Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Lăsați să moară de frig pe marginea drumului în plină iarnă: Doi căţeluşi şi mama lor, aruncaţi în stradă, la Vatra

Imagini revoltătoare la Vatra. Doi cățeluși şi mama lor au fost puşi într-o ladă şi abandonaţi pe marginea unui drum.

Publicat

Cineva, cel mai probabil un trecător, a filmat patrupezii şi a postat imagini pe o reţea de socializare şi anume pe o pagină a unui grup de voluntari care au grijă de animalele fără adăpost.

„Aceasta este Moldova. S-a întâmplat nu departe de Chişinău, la Vatra. Nu vă mirați de noile postări despre animale – câine împuşcat în mijlocul zilei, apoi un câine cu căţeluşii ei într-o ladă, care au fost aruncaţi pe drum. Câinele fiind legat cu un lanţ de ladă. Un căţeluş a murit îngheţat. Dumnezeu să-i pedepsească pe cei care au făcut acest gest”, a scris autorea imaginilor video.

Deocamdată nu cunoaştem dacă autorităţile s-au autosesizat privind acest caz.


publika.md


Advertisement

Moldova

Puneau în circulație bancnote false. Doi tineri, reținuți în Chișinău

Doi tineri de 20 și 21 de ani, din Chișinău, au fost reținuți fiind suspectați de punerea în circulație a bancnotelor false pe teritoriul capitalei.

Publicat

Poliția a fost sesizată de un tânăr care a comunicat că ar fi primit o bancnotă presupus falsă de la unul dintre indivizi. Ulterior, în baza probelor și a informațiilor operative acumulate de polițiștii de la Botanica, în comun cu Direcția de Poliție Chișinău, s-a stabilit implicarea celor doi suspecți în comiterea infracțiunii.

În cadrul perchezițiilor efectuate la domiciliile și în autovehiculele suspecților au fost ridicate probe relevante, inclusiv purtători de informații, care confirmă implicarea acestora în activitatea ilegală.


Cei doi au fost plasați în arest pentru 30 de zile. Dacă vinovăția lor va fi demonstrată, aceștia riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 5 la 10 ani.

Acțiunile de reținere au fost efectuate cu suportul mascaților din BPDS „Fulger”.

Ancheta continuă pentru documentarea completă a cazului.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Bătaie în mijlocul șoselei, la Telecentru: Poliția a inițiat un proces penal „pentru huliganism”

O scenă violentă a avut loc noaptea trecută în sectorul Telecentru din capitală, unde un bărbat a fost doborât la pământ de un taximetru, după ce acesta împreună cu o femeie s-au luat la bătaie cu șoferul chiar în mijlocul străzii.

Publicat

Incidentul, filmat de un trecător, s-a transformat într-un scandal de proporții, însoțit de înjurături și lovituri.

După ce imaginile au devenit virale pe rețelele de socializare, poliția a venit cu precizări.


„Ieri, în jurul orei 21:30, Poliția a fost sesizată despre un conflict produs pe șos. Hîncești din Chișinău.

La fața locului s-a stabilit că între un taximetrist și pasagerul său s-a iscat un conflict, iar, conform circumstanțelor preliminare, conducătorul auto l-ar fi tamponat pe pasager cu vehiculul pe care îl conduce.


Pe caz a fost inițiat un proces penal pentru huliganism. Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor”, a comunicat, pentru UNIMEDIA, ofițera de presă a Direcției de Poliție a municipiului Chișinău, Svetlana Scripnic.

Citește mai departe

Moldova

Incident grav la frontiera Lopatnic. Un polițist de frontieră și-a tras din întâmplare un glonț din arma din dotare

Un incident s-a produs pe 5 decembrie, în jurul orei 21:30, la Sectorul Poliției de Frontieră „Lopatnic”, Direcția regională Nord.

Publicat

Un angajat aflat în serviciu s-a auto-rănit cu arma din dotare, fiind găsit la sol cu o plagă prin împușcare la nivelul maxilarului.

Victima a fost transportată de urgență la spital și primește îngrijiri medicale; starea sa este stabilă, iar viața nu îi este pusă în pericol.

Poliția de Frontieră investighează circumstanțele incidentului și va oferi informații suplimentare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii