Rețele de socializare

Moldova

Scandal cu pistolul într-un magazin din Chișinău. Clientul a fost dezarmat, dar eliberat de poliție

Scandal cu pistolul într-o filială a reţelei de magazine de produse cosmetice şi chimice de uz casnic „Casa Curată” . Un bărbat a scos un revolver și a amenințat-o pe vânzătoare, dar și pe clienții magazinului, după ce ar fi fost suspectat că sustras mai multe produse din magazin. Incidentul a avut loc în după-amiaza zilei de miercuri, 06 noiembrie, pe strada Bulgară din sectorul Centru al capitalei. Bărbatul a fost imobilizat de către clienții magazinului, însă polițiștii l-au lăsat în libertate.

Publicat

După publicare știrii, Natalia Stati, ofițerul de presă al Poliției Capitlei, a revenit cu un apel telefonic și ne-a spus că la IP Centru este înregistrat un asemenea caz, dar susține că bărbatul ar fi fost reținut de oamenii legii în afara magazinului.

„A fost înregistrat un asemnea caz la IP Centru. Angajații unui magazin au anunțat despre faptul că un bărbat cu un comportament suspect a intrat în magazin și a scos un pistol, apoi a ieșit și s-a deplasat într-o direcție necunocută. La fața locului s-a deplasat grupul operativ și un echipaj BPRO. După ce persoanele care au alertat poliția l-au descris pe bărbat, acesta a fost reținut în stradă. Dânsul s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 32 de ani și care era în stare de ebrietate. Avea la el pistolul pneumatic, dar nu deținea permis de port armă. A fost dus la dispensarul narcologic, iar mai apoi a fost audiat”, ne-a spus Stati.

Reprezentantul Poliției Capitalei a ținut să adauge că pe numele său a fost pornită o cauză penală pentru amenințarea cu omor ori vătămare corporală. Stati nu ne-a putut spune de ce pistolarul nu a fost reținut pentru 72 de ore, dar este cercetat în stare de libertate, menționând că aceasta a fost decizia luată de anchetă.


Menționăm că o femeie care era prezentă în magazin când s-a produs scena, ne-a spus că totul ar fi pornit după ce vânzătoarea l-a suspectat pe bărbat că a sustras unele produse de pe rafturi și i-a cerut să prezinte tot ce are în buzunare, iar el a scos un revolver și a amenințat că va trage în direcția clienților.

„Vânzătoarea i-a cerut să arate tot în buzunare, iar acesta a refuzat. Au intervenit și alte persoane din magazin, care la fel au insistat ca acesta să prezinte lucrurile din buzunare. Atunci, bărbatul a devenit agresiv, s-a enervat și a scos din buzunarul sacoului un pistol cu care a amenințat persoanele din incinta magazinului. Din fericire, imediat acesta a fost imobilizat de către clienții magazinului, iar ulterior la fața locului a fost chemată poliția”, ne-a spus femeia care a solicitat să-i păstrăm anonimatul.

Natalia Stati, ofițerul de presă al Poliției Capitalei, ne-a spus că nu cunoaște despre acest caz, dar se va documenta și va reveni cu mai multe detalii..


De altă parte, responsabili din cadrul IP Centru al Poliție Capitalei, ne-au confirmat incidentul și ne-au spus că bărbatul nu a fost reținut pentru 72 de ore și că este cercetat în stare de libertate, iar arma cu care i-a amenințat pe cei prezenți în magazin la acel moment, s-a dovedit a fi un pistol pneumatic.

Fiind audiat de către oamenii legii, acesta spus că arma a cumpărat-o din Ucraina și că nu are niciun act pentru ea, dar nici nu figurează ca posesor de arme.

Aici este menționat că anterior, aceeași decizie a fost luată de angajații Direcției de poliție a mun. Chișinău și în cazul a șase indivizi băuți care au snopit în bătaie doi tineri, unul dintre care a juns în stare gravă la spital, în Parcul Catedralei. După ce au fost reținuți și audiați, agresorii nu au fost reținuți pentru 72 de ore din motiv că anchetatorii au decis că aceștia nu prezintă pericol pentru societate.


Ulterior, după ce cazul a fost făcut public, conducerea MAI a suspendat din funcție mai mulți factori de decizie de la IP Buiucani, inclusiv pe anchetatorul care luase această decizie.

deschide.md


Moldova

/VIDEO/ I-a lăsat fără milioane de lei: Un chișinăuian este bănuit de escrocherie de proporții legate de așa zise investiții.

O schemă amplă de escrocherie, cu un prejudiciu estimat la peste 10 milioane de lei, a fost destructurată de polițiștii și procurorii din sectorul Botanica al capitalei. Operațiunea a fost desfășurată cu sprijinul mascaților din cadrul brigăzii cu destinație specială „Fulger”, în urma unor investigații de durată.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, principalul suspect este un bărbat de 33 de ani, domiciliat în Chișinău, care ar fi pus în aplicare schema infracțională în perioada anilor 2024–2025.

Acesta este bănuit că ar fi convins mai mulți agenți economici să investească sume considerabile de bani în activități comerciale aparent profitabile. Ulterior însă, bărbatul nu și-ar fi respectat obligațiile asumate, însușindu-și atât mijloacele financiare, cât și bunurile obținute de la victime.

În urma acțiunilor procesual-penale și a măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au reușit să documenteze activitatea suspectului.


În cadrul perchezițiilor efectuate la domiciliul acestuia, au fost depistate și ridicate ciorne, documente și alte materiale considerate relevante pentru cauza penală.

În prezent, bărbatul este cercetat penal, iar dacă va fi găsit vinovat, riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 15 ani.

Ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului, identificarea eventualilor complici, dar și pentru recuperarea prejudiciului cauzat victimelor.


Citește mai departe

Moldova

Impact matinal în capitală: O șoferiță a ajuns la spital, după ce a intrat în coliziune cu un alt automobil.

Accident rutier soldat cu rănirea unei persoane în capitală. Totul s-a întâmplat în dimineața de 20 martie în cartierul Telecentru.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, impactul a avut loc în jurul orei 09:20, pe strada Miorița.

Din primele date, un bărbat de 40 de ani, aflat la volanul unui automobil, s-ar fi tamponat cu un alt autoturism, condus de o tânără în vârstă de 24 de ani. Circumstanțele exacte în care s-a produs coliziunea nu sunt deocamdată cunoscute.

În urma impactului, conducătoarea auto a suferit traumatisme și a fost preluată de echipajul medical, fiind transportată la spital pentru investigații suplimentare.


La fața locului au intervenit polițiștii, care au securizat perimetrul și au demarat cercetările.

Oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ „Ploaie” de droguri, la Ialoveni: PVP, marijuana și cartușe, găsite în locuințele a trei bărbați.

Trei persoane din raionul Ialoveni sunt cercetate pentru trafic de droguri, după ce în gospodăriile acestora au fost descoperite substanțe interzise și echipamente folosite pentru comercializare.

Publicat

Este vorba despre doi bărbați de 28 și 42 de ani din Costești și un tânăr de 20 de ani din Hansca. În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat droguri de tip PVP, cunoscut ca „sare”, dar și marijuana.

În locuințele suspecților au mai fost găsite cântare electronice de precizie, pachețele pentru ambalare, telefoane mobile cu informații relevante pentru anchetă, dar și obiecte utilizate pentru consumul de droguri. Totodată, au fost depistate și cartușe deținute ilegal.

Cei trei au fost testați, iar rezultatele au arătat că au consumat marijuana.


Valoarea drogurilor scoase din circuit este estimată la peste 110.000 de lei, potrivit anchetatorilor.

La solicitarea procurorilor, suspecții au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Între timp, investigațiile continuă pentru a stabili dacă în schemă sunt implicate și alte persoane.


Citește mai departe

topul săptămânii