Rețele de socializare

Moldova

Operațiunea „Căutare”: Sute de persoane căutate de oamenii legii, reținute timp de 12 zile

În perioada 29 aprilie – 11 mai 2021, Inspectoratul General al Poliției a desfășurat pe întreg teritoriul țării operațiunea „Căutare”.

Publicat

Astfel, pe parcursul operațiunii, ofițerii de investigații împreună cu polițiștii din întreaga țară au întreprins acțiuni de căutare a infractorilor care se eschivează de la organele de urmărire penală, judecată, dezertorilor, condamnaților evadați, persoanelor dispărute fără veste și identificarea cadavrelor cu identitatea necunoscută.

Ca urmarea a acțiunilor, polițiștii au reținut pe teritoriul țării 239 de persoane, dintre care 104 au fost reținute pentru săvârșirea infracțiunilor grave (omor, vătămare corporală, viol, furt, jaf, escrocherii și circulația ilegală a drogurilor ).

De asemenea, a fost stabilit locul aflării a trei persoane anunțate în căutare ca dispărute fără urmă.


Menționăm că operațiunea a fost inițiată de Inspectoratul Național de Investigații.


Advertisement

Moldova

/VIDEO/ Speluncă de droguri, la Cricova: Consum ilegal de substanțe, sub acoperișul unui bărbat de 48 de ani.

Un bărbat de 48 de ani din Cricova este cercetat penal, după ce polițiștii au descoperit că își transformase locuința într-un adevărat cuib pentru consumatorii de droguri. Oamenii legii spun că acesta le-ar fi oferit în mod repetat adăpost unor persoane care veneau să consume substanțe interzise chiar în casa lui.

Publicat

Perchezițiile desfășurate de oamenii legii au scos la iveală o adevărată speluncă: pachețele zip-lock cu o substanță sub formă de praf, seringi folosite, dar și mai multe dispozitive artizanale folosite la inhalarea drogurilor. Totodată, au fost ridicați și 4000 de lei, bani suspectați a proveni din activități ilegale.
Toate obiectele au fost trimise spre expertizare la Centrul Tehnico-Criminalistic și de Expertize Judiciare al IGP.
Acum, bărbatul riscă până la patru ani de închisoare pentru organizarea unui loc destinat consumului ilicit de droguri.


Citește mai departe

Moldova

Deflagrație într-un garaj, la Bălți: O femeie și o fetiță de 11 ani, rănite după ce o butelie cu gaz a explodat.

Clipe de groază în municipiul Bălți! O femeie și o copilă de doar 11 ani au ajuns la spital cu arsuri pe mâini și față, după ce o butelie cu gaz a explodat într-un garaj. Deflagrația s-a produs în seara zilei de 8 iunie, într-o zonă de garaje.

Publicat

Totul s-ar fi întâmplat din cauza unui furtun defect. Potrivit primelor cercetări, gazul s-ar fi scurs, iar la un moment dat butelia a explodat. Din fericire, nu a izbucnit și un incendiu.
Echipele de pompieri și medici au intervenit rapid la fața locului. Victimele — o femeie de 33 de ani și o minoră — au fost găsite în apropierea garajului, cu arsuri de gradul I și II pe membre și față. Ambele au fost transportate de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.
Specialiștii avertizează din nou că folosirea necorespunzătoare a buteliilor poate duce la tragedii. Ei recomandă ca recipientele cu gaz să fie păstrate doar în exterior, în cutii metalice, la cel puțin cinci metri de intrări sau surse de foc.
Autoritățile au deschis o anchetă și continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs deflagrația.


Citește mai departe

Moldova

Accident mortal, la Strășeni: Un șofer a încercat să evite o căprioară și a provocat o tragedie.

Accident mortal, la Strășeni. Un șofer de camion a vrut să evite o căprioară, dar a ajuns pe contrasens și s-a izbit violent de un alt TIR. În urma manevrei instinctive, un șofer și-a pierdut viața.

Publicat

Coliziunea s-a produs în dimineața zilei de 7 iunie, pe traseul Chișinău–Ungheni, în apropiere de localitatea Pănășești.
Potrivit poliției, un bărbat de 38 de ani, aflat la volanul unui camion, a făcut o manevră bruscă pentru a evita o căprioară apărută pe carosabil. În timpul acestei reacții instinctive, a pierdut controlul volanului, a pătruns pe contrasens și s-a ciocnit frontal de un alt autocamion.
Impactul a fost fatal pentru conducătorul celui de-al doilea TIR — un bărbat de 72 de ani, care a decedat la fața locului, în ciuda intervenției rapide a echipelor de urgență.
Șoferul care ar fi provocat accidentul a fost testat cu aparatul alcoolscopic, iar rezultatul a fost negativ — nu consumase alcool.
Autoritățile au deschis un proces penal și continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

topul săptămânii