Rețele de socializare

Moldova

Milioane de anabolizante, confiscate după operațiunea Europol. La deconspirare a contribuit și R. Moldova

Aproape patru milioane de produse dopante și medicamente contrafăcute au fost confiscate în cadrul unei operațiuni de amploare desfășurate de Europol, cu participarea structurilor de forță din zeci de state, printre care și R. Moldova. 234 de persoane au fost arestate în cadrul operaţiunii desfăşurate în 33 de ţări, anunță Europol printr-un comunicat de presă.

Publicat

Oamenii legii au destructurat 17 grupuri de crimă organizată implicate în producerea şi traficarea medicamentelor şi produselor dopante. Nouă laboratoare ilegale de pe teritoriul ţărilor europene, în care erau produse medicamentele şi steroizii, au fost descoperite şi închise de către autorităţi.

Autorităţile s-au concentrat şi pe monitorizarea evenimentelor sportive, în cadrul cărora au efectuat 1 357 de verificări pentru a depista sportivii care utilizează astfel de produse pentru a-şi îmbunătăţi performanţa.

Europol a anunţat că a deschis 839 de dosare penale şi a identificat aproape 1 000 de indivizi responsabili de producerea, comercializarea sau utilizarea substanţelor ilegale.

Printre ţările din UE care au participat la această operaţiune se numără şi România, Marea Britanie, Franţa şi Germania. De asemenea, au fost implicate alte zece ţări care nu aparţin Blocului comunitar, printre care Statele Unite, Republica Moldova şi Columbia.


Operaţiunea a fost numită „Viribus” și a fost cea mai mare operaţiune de acest fel din istorie. Aceasta a fost coordonată de Europol şi poliţia italiană în colaborare cu Interpol, Centrul Comun de Cercetare UE (JRC), Oficiul European Antifraudă (OLAF) şi Agenţia Mondială Anti-Doping (WADA).

Amintim că mai mulți foști funcționari din R. Moldova au vorbit anterior despre existența unor scheme de contrabandă cu anabolizante. Fostul director al „Moldatsa”, Sorin Stati a declarat că oameni din anturajul lui Vladimir Plahotniuc ar fi acoperit scheme de  contrabandă prin aeroport anabolizante, țigări, alcool etilic și chihlimbar.

De asemenea, fostul director al întreprinderii de stat „Poșta Moldovei”, Sergiu Cebotari a dezvăluit o schemă de contrabandă cu anabolizante prin intermediul coletelor poștale.


tv8.md

Moldova

Crimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă

Polițiștii din Nisporeni au fost sesizați ieri de o persoană care a anunțat că, într-o gospodărie din oraș, a descoperit cadavrul unei tinere strangulate.

Publicat

La fața locului, oamenii legii au găsit, în locuință, cadavrul unei femei de 42 de ani, cu o plagă la nivelul gâtului. În curtea gospodăriei a fost depistat și corpul neînsuflețit al fiicei acesteia, în vârstă de 19 ani.

În urma măsurilor speciale de investigație și a expertizei laboratorului criminalistic din cadrul CTCEJ s-a stabilit că ambele victime au fost omorâte.

Polițiștii au inițiat o cauză penală pentru omor, iar în urma măsurilor operative întreprinse, a fost identificat și reținut un bărbat de 48 de ani, rudă a victimelor, suspectat de comiterea crimelor.


Primele cercetări indică faptul că suspectul ar fi acționat din răzbunare și a încercat să însceneze suicidul fiicei pentru a ascunde urmele.

La moment, polițiștii efectuează acțiuni de urmărire penală pentru stabilirea tuturor circumstanțelor. Bărbatul urmează să fie reținut pentru 72 de ore.

Conform legislației în vigoare persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă închisoare de la 15 la 20 ani sau detențiune pe viață.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Val de rețineri pentru droguri în Chișinău: tânăr prins cu 300.000 lei în „sare”, iar alte 18 cazuri depistate în toate sectoarele capitalei

Polițiștii din Chișinău au desfășurat în ultima perioadă o amplă operațiune antidrog, soldată cu zeci de rețineri și capturi importante. Cea mai gravă descoperire vizează un tânăr de 23 de ani, prins în flagrant în timp ce ascundea pachețele cu PVP într-un parc din sectorul Buiucani.

Publicat

În total, oamenii legii au ridicat de la el 90 de pachețele cu droguri, iar la perchezițiile de acasă – încă 153 de pachețele și aproximativ 350 de grame de substanță neambalată, alături de cântare electronice și materiale pentru porționare. Valoarea totală: aproximativ 300.000 de lei. Tânărul, care acționa prin Telegram, a fost reținut pentru 72 de ore.

În același timp, Batalionul de Patrulare și Reacționare Operativă a documentat 18 cazuri separate de deținere și distribuire de droguri în toate sectoarele Chișinăului. Pe lângă adulți, printre cei depistați se află și minori de 15, 16 și 17 ani.


• În sectorul Centru, trei bărbați cu vârste între 29 și 34 de ani au fost găsiți cu PVP și mefedronă, unii având și dispozitive pentru consum.
• La Botanica, un tânăr de 24 de ani și un bărbat de 29 de ani aveau PVP, iar doi minori de 17 ani – marijuana.
• În Buiucani, polițiștii au ridicat marijuana de la un minor de 16 ani și PVP de la un bărbat de 32 de ani.
• În sectorul Rîșcani au fost documentate cinci cazuri: un minor de 16 ani cu marijuana, un tânăr de 24 de ani cu hașiș, doi bărbați de 23 și 38 de ani cu mefedronă și un bărbat de 32 de ani cu PVP.
• La Ciocana, polițiștii au ridicat două pachețele cu hașiș de la un tânăr de 24 de ani, nouă pachețele cu PVP de la un bărbat de 43 de ani, șase pachețele cu PVP de la doi minori de 15 ani, și 25 de pachețele cu marijuana de la un bărbat de 36 de ani.

Toți cei implicați sunt cercetați conform legii. Poliția anunță că acțiunile de combatere a distribuției drogurilor vor continua în capitală.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Moldovean oprit la granița română: În camionul său au fost găsite componente de armament

Alertă la graniţa moldo-română după ce un camion care ar avea muniție de război a fost oprit când încerca să intre în România pe la vama Albiţa.

Publicat

Transportul ar fi urmat să ajungă în Israel, au declarat surse pentru Antena 3 CNN.

În jurul orei 1.30, un cetățean din Republica Moldova a ajuns la graniță, conducând un camion cu o remorcă de tip container, pe care se aflau „elemente metalice”, conform declarațiilor acestora la vamă. Vameșii au oprit camionul, l-au scanat și a reieșit că în camion se aflau componente care puteau fi inclusiv lansatoare de rachete, potrivit surselor citate.

Camionul a fost sigilat, urmează ca la fața locului să vină echipaje de la Arme și Muniții, ca să inventarieze marfa. Sursele au adăugat că șoferul ar fi declarat că armamentul urma să ajungă în Israel.


Șoferul a fost pus sub observare de forțele de ordine până când toată marfa va fi inventariată.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii