Rețele de socializare

Diaspora

Viaţa a opt persoane în mânile unei persoane care nu posedă permis de conducere

Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Berezeni efectuează cercetări pe numele a doi bărbaţi, unul care conducea un autovehicul deşi nu deţinea permis de conducere şi celălalt pentru încredinţarea cu bună ştiinţă, chiar dacă avea cunoştinţă că acesta nu are dreptul de a conduce, iar în mijlocul de transport mai erau şase persoane în calitate de pasageri.

Publicat

În data de 12 iulie a.c., în jurul orei 06.00, pe timpul desfăşurării unei misiuni specifice de supraveghere şi control în zona de competenţă, un echipaj al poliţiei de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Berezeni – I.T.P.F. Iași a oprit pentru control, pe raza localității de frontieră Berezeni, un autovehicul marca Mercedes Sprinter, înmatriculat în Bulgaria.

Imediat după ce au oprit mijlocul de transport colegii noştri au observat că, atunci când au efectuat semalele regulamentare de oprire,  persoana care era la volan a făcut schimb de locuri cu pasagerul aflat pe scaunul din dreapta față.

Poliţiştii de frontieră au procedat la legitimarea persoanelor şi au constatat faptul că la volanul mijlocului de transport se aflase cetăţeanul moldovean N.D., în vârstă de 19 ani, care nu posedă permis de conducere, iar persoana din dreapta este cetăţeanul moldovean L.D., în vârstă de 21 de ani, conducătorul de drept al autovehicului care efectua curse pe relația R. Moldova – Germania. Totodată, în microbuz se mai aflau şase persoane, în calitate de pasageri.


Cu privire la cele constatate L.D. a declarat faptul că efectuează curse regulate, urmând să transporte în Germania cele şase persoane. Acesta a mai adăugat că  simțindu-se obosit, i-a încredințat microbuzul lui N.D. pentru a fi condus pe drumurile publice, cu toate că avea cunoștinţă despre faptul că acesta nu posedă permis pentru nicio categorie.

În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere pe numele lui N.D., iar pe numele lui L.D. pentru săvârşirea infracţiunii de încredinţarea cu bună ştiinţă a unui autovehicul, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care nu posedă permis de conducere.

echipa.md


Diaspora

Momentul în care un șofer moldovean scapăTIR-ul de sub control pe o autostradă din Cehia. Camionagiul riscă pedeapsa cu închisoarea

Un șofer moldovean de 47 de ani a provocat scene periculoase pe autostrada cehă D1, după ce a condus haotic un camion înmatriculat în Polonia.

Publicat

Imaginile surprinse de camerele de monitorizare arată cum autotrenul lovește parapeții din dreapta, virează brusc spre stânga și face ca semiremorca să derapeze violent, la un pas de a lovi un alt automobil. Incidentul s-a produs pe 11 noiembrie, în jurul orei 12:00, la kilometrul 70 al autostrăzii, între Praga și Brno.

La aproximativ 50 km de locul incidentului, poliția a reușit să oprească camionul. Șoferul moldovean, vizibil în stare avansată de ebrietate, a fost testat cu etilotestul, rezultatul fiind de 1,29 la mie alcool în sânge – o valoare extrem de gravă în condițiile în care legislația cehă impune toleranță zero pentru alcool la volan. Mai mult, bărbatul a refuzat să coopereze cu oamenii legii și nu a permis recoltarea probelor biologice.


Prin urmare, polițiștii i-au interzis continuarea deplasării, i-au confiscat permisul de conducere și au inițiat un dosar penal. Potrivit presei locale, șoferul a fost informat că va fi judecat de o instanță cehă, iar pentru alcoolemie peste 1,0 g/l riscă până la 12 luni de închisoare, pe lângă amenzi consistente și interdicția de a conduce.

Autoritățile cehe reamintesc că toleranța zero la alcool în trafic este strict aplicată, iar șoferii profesioniști prinși băuți la volan pot ajunge rapid după gratii.


Citește mai departe

Diaspora

Un tânăr moldovean de 22 de ani a murit într-un grav accident în Italia

Un tânăr de 22 de ani originar din Republica Moldova, dar stabilit în Italia, și-a pierdut viața într-un accident teribil în zona localității Pieve al Toppo, la câțiva kilometri de Arezzo, regiunea Toscana.

Publicat

Tragedia a avut loc în data de 16 noiembrie, la ora 16:42, scrie presa italiană.

Tânărul, aflat la volan, se deplasa spre Arezzo când a pierdut controlul mașinii și s-a izbit violent de doi pini de pe marginea drumului. Impactul a fost fatal, iar victima a murit pe loc.


La fața locului au intervenit echipaje medicale de la 118, o ambulanță a Crucii Albe, pompierii și poliția municipală.

Din păcate, medicii nu au mai putut salva viața tânărului. Corpul neînsuflețit a fost transportat la morga spitalului San Donato din Arezzo.

echipa.md


Citește mai departe

Diaspora

Italia: Unchiul cântăreței Laura Pausini a fost accidentat mortal de o mașină condusă de un moldovean

Un moldovean, deținător și al cetățeniei române s-a predat autorităților, declarând că el este responsabil pentru accidentul fatal în care a fost implicat unchiul cântăreței Laura Pausini.

Publicat

Potrivit libertatea.ro, bărbatul s-a prezentat luni, 3 noiembrie, la secția de poliție din Rimini, recunoscând că el conducea mașina care l-a lovit mortal pe Ettore Pausini în ziua precedentă.

Accidentul s-a produs duminică, 2 noiembrie, în apropiere de Bologna. Ettore Pausini, în vârstă de 78 de ani, se afla pe bicicletă când a fost lovit frontal de o mașină care circula din sens opus.

Șoferul, care conducea un Opel Astra, a părăsit locul accidentului fără să oprească. Unchiul Laurei Pausini ieșise la plimbare cu bicicleta duminică, când în jurul orei 13.30, a fost lovit mortal de o mașină pe Via Stradelli Guelfi.


Ettore Pausini era unchiul din partea tatălui al celebrei cântărețe Laura Pausini. Originar din Solarolo, el era văduv și lucrase ca frizer.

După ce a învins cancerul, devenise purtător de cuvânt al asociației Onconauti, care sprijină pacienții oncologici.

Laura Pausini îl aprecia foarte mult pe unchiul său. În 2016, artista a postat pe rețelele sociale o fotografie cu Ettore, scriind: „Unchiul meu Ettore Pausini este un adevărat campion! Sunt mândră de tine și de medicii care te-au tratat, unchiule. Te iubesc!” Șoferul implicat în accident s-a predat de bunăvoie la poliție.


Citește mai departe

topul săptămânii