Moldova
/VIDEO/ UPDATE: Agresoarele adolescentei cu vârsta de 17 ani, care a fost bătută recent cu bestialitate, reținute
UPDATE: Cazul adolescentei de 17 ani, care a fost bătută cu bestialitate de patru tinere. Agresoarele au fost reținute. Acestea s-au dovedit a fi cu vârstele cuprinse între 15 și 20 de ani.
Reamintim că incidentul a avut loc, săptămâna trecută, pe o stradă din sectorul Buiucani al capitalei, iar imaginile cu scena violentă au apărut pe rețelele de socializare. Oamenii legii s-au autosesizat și au pornit un proces penal, scrie TV6
Din înregistrările video, apărute în mediul online, se observă cum o adolescentă este apucată de păr și dată la pământ de alte patru fete. Victima este lovită cu pumnii, picioarele și este înjurată. Întreaga scenă a fost filmată de o altă fată, care le spune celorlalte să înceteze.
Poliția susține că nu a fost înștiințată despre acest caz, însă s-a autosesizat în baza imaginilor publice. Oamenii legii au inițiată o anchetă, iar fata agresată a fost identificată. Ea are 17 ani și este originară dintr-o localitate din raionul Strășeni.
Natalia Stati, ofițer de presă Poliția Capitalei: „Din discuțiile cu bunica fetei, aceasta a comunicat că, în data de 8 iunie, nepoata s-a întors la domiciliu, iar la nivelul feței a observat unele leziuni. Copila a comunicat că nu are nevoie de intervenția angajaților poliției, nici de salvare. Totodată, a spus că a avut o altercație cu patru fete”.
Și agresoarele au fost identificate. Este vorba de trei minore cu vârste cuprinse între 15 și 16 ani și o tânără de 20 de ani. Fetele implicate în acest caz urmează să fie audiate, pentru a stabili cauza conflictului.
O bătaie similară a avut loc, la începutul lunii februarie, în sectorul Ciocana al capitalei. Mai multe adolescente au bătut și umilit o fată de 15 ani. Cazul a ajuns în judecată, însă la ședință nu s-a prezentat nici victima, nici agresoarele. Minorele care au lovit victima sunt la evidența poliției, iar unii părinți au fost sancționați.
Moldova
Crimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă
Polițiștii din Nisporeni au fost sesizați ieri de o persoană care a anunțat că, într-o gospodărie din oraș, a descoperit cadavrul unei tinere strangulate.
La fața locului, oamenii legii au găsit, în locuință, cadavrul unei femei de 42 de ani, cu o plagă la nivelul gâtului. În curtea gospodăriei a fost depistat și corpul neînsuflețit al fiicei acesteia, în vârstă de 19 ani.
În urma măsurilor speciale de investigație și a expertizei laboratorului criminalistic din cadrul CTCEJ s-a stabilit că ambele victime au fost omorâte.
Polițiștii au inițiat o cauză penală pentru omor, iar în urma măsurilor operative întreprinse, a fost identificat și reținut un bărbat de 48 de ani, rudă a victimelor, suspectat de comiterea crimelor.
Primele cercetări indică faptul că suspectul ar fi acționat din răzbunare și a încercat să însceneze suicidul fiicei pentru a ascunde urmele.
La moment, polițiștii efectuează acțiuni de urmărire penală pentru stabilirea tuturor circumstanțelor. Bărbatul urmează să fie reținut pentru 72 de ore.
Conform legislației în vigoare persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă închisoare de la 15 la 20 ani sau detențiune pe viață.
Moldova
Val de rețineri pentru droguri în Chișinău: tânăr prins cu 300.000 lei în „sare”, iar alte 18 cazuri depistate în toate sectoarele capitalei
Polițiștii din Chișinău au desfășurat în ultima perioadă o amplă operațiune antidrog, soldată cu zeci de rețineri și capturi importante. Cea mai gravă descoperire vizează un tânăr de 23 de ani, prins în flagrant în timp ce ascundea pachețele cu PVP într-un parc din sectorul Buiucani.
În total, oamenii legii au ridicat de la el 90 de pachețele cu droguri, iar la perchezițiile de acasă – încă 153 de pachețele și aproximativ 350 de grame de substanță neambalată, alături de cântare electronice și materiale pentru porționare. Valoarea totală: aproximativ 300.000 de lei. Tânărul, care acționa prin Telegram, a fost reținut pentru 72 de ore.
În același timp, Batalionul de Patrulare și Reacționare Operativă a documentat 18 cazuri separate de deținere și distribuire de droguri în toate sectoarele Chișinăului. Pe lângă adulți, printre cei depistați se află și minori de 15, 16 și 17 ani.
• În sectorul Centru, trei bărbați cu vârste între 29 și 34 de ani au fost găsiți cu PVP și mefedronă, unii având și dispozitive pentru consum.
• La Botanica, un tânăr de 24 de ani și un bărbat de 29 de ani aveau PVP, iar doi minori de 17 ani – marijuana.
• În Buiucani, polițiștii au ridicat marijuana de la un minor de 16 ani și PVP de la un bărbat de 32 de ani.
• În sectorul Rîșcani au fost documentate cinci cazuri: un minor de 16 ani cu marijuana, un tânăr de 24 de ani cu hașiș, doi bărbați de 23 și 38 de ani cu mefedronă și un bărbat de 32 de ani cu PVP.
• La Ciocana, polițiștii au ridicat două pachețele cu hașiș de la un tânăr de 24 de ani, nouă pachețele cu PVP de la un bărbat de 43 de ani, șase pachețele cu PVP de la doi minori de 15 ani, și 25 de pachețele cu marijuana de la un bărbat de 36 de ani.
Toți cei implicați sunt cercetați conform legii. Poliția anunță că acțiunile de combatere a distribuției drogurilor vor continua în capitală.
Moldova
Moldovean oprit la granița română: În camionul său au fost găsite componente de armament
Alertă la graniţa moldo-română după ce un camion care ar avea muniție de război a fost oprit când încerca să intre în România pe la vama Albiţa.
Transportul ar fi urmat să ajungă în Israel, au declarat surse pentru Antena 3 CNN.
În jurul orei 1.30, un cetățean din Republica Moldova a ajuns la graniță, conducând un camion cu o remorcă de tip container, pe care se aflau „elemente metalice”, conform declarațiilor acestora la vamă. Vameșii au oprit camionul, l-au scanat și a reieșit că în camion se aflau componente care puteau fi inclusiv lansatoare de rachete, potrivit surselor citate.
Camionul a fost sigilat, urmează ca la fața locului să vină echipaje de la Arme și Muniții, ca să inventarieze marfa. Sursele au adăugat că șoferul ar fi declarat că armamentul urma să ajungă în Israel.
Șoferul a fost pus sub observare de forțele de ordine până când toată marfa va fi inventariată.
Serviciul Vamal al RM a reacționat după ce în presa română au apărut informații despre camionul încărcat cu componente de armament
„Serviciul Vamal anunță că suspiciunile privind camionul verificat la punctul Leușeni–Albița au fost semnalate inițial de un funcționar vamal moldovean, iar scanarea a fost efectuată de partea română, conform procedurilor. Cazul este acum în investigare, iar instituția oferă tot suportul organelor responsabile, fără a divulga detalii suplimentare în timpul anchetei”, se arată în mesajul instituției.
-
Moldova12 ore în urmăGrav accident, soldat cu moartea unei tinere de 23 de ani, la Rîșcani. Alta a ajuns la spital, iar șoferul – de negăsit
-
Moldova10 ore în urmăCrimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă
-
Moldova2 zile în urmăCu autospeciala în gard: O mașină a poliției de frontieră, implicată într-un accident, la Fălești.
-
Moldova6 zile în urmăDoi bărbați din Dondușeni, reținuți pentru trafic de persoane: victime bătute, umilite și obligate să muncească, un bărbat ajungând la suicid
-
Moldova13 ore în urmăSpeluncă de droguri descoperită la Botanica: un apartament plin cu consumatori, dispozitive și pachețele cu „sare”
-
Moldova2 zile în urmăSkoda trece la roșu și lovește violent un Volvo în centrul Capitalei — momentul impactului, surprins video
-
Moldova6 zile în urmăTânără șantajată să-și predea mașina: trei bărbați, printre care doi români, reținuți la Buiucani
-
Diaspora3 zile în urmăMomentul în care un șofer moldovean scapăTIR-ul de sub control pe o autostradă din Cehia. Camionagiul riscă pedeapsa cu închisoarea
