Moldova
Sinteza săptămânii în sistemul penitenciar (28.05-04.06.2018)
Săptămâna trecută în penitenciare a fost înregistrat un număr de 7381 persoane, 56 persoane eliberate, 41 – reținute și plasate în izolatoarele de urmărire penală, iar 925 – încadrate benevol în câmpul muncii.
Potrivit planului activităților de educație și asistență psiho-socială, persoanele deținute au beneficiat de 104 ore educative în baza programelor de schimbare comportamentală și școlarizare. Prezența beneficiarilor la programele educative și psiho-sociale a fost de 832 persoane.
De asemenea, în activitatea Direcției medicale la spitalul penitenciar Pruncul, pe motiv de sănătate au fost internați și au beneficiat de asistență medicală 13 deținuți. În legătură cu efectuarea investigațiilor suplimentare, din cont propriu, în cadrul instituțiilor medicale ale Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale au fost escortați 2 pacienți, au fost efectuate 6 apeluri la 112 pentru asistență medicală.
În scopul contracarării pătrunderii obiectelor interzise în penitenciare, în urma efectuării perchezițiilor, la punctele de control și trecere, angajații sistemului penitenciar au depistat: 9 telefoane mobile, mai multe accesorii pentru telefoane mobile, 1 pachet de 10 gr ce conținea masă vegetală cu miros specific – presupuse a fi substanțe narcotice și 3 pachete a câte 80 gr de drojdie uscată. Persoanele civile reținute au fost predate organelor de poliție.
Moldova
Caz șocant la Slobozia: Un copil de 3 ani a căzut într-o fântână
Un băiețel de numai trei ani din Slobozia a fost salvat ca prin minune după ce a căzut într-o fântână.
Tatăl l-a găsit inconștient și a sărit după el, iar vecinii i-au scos pe amândoi la suprafață.
Copilul a intrat în moarte clinică și avea hipotermie de gradul doi, însă medicii au reușit să-l readucă la viață.
Acum se află în reanimare, iar starea lui este stabilă.
Moldova
Un șofer beat a provocat un accident la Edineț, apoi a fugit de la fața locului: A lăsat un pasager rănit în mașină.
Un șofer beat criță a provocat un accident grav la Edineț, apoi a fugit de la fața locului, lăsând un pasager rănit în mașină.
Totul s-a întâmplat în dimineața zilei de 29 noiembrie, la ieșirea din orașul Edineț, într-o zonă cunoscută pentru curbele periculoase. Poliția, alertată printr-un apel la 112, a găsit automobilul inversat în afara carosabilului și un bărbat de 35 de ani rănit, care a fost preluat de ambulanță și transportat la spital.
Din primele cercetări, oamenii legii au stabilit că șoferul, un bărbat de 34 de ani, ar fi pierdut controlul volanului după ce vehiculul a derapat, s-a lovit de un obstacol și s-a răsturnat. În loc să cheme ajutor, acesta ar fi părăsit locul accidentului înainte de sosirea echipajelor de intervenție.
La scurt timp, polițiștii l-au găsit pe șofer și l-au escortat la Inspectoratul de Poliție Edineț. Testul alcoolscopic a arătat o concentrație de 0,60 mg/l alcool în aerul expirat, valoare care confirmă că bărbatul se afla în stare de ebrietate avansată.
Poliția continuă investigațiile pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și pentru tragerea la răspundere a șoferului, care riscă să fie cercetat pentru conducere în stare de ebrietate, părăsirea locului accidentului și provocarea unui accident soldat cu victime.


Moldova
Doi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro
Weekend agitat pentru polițiștii din Orhei, care au documentat două cazuri grave de conducere în stare de ebrietate, ambele urmate de tentative de mituire a oamenilor legii.
Primul incident a avut loc sâmbătă, în localitatea Camencea. Un tânăr de 25 de ani, aflat la volan fără permis, cu mașina fără revizie tehnică și fără asigurare, a fost depistat cu 0,56 mg/l alcool în aerul expirat. Pentru a scăpa de sancțiuni, acesta a încercat să lase 5 400 de lei în portiera mașinii de poliție.
Al doilea caz s-a produs în Orhei, pe strada Mihail Sadoveanu, unde un șofer de 32 de ani a fost stopat noaptea trecută. Testul Drager a indicat 0,63 mg/l alcool, iar bărbatul a încercat să ofere 500 de euro polițiștilor pentru a evita documentarea.
În ambele situații, șoferii au fost înlăturați de la volan, iar vehiculele transportate la parcarea specială. Cazurile sunt investigate conform legislației, atât pentru conducerea în stare de ebrietate, cât și pentru tentativa de corupere a agenților de poliție.
-
Moldova4 zile în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldova6 zile în urmăDescoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
-
Moldova3 zile în urmăNeglijență fatală în sala de operație: Medic condamnat pentru decesul unei gravide.
-
Moldova3 zile în urmăEscrocherie de 10 milioane de lei: patru tineri IT-iști, reținuți pentru vânzări fictive de mașini RETRO în SUA
-
Moldova5 zile în urmăNoi detalii șocante în cazul camionului oprit la Leușeni-Albița: Munițiile ar fi provenit din Ucraina.
-
Moldova5 zile în urmăGrup de falsificatori de acte românești, prins între Chișinău și Strășeni: percheziții masive în două state
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Descinderi de amploare peste Prut: Rețea de acte false cu zeci de beneficiari moldoveni, destructurată.
-
Moldova5 zile în urmăAr fi declarat mașina „hibrid”, dar era diesel. Acum plătește peste 41.000 lei în plus
