Moldova
/VIDEO.FOTO/ Grupul de ofițeri IGSU a plecat spre regiunea Kaluga
În această seara zilei de 4 august la ora 17.30 grupul de ofițeri din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență al MAI s-au deplasat în regiunea Kaluga a Federației Ruse.
Angajații IGSU merg cu o autospecială de intervenție pentru a perfecta toate procedurile necesare în vederea repatrierii cadavrelor, dar și a ajuta persoanele care au suferit traumatisme.
Ofițerii vor comunica cu reprezentanții ambasadei Republicii Moldova din Rusia, dar și cu autoritățile responsabile de gestionarea situației. În cadrul grupului de ofițeri IGSU se află și un medic SMURD care va monitoriza starea de sănătate a celor 8 persoane rănite.
Potrivit ultimelor informații în accidentul produs în dimineața zilei 4 august, 6 persoane cetățeni ai Republicii Moldova au decedat, iar alte 8 persoane cu vârstele între 19 – 47 de ani au suferit diverse traumatisme.
Cheltuielile pentru repatrierea cadavrelor vor fi acoperite de Guvernul Republicii Moldova.
Moldova
Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani a provocat haos în centrul Orheiului
Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani, din satul Ciocîlteni a provocat haos în centrul Orheiului.

În noaptea de 28 august, după ora 02:00, tânărul ar fi deteriorat 28 de semne de circulație și a lăsat inscripții pe peretele stadionului, într-un scuar din parc și pe două monumente.
Vezi pe linkul de mai jos declarațiile tânărului:
La scurt timp după ce incidentul a fost semnalat poliției, oamenii legii au reușit să-l identifice pe autor. În declarațiile date, minorul a explicat că gestul său a fost impulsionat de sentimentele neîmpărtășite ale unei tinere față de el, încercând astfel să-i atragă atenția.
Autoritățile continuă cercetările pentru a documenta toate pagubele și circumstanțele faptei. În funcție de evaluarea prejudiciului și a responsabilității, minorul riscă măsuri legale specifice vârstei sale.
Moldova
/VIDEO/ Ar fi prejudiciat bugetul de stat: Schemă de evaziune fiscală de peste 12 milioane de lei, deconspirată de PCCOCS.
Fondatorul și administratorul unei firme din Chișinău, precum și compania însăși, sunt cercetați într-un dosar penal de evaziune fiscală și spălare de bani, în valoare de peste 12,5 milioane de lei. Schema ar fi fost pusă la cale încă din 2023, în cadrul transportării mărfurilor spre port.

În baza probelor acumulate, cu sprijinul mascaților de la „Fulger” și ai ofițerilor INI, oamenii legii au efectuat 19 percheziții – atât la sediul companiei, cât și în port. În urma acestora, au fost ridicate telefoane mobile, calculatoare, documente contabile, softuri, înscrisuri de ciornă, dar și mijloace financiare în lei și valută străină, toate supuse cercetării penale.
Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor evaziunii fiscale și a spălării de bani. Între timp, persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției, așa cum prevede legea.
Moldova
/VIDEO/ Spălare de bani, la Ungheni: Patru bărbați, vizați într-un dosar de proporții.
Descinderi de amploare la Ungheni. Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 22 și 37 de ani, sunt cercetați de procurorii PCCOCS și ofițerii Direcției Combaterea Criminalității Organizate a INI, într-un dosar de spălare de bani în proporții deosebit de mari.

Oamenii legii au desfășurat la data de 26 august mai multe percheziții pe teritoriul orașului Ungheni. În urma acestora, au fost ridicate telefoane mobile de diferite modele, înscrisuri de ciornă cu date relevante pentru cauză, extrase de la case de schimb valutar, dar și documente privind transferuri bancare.
De asemenea, dintr-un automobil de lux, utilizat de unul dintre suspecți au fost ridicate documente similare celor găsite în locuințe, iar vehiculul a fost plasat la parcarea specială, urmând să rămână acolo pe întreaga durată a anchetei.
Ancheta continuă, iar oamenii legii anunță că urmează și alte acțiuni de urmărire penală pentru a documenta întregul mecanism prin care s-ar fi spălat banii.
-
Moldova6 zile în urmă
Tragedie fără margini, în raionul Ștefan Vodă. O minoră de 15 ani a fost găsită decedată
-
Moldova5 zile în urmă
Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani a provocat haos în centrul Orheiului
-
Diaspora7 zile în urmă
Femeie din Moldova reținută la Riga după ce și-a lăsat copilul nou-născut pe stradă
-
Moldova6 zile în urmă
Descoperire șocantă, la Cricova: Un cadavru a fost găsit pe un câmp de la marginea orașului.
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Spălare de bani, la Ungheni: Patru bărbați, vizați într-un dosar de proporții.
-
Moldova7 zile în urmă
/VIDEO/Descinderi inopinate, la Nisporeni: Arsenal de arme și muniții, ridicat de polițiști.
-
Moldova6 zile în urmă
De la panică la lacrimi de bucurie! Doi copii dispăruți în PMAN, readuși părinților de carabinieri
-
Moldova5 zile în urmă
Mită, contracte trucate și comisioane ilegale: Directorul, vice-directorul și subalternii Spitalului Bălți, vizați în dosare de corupție