Rețele de socializare

Moldova

Omorul YASMINEI: Dădaca care a ucis-o pe fetița unui cuplu de moldoveni, la o creșă din Israel, va compărea din nou în fața magistraților | FOTO

Elena Strobinskaia, dădaca care a provocat moartea micuței Yasmina, fiica unui cuplu de moldoveni stabiliți în Israel este acuzată de mai multe abuzuri asupra copiilor.

Publicat

În data de 28 ianuarie, magistrații din Petah Tikva au hotărât ca fosta dădacă să fie judecată și în baza acestui dosar, transmite vesti.co.il

În concluzia de învinuire înaintată de procurori, este specificat să suspecta de 35 de ani abuza fizic micuții de care avea grijă. Aceasta îi scutura, îi împingea, îi acoperea cu perne sau plapume, până aceștia începeau să se asfixieze.

Strobinskaia a activat în grădinița unde a decedat micuța Yasmina, în perioada 2015-2018, la fel ca Inna Skibenko, care a fost condamnată deja la 17 ani de pușcărie pentru moartea Yasminei.


Procurorii au stabilit că în data de 14 mai 2018 aceasta ar fi apucat un copil de mână și l-a împins pe pat. Micuțul s-a ales cu mai multe traume. Într-un alt caz, suspecta l-ar fi împins pe un alt copil, în timpul mesei, iar acesta a căzut pe podele.

Mai mult, când culca micuții, aceasta le trăgea plapumele peste cap și îi ținea acolo perioade lungi de timp. Anume așa a murit micuța Yasmina.

Amintim că dădaca care ar fi ucis-o pe Yasmina, fetița de un an a familiei, a primit deja 17 ani de pușcărie. Pe lângă cei 17 ani de detenție, inculpata urmează să le achite părinților și o despăgubire în valoare de 120 de mii de şekeli, echivalentul a peste o jumătate de milion de lei moldovenești. Inițial, pentru moartea micuței Yasmina, procurorii au cerut o pedeapsă de 20 de ani de detenție.


Tragedia a avut loc în vara anului 2018. Copila a murit la creșă, iar pentru că pe corpul ei nu au fost găsite urme de moarte violentă, anchetatorii au ridicat înregistrările video de la grădinița. În imagine se vede cum dădaca, o femeie  din Ucraina, în vârstă de 35 de ani, ar fi apucat-o pe Yasmina de mâini, a aruncat-o pe o saltea şi a acoperit-o cu o plapumă. Ulterior, femeia s-a așezat peste ea și se uita în telefon.Aceasta a ținut-o așa mai bine de 50 de minute.

În consecință, fetița a murit sufocată. În cadrul audierilor, ucraineanca și-a recunoscut vina.

echipa.md


Moldova

/VIDEO/ Moldova, paralizată de viscol. Drumuri blocate, mii de oameni fără curent și zboruri anulate.

Republica Moldova se confruntă cu un nou episod sever de iarnă. Sub Cod Portocaliu de ninsoare și vânt puternic, viscolul a creat probleme multiple în mai multe regiuni ale țării: drumuri blocate, vehicule înzăpezite, arbori doborâți și mii de consumatori rămași fără energie electrică. Autoritățile avertizează că situația rămâne problematică și în dinamică, iar datele statistice suferă modificări de la o oră la alta.

Publicat

Potrivit datelor preliminare ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, un microbuz cu cinci pasageri și alte câteva autoturisme au rămas blocate în zăpadă, în apropiere de localitatea Câșlița-Prut. Salvatorii au intervenit pentru deblocarea vehiculelor, iar persoanele aflate în ele au fost scoase în siguranță.

Un alt incident s-a produs în localitatea Hagimus, raionul Căușeni, unde un arbore doborât de rafalele puternice de vânt a căzut peste carosabil, blocând temporar circulația. Echipele de intervenție au fost nevoite să intervină pentru a înlătura obstacolul și a restabili traficul.


În total, aproximativ 400 de angajați ai IGSU au fost mobilizați în teren, cu peste 140 de autospeciale pregătite să intervină în orice moment. Autoritățile îndeamnă populația să evite deplasările neesențiale și să apeleze Serviciul 112 doar în situații de urgență.

Situația este complicată și la frontieră. Conform informațiilor oferite de Serviciul Vamal, circulația camioanelor a fost restricționată temporar în sudul țării, pe sectoarele Balaban–Giurgiulești și Cahul–Giurgiulești. De asemenea, în punctele vamale Cahul–Oancea și Giurgiulești–Galați, accesul camioanelor pe sensul de intrare în Republica Moldova a fost sistat temporar pentru a preveni blocajele și situațiile de risc.


Probleme sunt și în sectorul energetic. Potrivit datelor comunicate de distribuitorul oficial de energie, doar la primele ore ale dimineții de 18 februarie în zona centru-sud au fost înregistrate peste 2.400 de deconectări de la rețeaua electrică, cel mai mult fiind afectate localitățile din sudul țării. Aproximativ 15–20 de echipe de intervenție lucrează în regim continuu pentru remedierea defecțiunilor.

Într-un mesaj public, Ministerul Energiei avertizează populația să evite apropierea de cabluri electrice căzute la pământ sau atârnate de piloni, întrucât acestea pot fi sub tensiune și prezintă pericol de electrocutare.

Ninsorile abundente și viscolul au afectat și traficul aerian. Unele curse au fost anulate sau întârziate pe Aeroportul Internațional Chișinău din cauza condițiilor meteorologice severe. Zborul spre București a fost anulat din cauza vremii nefavorabile din capitala României, iar cursa spre Istanbul a fost suspendată de compania aeriană în contextul codului portocaliu emis în Republica Moldova.


Meteorologii anunță că, pe parcursul întregii zile de 18 februarie, sunt prognozate ninsori abundente, lapoviță și intensificări ale vântului, în condițiile în care sunt valabile Cod Galben și Cod Portocaliu. Carosabilul poate deveni extrem de alunecos, vizibilitatea poate scădea considerabil, iar traficul se poate desfășura cu dificultate majoră.


Citește mai departe

Moldova

Prinși la pescuit ilegal: Doi bărbați, amendați după ce au fost depistați pescuind ilicit în apele râului Prut.

Doi bărbați au fost sancționați după ce au fost surprinși pescuind ilegal în apele râului Prut. Totul s-a întâmplat în zona de frontieră, pe direcția localităților Slobozia Mare – Tulucești din raionul Cahul.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, în ultima săptămână, angajații Sectorului Poliției de Frontieră Brînza au documentat două cazuri de pescuit ilegal, depistate pe timp de noapte, în timpul misiunilor de supraveghere.

Polițiștii au observat două persoane care desfășurau activități de pescuit în condiții suspecte și au intervenit pentru verificări. În urma legitimării, s-a stabilit că este vorba despre doi localnici, în vârstă de 27 și 38 de ani. Aceștia nu au putut justifica prezența în zona de frontieră pe timp de noapte și nu au informat în prealabil subdiviziunea competentă, așa cum prevede legislația.

Mai mult, asupra lor au fost depistate unelte de pescuit interzise, precum și aproximativ 10 kilograme de pește de diferite specii.


Pentru încălcările comise, cei doi au fost sancționați Contravențional, fiecare primind o amendă de 500 de lei. Cazul a fost transmis către Inspectoratul pentru Protecția Mediului Cahul pentru documentare suplimentară și aplicarea măsurilor legale, iar peștele și uneltele interzise au fost ridicate.

Poliția de Frontieră reiterează că respectarea regulilor în zona de frontieră contribuie nu doar la evitarea sancțiunilor, ci și la protejarea resurselor naturale și la menținerea securității.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Intervenție promptă a polițiștilor pentru siguranța unui bărbat cu dizabilități locomotorii, în sudul țării.

Gest de responsabilitate și implicare din partea polițiștilor de patrulare din sudul țării. În timpul monitorizării traseului național, în localitatea Mihailovca, raionul Cimișlia, echipajul Direcției patrulare Sud din cadrul Inspectoratul Național de Securitate Publică a observat o persoană cu probleme locomotorii, aflată în scaun cu rotile, care întâmpina dificultăți la traversarea trecerii la nivel cu calea ferată.

Publicat

Situația prezenta un risc real pentru siguranța acesteia, în condițiile în care zona este intens circulată. Polițiștii au intervenit imediat și au oferit sprijin persoanei pentru a traversa în siguranță, prevenind astfel producerea unui posibil incident.

Reprezentanții Poliției subliniază că, dincolo de atribuțiile de serviciu, grija față de oameni și intervenția promptă în situații de risc rămân priorități constante, iar siguranța comunității este pe primul loc.


Citește mai departe

topul săptămânii