Moldova
/VIDEO/ Spovedania unui fost consumator de droguri din Bălți: „Știți…, în anii ’90 asta era la modă”
e numește Veaceslav Cușnir, este rus, are 41 de ani și locuiește în Bălți. Curiozitatea, dorința de a cunoaște ce sunt drogurile și cum se folosesc, dar și faptul că în anii ’90 narcoticele erau la modă, spune el, l-au făcut să le încerce. Urmările acestui pas nesăbuit avea să-l resimtă câțiva ani mai târziu. Veaceslav a acceptat să vorbească deschis despre drama sa, ca să-i oprească pe alții să nu consume droguri.
„Știți…în principiu, în anii ’90 asta era la modă, ca să-i zic așa, și, din simplă curiozitate, am decis să încerc codeina, niște pastile împotriva tusei și diareei. Asta a fost în luna decembrie a lui 1998”.
„Te simți ca un om obișnuit, nu ești într-o stare de euforie, nu ești stresat. Totul este bine. Dimineața iei aceste pastile și după asta poți merge la serviciu, totul se desfășoară în ritm normal”.
Veaceslav spune că pe atunci, aceste pastile costau în jur de 25 de lei. Dar dependența l-a făcut să vrea și altceva, iar heroina nu era deloc ieftină, prețul pentru un gram în 2015- 2016 era de peste 2000 de lei. Prin urmare, el era nevoit să scoată din buzunar zilnic câte 200 de dolari.
„Mie-mi ajungeau bani, dar cu fiecare lună ce trecea, doza se mărea, respectiv, și prețul creștea. Sincer să vă spun, în 2015- 2016 un gram de heroină costa puțin peste 2000 de lei sau echivalentul a 100 de euro. Iar eu luam de 3- 4 ori pe zi, asta mă costa în jur de 200 de dolari”.
Veaceslav vorbește deschis despre etapele dependenței, despre cum sunt discriminați consumatorii de droguri de către toți prietenii, de către oamenii care de fapt ar fi trebuit să le fie alături, să-i ajute. El, spre deosebire, s-a bucurat de susținere din partea familiei, în special, când apăreau diverse conflicte între el și alți consumatori de droguri și dealeri.
„Până în momentul când nimeni nu știa de obiceiurile mele, totul era bine, dar apoi lumea mă îndepărta. Ceea ce ținea de comunicare se rezuma doar la.. Salut și La revedere, de parcă nici nu m-ar cunoaște. Cel puțin mama, tata și sora au fost lângă mine.”
„Cu dealerii întotdeauna se creează probleme! Totul e despre bani. Am avut datorii în ce-i privește. La început, aveau încredere în mine și îmi dădeau droguri, fără să le achit atunci. Iar mai apoi, când mergeam la ei cu bani, ca să-mi dea droguri, ei îmi luau acei bani în contul datoriei și deja nu-mi mai primeam doza.”
Problemele s-au ținut scai de Veaceslav în toată această perioadă, cât a consumat droguri. A fost judecat de 5 ori pentru păstrare și consum ilegal de droguri. Are trei diagnoze medicale, dintre care două sunt incurabile.
„Îmi amintesc chiar și acum momentul în care m-a oprit poliția pe stradă. Atunci am înțeles că mă vor duce la expertiza medicală ce ține de droguri și am intrat în panică, pentru că știam că va arăta pozitiv și mă vor duce la închisoare. Așa că am decis să-mi tai venele, ca ei mă ducă la spital, iar eu să evadez de acolo”.
„La moment am trei diagnoze medicale. Sunt bolnav de Hepatita C, care se poate trata, dar celelalte două boli sunt incurabile”.
Viața lui Veaceslav Cușnir s-a schimbat radical în 2016, când persoanele apropiate i-au zis să se adreseze la Asociația Tinerii pentru Dreptul la Viață din municipiul Bălți. Datorită oamenilor de acolo, el a reușit să renunțe la droguri. Acum, Veaceslav activează la această Asociație în calitate de consultant. El îi îndeamnă pe toți cei care sunt tentați de droguri, nici să nu se gândească să le încerce.
„Nu cădeți în plasa drogurilor sub nici o formă!”
Datele statistice arată că, anual, în țara noastră sunt înregistrate în jur de 50 de decese în rândul consumatorilor de droguri.
Moldova
Crimă șocantă în județul Cluj: Un moldovean, plasat în arest preventiv după ce și-ar fi ucis fratele mai mare.
Un bărbat din Republica Moldova a fost arestat preventiv în România, fiind bănuit că și-ar fi ucis fratele mai mare într-o locuință din comuna Florești, județul Cluj. Comform presei române, cei doi frați locuiau în aceeași casă, iar suspectul a fost reținut în stare de ebrietate, având urme vizibile de sânge pe haine și pe corp. Vă atenționăm că urmează informații cu un puternic impact emoțional.
Descoperirea macabră a fost făcută în seara de 4 ianuarie, aproape de miezul nopții, de o femeie de 42 de ani, tot din Republica Moldova. Aceasta l-a găsit pe bărbatul de 48 de ani zăcând fără suflare pe podeaua locuinței și a apelat imediat Serviciul 112. Echipajul medical sosit la fața locului nu a putut decât să constate decesul.
Urmele evidente de violență au ridicat, încă de la primele verificări, suspiciuni serioase privind comiterea unei crime. Ulterior, medicii legiști au stabilit că victima prezenta leziuni grave la nivelul capului, provocate, cel mai probabil, prin lovirea repetată cu un obiect dur.
Femeia care a alertat autoritățile a declarat că locuia în aceeași casă împreună cu cei trei frați, unul dintre care este soțul său. Tot ea a spus că l-ar fi văzut pe cumnatul său, bărbatul de 48 de ani plecând de acasă cu câteva ore înainte de a-l găsi fără viață.
În urma cercetărilor, principalul suspect a fost identificat ca fiind fratele victimei, un bărbat de 46 de ani. Acesta a fost depistat de polițiști în momentul în care cobora dintr-un autoturism. Anchetatorii susțin că se afla sub influența alcoolului și prezenta pete de sânge pe haine, dar și pe palma stângă.
Inițial, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, iar ulterior instanța a dispus arestarea sa preventivă pentru 30 de zile. Se presupune că totul s-ar fi întâmplat ca urmare a unei cerți pe fondul consumului de alcool. Ancheta este în desfășurare și este coordonată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Cluj, urmând a fi stabilite toate circumstanțele exacte ale crimei.
Moldova
Lichidat după mai bine de 24 de ore: Incendiul devastator care a izbucnit într-un depozit din capitală a fost lichidat.
După mai bine de 24 de ore, incendiul devastator care a mistuit un depozit din capitală a fost lichidat complet. Anunțul a fost făcut de reprezentanții IGSU. Focul a pornit chiar în ziua de Crăciun pe stil vechi, transformând sărbătoarea într-o intervenție de amploare pentru zeci de pompieri.
Potrivit IGSU, incendiul a izbucnit în dimineața zilei de 7 ianuarie, într-un depozit de stocare a produselor alimentare situat pe strada Mihai Viteazul din Chișinău. Din cauza suprafeței foarte mari a depozitului – aproximativ 15 mii de metri pătrați – dar și a riscului major de extindere a flăcărilor către alte construcții din zonă, a fost declarat nivel sporit de intervenție.
Zeci de echipe de pompieri au intervenit pentru a limita dezastrul. În total, la lichidarea incendiului au fost antrenați 90 de angajați ai IGSU, cu 24 de autospeciale. În sprijin au venit și forțe din cadrul Inspectoratului General al Poliției, Inspectoratului General de Carabinieri, Serviciului de Asistență Medicală Urgentă, autoritățile publice locale, dar și echipe ale distribuitorului oficial de energie electrică și Apă-Canal Chișinău. Perimetrul a fost securizat, iar alimentarea cu energie electrică și apă a fost gestionată pentru a permite intervenția în siguranță.
După aproximativ cinci ore de luptă intensă cu flăcările, incendiul a fost localizat. Totuși, pompierii au continuat intervenția pe parcursul zilei și a întregii nopți, pentru a preveni reaprinderea focarelor. Astfel, două autospeciale și un efectiv de 10 salvatori au rămas la fața locului pentru lucrări de monitorizare și securizare.
Abia în dimineața zilei de 8 ianuarie, la ora 11:00, pompierii au anunțat lichidarea completă a incendiului. În urma flăcărilor, aproximativ 8 mii de metri pătrați din suprafața depozitului au fost distruși, fiind afectate bunuri materiale de valoare – produse alimentare, produse de uz casnic, stilaje, precum și stivuitoare electrice.
Datorită intervenției rapide a salvatorilor, o parte importantă a depozitului, dar și clădirile din apropiere, au fost salvate de la distrugere. La fața locului continuă cercetările, iar specialiștii Laboratorului Experimental Antiincendiar al IGSU urmează să stabilească toate circumstanțele și cauza exactă a izbucnirii incendiului.





























Moldova
Un microbuz și un tir s-au tamponat, la Rîșcani: un șofer a fost rănit.
Un bărbat de 58 de ani a ajuns pe mâna medicilor după un accident rutier produs în apropierea orașului Rîșcani. Impactul a avut loc la o intersecție, după ce un autocamion nu ar fi cedat trecerea.
Accidentul s-a produs în data de 6 ianuarie, la intersecția traseului național cu drumul acces spre satul Mihăileni. Potrivit Inspectoratului de Poliție Rîșcani, un autocamion, condus de un bărbat de 37 de ani, ieșea de pe un drum secundar și a intrat în coliziune cu un microbuz care circula regulamentar pe drumul principal.
În urma impactului, șoferul microbuzului, în vârstă de 58 de ani, a avut nevoie de îngrijiri medicale.
Ambii conducători auto au fost testați alcoolscopic, iar rezultatele au arătat că niciunul nu consumase alcool. Poliția a inițiat o anchetă pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs accidentul.


-
Moldova3 zile în urmăIncident șocant la Ceadîr-Lunga: Un bărbat ar fi tras cu arma în mașina în care se afla soția sa, cu care este în proces de divorț.
-
Moldova4 ore în urmăUn microbuz și un tir s-au tamponat, la Rîșcani: un șofer a fost rănit.
-
Moldova3 zile în urmăIncendiu la o biserică din Drochia: Focul a cuprins o anexă a lăcașului, unde era amenajată cazangeria.
-
Moldova3 zile în urmăS-a intoxicat cu monoxid de carbon: O minoră de 17 ani a fost transportată la spital, după ce fumul de la sobă s-a acumulat în casă.
-
Moldova4 ore în urmă/VIDEO/ Intervenție de peste patru ore: Un tânăr din Republica Moldova, salvat în munții din România.
-
Moldova3 ore în urmăLichidat după mai bine de 24 de ore: Incendiul devastator care a izbucnit într-un depozit din capitală a fost lichidat.
-
Moldova3 ore în urmăCrimă șocantă în județul Cluj: Un moldovean, plasat în arest preventiv după ce și-ar fi ucis fratele mai mare.
