Moldova
Un bărbat de 31 de ani a furat o ușă din termopan, de la o casă aflată în construcție
Un bărbat de 31 de ani s-a gândit să fure o ușă din termopan, de la o casă aflată în construcție.
Acesta a desfăcut ușa pe bucăți și s-a pornit cu una din părțile ușii spre casa sa. Ghinionul acestuia a fost să fie observat de o echipă de milițieni care patrulau în zonă. S-a întâmplat în noaptea de cinci iulie, în orașul Tiraspol.
Potrivit milițienilor din regiune, bărbatul și-ar fi recunoscut vina.
Cercetările pe caz continuă.
Moldova
/VIDEO/ Droguri ascunse în roata de rezervă: Doi bărbați, prinși în flagrant la intrarea în țară cu 2 kg de PVP.
Doi bărbați au fost reținuți în flagrant la intrarea în Republica Moldova, după o operațiune planificată în baza unor informații operative. Polițiștii au descoperit 2 kilograme de PVP, un drog sintetic de mare risc, ascunse în roata de rezervă a mașinii cu care cei doi încercau să treacă frontiera.
Acțiunea a fost desfășurată de ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI, împreună cu polițiștii de frontieră și procurorii de la oficiul Ciocana.
Potrivit poliției, rețeaua de traficanți ar fi adus droguri în țară și le-ar fi comercializat online, prin aplicația Telegram. Mai mult, plățile se făceau electronic, iar banii erau transferați pe conturi deschise pe numele unor persoane interpuse, pentru a ascunde proveniența ilegală.
Pe data de 25 octombrie, în Punctul de Trecere Palanca, polițiștii au oprit un automobil condus de un cetățean străin de 68 de ani, având ca pasager un moldovean de 55 de ani. În urma percheziției oamenii legii au descoperit 2 kilograme de Alpha-PVP, evaluate la peste 800 de mii de lei pe piața neagră.
Cei doi bărbați au fost reținuți pentru 30 de zile, iar potrivit legii, riscă între 7 și 15 ani de închisoare. Poliția continuă investigațiile pentru a da de urma tuturor membrilor implicați în rețea.
Moldova
Accident grav la Anenii Noi: Un șofer a pierdut controlul mașinii și s-a izbit cu mașina într-un tir.
Accident grav la Anenii Noi. Un bărbat de 68 de ani a ajuns în stare inconștientă la spital, după ce mașina pe care o conducea s-a izbit violent de un camion.
Totul s-a întâmplat în după-amiaza zilei de 22 octombrie, în apropierea localității Florești. Potrivit poliției, șoferul ar fi pierdut controlul volanului în timp ce efectua o manevră de depășire. În doar câteva clipe, mașina acestuia a ajuns pe contrasens și s-a ciocnit frontal cu un camion care venea regulamentar din direcția opusă.
Impactul a fost atât de puternic, încât bărbatul a rămas prins între fiarele contorsionate ale vehiculului. La fața locului au intervenit polițiștii, pompierii și medicii, care au reușit să-l scoată în viață. Victima a fost transportată la Spitalul Raional Anenii Noi, în stare gravă și inconștientă.
Poliția a inițiat un proces penal și urmează să stabilească toate circumstanțele cazului.

Moldova
/VIDEO/ Șase bănuiți de contrabandă: Circa 2 milioane de țigarete ascunse printre puieți, depistate de vameși.
Contrabandă mascată cu pomi decorativi și șase bănuiți reținuți. Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea PCCOCS, au deconspirat o schemă de contrabandă cu aproape 2 milioane de țigarete la postul vamal de frontieră Lipcani – Rădăuți-Prut din raionul Briceni. Produsele de tutungerie erau ascunse în două TIR-uri printre plante decorative.
Conform materialelor anchetei, în declarațiile oficiale era indicat că vehicuelele transportă puieți decorativi. Totuși, inspectorii vamali au dispus controlul fizic detaliat al mijloacelor de transport. În urma verificărilor, în spatele puieților, au fost depistate cutii cu țigări nedeclarate autorității vamale – 59 și, respectiv, 130 de cutii, fiecare conținând câte 500 pachete de țigări de marcă autohtonă. În total, au fost ridicate 1.890.000 de țigarete.
Ulterior, au fost efectuate percheziții în Briceni și în Chișinău. Țigaretele, camioanele, telefoanele mobile, înscrisurile de ciornă și alte suporturi de informații au fost ridicate pentru examinare.
În paralel, polițiștii au descins cu percheziții la domiciliul unuia dintre suspecți, de unde au ridicat un arsenal întreg de mai multe tipuri de arme și muniții.
În cadrul investigațiilor, au fost reținuți șase cetățeni ai Republicii Moldova, originari din raionul Briceni cu vârste cuprinse între 21 și 53 de ani, bănuiți de implicare în activitatea infracțională. Conform informațiilro oferite de autoriattea vamală, printre aceștia sunt și persoane cu rol de organizare a schemei de contrabandă.
Urmează ca procurorii să formuleze învinuirile pentru tentativă de contrabandă, în vederea continuării cercetărilor penale pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și a altor legături cu activitatea de producere și comercializare ilegală a țigărilor.
-
Moldova3 zile în urmăAccident grav la Anenii Noi: Un șofer a pierdut controlul mașinii și s-a izbit cu mașina într-un tir.
-
Moldova6 zile în urmăScandal de corupție la Hîncești: Polițist și medic, cercetați pentru eliberarea ilegală de adeverințe medicale necesare reînnoirii permiselor auto.
-
Moldova5 zile în urmăIncendiu violent, pagube uriașe: Un autoservice și un magazin auto au fost mistuite de foc, la Briceni.
-
Moldova7 zile în urmăCeartă sângeroasă între frați: Un tânăr de 23 de ani ar fi fost înjunghiat cu un cuțit de fratele său geamăn.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ Doi soți, prinși cu un lot impunător de narcotice: Aceștia aveau magazinul lor pe Telegram unde comercializau droguri.
-
Moldova5 zile în urmăDescinderi matinale la Hîncești: Șapte funcționari de la „Hîncești-Silva”, vizați într-un dosar de corupție.
-
Moldova7 zile în urmăPercheziții și un nou suspect: Un fost angajat al Agenției Servicii Publice, reținut de CNA.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ Șase bănuiți de contrabandă: Circa 2 milioane de țigarete ascunse printre puieți, depistate de vameși.
