Moldova
Moldovean reținut la granița dintre Ucraina și Federația Rusă. Acesta avea deport în pașaport.
În noaptea de 16 noiembrie, un străin suspect a fost depistat nu departe de granița de stat dintre Ucraina și Rusia.
Locuitorii au informat polițiștii de frontieră ucraineni despre apariția unui străin cu un accent neobișnuit pentru această zonă. El a fost reținut în apropiere de punctul de trecerea frontierei Cernigău.
Individul s-a dovedit a fi un cetățean al Moldovei în vârstă de 48 de ani. Acesta a vrut să plece în Rusia sub întunericul nopții prin câmp. Mai mult, s-a dovedit că bărbatul ar fi avut probleme cu legislația statului Rus, dovadă fiind o ștampilă cu interzicerea intrării în Federația Rusă în pașaport.
Conaționalul nostru a ales un drum lung până la destinația dorită – prin Polonia și Ucraina, dar după întâlnirea cu grănicerii detașamentului Cernigov, calea acestuia s-a schimbat.
Ca urmare, polițiștii de frontieră ucraineni au întocmit documente privind procedurile administrative, iar acum instanța ucraineană trebuie să stabilească pedeapsa individului pentru încercarea de a trece ilegal frontiera.
Moldova
Pieton lovit de un BMW lângă Circul din Chișinău
Un pieton a fost lovit de un automobil BMW în apropierea Circului din capitală.
Martorii spun că victima zăcea pe carosabil, iar lângă ea era sânge. La scurt timp, bărbatul a fost preluat de ambulanță.
Accidentul s-a produs pe a doua bandă de circulație. Cei prezenți la fața locului susțin că pietonul ar fi traversat strada în afara trecerii marcate. Poliția investighează cazul.
Moldova
Carne de pui contaminată cu Salmonella, stopată la intrarea în țară
Un lot de 2305 kg de carne separată mecanic de pui, importată în Republica Moldova, a fost blocat de ANSA după ce analizele de laborator prelevate în PTF Leușeni au confirmat prezența bacteriei Salmonella.
Carnea a fost pusă imediat sub restricție oficială la depozitul importatorului și va fi tratată ca subprodus neadecvat consumului uman, sub supravegherea inspectorilor ANSA.
Instituția reamintește că acest tip de carne nu poate fi folosit în industria alimentară dacă nu respectă criteriile de siguranță prevăzute de lege și îndeamnă consumatorii să cumpere produse doar din locuri autorizate.
Moldova
Accident periculos în Chișinău: Troleibuz surprins cum trece pe roșu și lovește un automobil
Accident periculos surprins de o cameră de bord într-o intersecție din Chișinău: un troleibuz ar fi trecut la culoarea roșie a semaforului, iar în cele din urmă a lovit în plin un automobil.
Coliziunea care putea avea urmări grave s-a produs în seara de 1 decembrie, la intersecția străzilor Ion Creangă și Eugen Coca. În imaginile surprinse de o cameră de bord se observă cum un troleibuz intră în intersecție, deși semaforul arată culoarea roșie, și lovește un autoturism care circula regulamentar.
Incidentul a avut loc la ora 18:30, într-una dintre cele mai aglomerate zone ale orașului. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită, însă impactul a blocat pentru câteva minute circulația în zonă.
Poliția a intervenit pentru documentarea cazului.
-
Moldova5 zile în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldovao zi în urmăCaz șocant la Slobozia: Un copil de 3 ani a căzut într-o fântână
-
Moldova7 zile în urmăDescoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
-
Moldovao zi în urmăDoi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro
-
Moldova4 zile în urmăNeglijență fatală în sala de operație: Medic condamnat pentru decesul unei gravide.
-
Moldova4 zile în urmăEscrocherie de 10 milioane de lei: patru tineri IT-iști, reținuți pentru vânzări fictive de mașini RETRO în SUA
-
Moldova22 de ore în urmăCrimă pentru bani la Horodiște: trei suspecți, inclusiv un minor, arestați în cazul omorului unui bărbat de 60 de ani
-
Moldova4 ore în urmăUn accident rutier cu implicarea unui microbuz de rută s-a produs în localitatea Malcoci din raionul Ialoveni
