Moldova
Un polițist de frontieră, eliberat: A utilizat mașina de serviciu în scopuri personale
La începutul lunii septembrie a anului curent, în adresa Inspectoratului General al Poliției de Frontieră a parvenit o informație, precum că un angajat al Poliției de Frontieră utilizează mașina de serviciu în alte scopuri decât cele de serviciu.

În context, pe cazul dat a fost inițiată o anchetă de serviciu. Urmare a măsurilor întreprinse în cadrul anchetei, s-a constatat că angajatul introducea date eronate în foaia de parcurs, privind ziua, ora și distanța traseului, transmite Știri.md.
Mai mult ca atât, conform foii de parcurs, în zilele de odihnă și sărbători naționale, autoturismul ar fi trebuit să se afle pe teritoriul Sectorului Poliției de Frontieră, însă, în aceeași perioadă, potrivit Sistemului informațional automatizat de evidența contravențiilor, cu vehiculul menționat au fost comise mai multe contravenții pe străzile capitalei, și anume depășirea limitei de viteză.
Totodată, s-a stabilit prezența automobilului în preajma domiciliului angajatului IGPF. O altă încălcare gravă a fost identificată în cadrul examinării cazului și anume că, abia la data de 12 august 2019 automobilul a fost întărit prin ordin și acordat drept persoanei menționate de a conduce acest mijloc de transport, fapt ce dovedește că până atunci mașina de serviciu a fost condusă ilegal.
Astfel, în urma anchetei de serviciu, angajatul Poliției de Frontieră a fost sancționat disciplinar cu concedierea din funcția publică și ridicarea legitimației de serviciu, iar materialele vor fi transmise la Centrul Anti Corupție pentru constatarea cadrului contravențional.
Este de menționat faptul că, conducerea Poliției de Frontieră nu va tolera astfel de cazuri care sunt extralegale și de fiecare dată va întreprinde toate măsurile necesare de prevenire a acestora.
Moldova
Copilă luată cu ambulanța de lângă Centrul Republican pentru Copii și Tineret „ARTICO”, după ce a căzut de la înălțime
O copilă a ajuns la spital, după ce ar fi căzut în gol de la înălțime. Incidentul a avut loc ieri-seara, în jurul orei 19:59, într-o clădire părăsită în proximitatea Centrului Republican pentru Copii și Tineret „ARTICO”, din centrul Chișinăului.

Victima s-a dovedit a fi o copilă în vârstă de 14 ani care s-ar fi jucat împreună cu alți copii în clădirea părăsită, când ar fi alunecat și s-a prăbușit în gol de la etajul 2, scrie Pulsmedia.md.
În urma incidentului, fata a fost transportată de urgență la spital, în stare conștientă, unde a fost diagnosticată cu o traumă cranio-cerebrală închisă, dar și o plagă în regiunea capului.
Despre acest caz a fost sesizat și Inspectoratul de Pioliție Buiucani, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.
Moldova
Tragedie în Cantemir: un bărbat a fost strivit mortal de un perete
Un bărbat a murit, după ce a fost strivit de un perete. Tragedia a avut loc în amiaza zilei de ieri, în jurul orei 13:30, în localitatea Suhat, din raionul Cantemir.

Victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 46 de ani. Acesta participa la demolarea unei construcții, când în circumstanțe încă necunoscute, unul dintre pereți s-a prăbușit peste el, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.
Din nefericire, în urma incidentului, bărbatul a decedat pe loc, până la venirea ambulanței.
Oamenii legii au inițiat o anchetă în acest caz pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.
Moldova
Au ajuns în „lista” CNA: Descinderi la o companie turistică și o instituție medicală privată din capitală.
Au fost luați la puricat de ofițerii anticorupție. O companie turistică și o instituție medicală din capitală au fost scena mai multor percheziții desfășurate de CNA și procurori. Este vorba despre un dosar de dare și luare de mită, iar vizați în acesta ar fi doi reprezentanți ale celor două companii.

Aceștia sunt suspectați că, ar fi pretins și primit câte 1000 de euro de la mai mulți oameni, iar în schimb le-ar fi eliberat concluzii medicale ce atestă lipsa anumitor maladii sau diagnoze. Cu ajutorul acestor certificate, persoanele interesate urmau a se angaja la muncă în afara țării.
În dimineața de 20 mai, forțele de ordine au descins cu percheziții la sediul agenției turistice dar și la instituția medicală privată. CNA precizează că, în timpul perchezițiilor au fost depistate și ridicate mai multe obiecte și acte importante pentru cauza penală. Cele două persoane vizate în dosar urmează a fi cercetate penal în stare de libertate.
Totodată, CNA menționează că unul dintre bănuiți este cercetat și într-un alt dosar de pretindere de mită în valoare de peste jumătate de milion de lei, pentru influențarea unei decizii de judecată. În cadrul acestui dosar, individual ar fi susținut că ar avea influență asupra unor persoane cu funcție de demnitate publică și că le-ar putea determina să intervină pentru a elibera de răspundere penală o persoană acuzată de trafic de ființe umane. Pentru acest serviciu, ar fi cerut 31.000 de euro, dintre care 20.000 de mii de euro i-ar fi primit de la persoana interesată.
Oamenii legii continuă investigațiile pentru a stabili și alte persoane implicate în aceste cazuri.
-
Moldova5 zile în urmă
Accident mortal, în Chișinău: O femeie a fost tamponată în plin de o mașină, pe Viaduct
-
Moldova4 zile în urmă
Conflict finalizat la spital: un bărbat și-a stropit iubita cu acid, iar ea l-a împins, făcându-l să cadă pe scări
-
Moldova4 zile în urmă
Incendiu de groază la mansarda unui bloc din Durlești: 32 de persoane evacuate, inclusiv 11 copii
-
Moldova5 zile în urmă
Tragedii în lanț, la Florești: Un tată ar fi murit de mâna propriei fiice, iar un alt bărbat s-ar fi strangulat.
-
În căutare4 zile în urmă
Dispariție cu semne de întrebare la Ocnița: O fată de 14 ani, căutată deja de 4 zile de rude și poliție
-
Moldovao zi în urmă
Neatenție soldată cu dezastru: Un mort, doi răniți și un șofer reținut, în urma unui grav accident, la Căușeni.
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Tânărul care amenința că sare în gol de la etajul 3, păstra în locuință un kilogram de droguri „PVP”.
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Doi moldoveni, judecați în Germania: Aceștia ar fi aruncat în aer 10 bancomate din care au furat 250 de mii de euro.