copilul.

Într-un moment decisiv, minorul a deschis portiera automobilului fiind imediat preluat de oamenii legii. În paralel, polițiștii au spart geamul din partea șoferului, reușind să imobilizeze și să încătușeze șoferul.
Acesta a fost condus ulterior la Inspectoratul de Poliție Buiucani pentru documentarea cazului.

Copilul nu a fost rănit și se află în afara oricărui pericol, beneficiind de asistență specializată.


Bărbatul urmează să fie supus unei expertize psihiatrice pentru a se stabili starea sa, iar oamenii legii continuă documentarea cazului pentru a clarifica toate circumstanțele incidentului.

echipa.md

Citește mai departe

Moldova

„Aranjau” importuri contra mită! Angajați vamali, brokeri și un agent economic – în vizorul CNA

„Aranjau” importuri contra mită. Ofițerii CNA și procurorii au descins într-un dosar de corupție sistemică în care sunt vizați angajați ai Serviciului Vamal, reprezentanți ai unei companii de brokeraj vamal și un agent economic.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, un broker vamal ar fi cerut și primit bani de la reprezentantul unui agent economic pentru a interveni pe lângă funcționari ai Serviciului Vamal. În schimbul sumelor oferite, brokerul ar fi promis că va influența angajați ai instituției astfel încât declarațiile vamale pentru importul unor produse să fie validate mai ușor.

Oamenii legii susțin că brokerul ar fi acționat ca intermediar între importator și funcționari din sistemul vamal, care ar fi putut facilita procedurile necesare pentru introducerea mărfurilor în țară.


În urma acțiunilor de urmărire penală, o persoană a fost reținută pentru 72 de ore și urmează să fie plasată în izolatorul CNA. Alte patru persoane, printre care și angajați ai Serviciului Vamal, sunt cercetate în stare de libertate.

Drept reacție, Serviciul Vamal a anunțat că nu tolerează corupția în rândul angajaților și cooperează cu instituțiile de drept pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.

Acțiunile de urmărire penală continuă pentru a stabili rolul fiecărei persoane implicate.


Potrivit legii, toate persoanele vizate în acest dosar beneficiază de prezumția nevinovăției până la o decizie definitivă a instanței.

Citește mai departe

Moldova

Doi pietoni, spulberați de un automobil la Criuleni: Pentru unul dintre ei lovitura a fost mortală

Accident de coșmar în raionul Criuleni. Doi pietoni au fost spulberați de un automobil, iar pentru unul dintre ei lovitura a fost mortală.

Publicat

Totul a avut loc în seara de 10 martie, în jurul orei 18.45, pe traseul Vadul lui Vodă – Coșernița, r-nul Criuleni. Potrivit datelor preliminare, oferite de către ofițerul de presă al IP Criuleni, Elena Băetrău, la volanul mașinii se afla un bărbat în vârstă de 55 de ani. În timpul deplasării, acesta ar fi spulberat în plin doi bărbați care se deplasau pe marginea carosabilului. La fața locului au intervenit imediat polițiști, dar și medici cu ambulanța, care au încercat să ofere tot ajutorul necesar victimelor.

Din nefericire, în ciuda eforturilor medicilor, unul dintre pietoni, în vârstă de 31 de ani, a decedat pe loc.

Celălalt pieton, de 33 de ani, a fost transportat la spital pentru acordarea îngrijirilor medicale.


Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, rezultatul demonstrând că acesta nu a consumat alcool înainte de a urca la volan. Poliția documentează cazul pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii