Moldova
Microbuz blindat cu peste 27.400 de pachete cu ţigări, reţinut de poliţiştii de frontieră
Poliţiştii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Botoşani au descoperit 548.180 ţigarete de contrabandă pe care un cetăţean român le transporta disimulat într-o autoutilitară transport marfă, cu scopul de a le comercializa pe piaţa neagră de desfacere.

În data de 30 mai a.c., polițiști de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Botoşani au organizat și desfășurat o acțiune specifică în zona de responsablitate.
Astfel, în cadrul acțiunii desfășurate, pe raza localității de frontieră Silişcani, județul Botoşani, a fost oprită pentru control o autoutilitară marca VW, înmatriculată în România, condusă de cetăţeanul român Lucian T., în vârstă de 54 de ani, domiciliat pe raza judeţului Botoşani.
Având în vedere faptul că în momentul în care a fost oprit de poliţiştii de frontieră, bărbatul a început să aibă un comportament nefiresc, cu semne vizibile de agitaţie, lucrătorii noştri au condus autoutilitara la sediul STPF Botoşani pentru un verificări. În urma controlului, în pereţii şi plafonul maşinii au fost descoperite disimulate 548.180 ţigarete marca Plugaru şi Ritm, de provenienţă R. Moldova.
La cercetări, bărbatul a declarat că a preluat autoutilitara din Ştefăneşti, de la un cetăţean moldovean, care i-a promis suma de 500 de euro pentru a transporta maşina în municipiul Botoşani.
Poliţiştii de frontieră au indisponibilizat autoturismul folosit la activitatea infracţională precum şi ţigaretele descoperite, cu o valoare estimată de peste 341.000 lei. Bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore, iar în cursul zilei de astăzi va fi prezentat instanţei cu propunere de arestare preventivă.
Moldova
Nenorocire într-o familie din Bălți: Un minor de 4 ani, internat în reanimare după ce căzut de la etaj.
Nenorocire într-o familie din capitala de nord a țării! Un băiețel de doar 4 ani a ajuns de urgență la spital, după ce a căzut în gol de la etajul patru al blocului în care locuia. Incidentul s-a produs în seara zilei de 9 iulie, pe o stradă din municipiul Bălți, sub privirile șocate ale trecătorilor.

Apelul la serviciul unic 112 a fost înregistrat în jurul orei 18:10. La fața locului au fost trimise imediat echipaje de poliție și ambulanța. Medicii au preluat copilul în stare extrem de gravă și l-au transportat la spital, unde este internat în secția de reanimare.
Potrivit poliției, copilul ar fi căzut în momentul în care s-a sprijinit de o plasă de protecție de la fereastră, care nu a rezistat greutății. În momentul incidentului, mama minorului se afla în apartament.
Pe acest caz a fost inițiată o anchetă, în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor producerii incidentului.
În acest context, poliția vine cu un apel repetat către toți părinții și persoanele care au în grijă minori. Aceștia sunt îndemnați să supravegheze permanent copiii, în special dacă locuiesc la bloc, să se asigure că minorii nu au acces la ferestre sau balcoane, să instaleze sisteme speciale de blocare a geamurilor sau grilaje de siguranță. Prevenirea tragediilor este o responsabilitate comună. O clipă de neatenție poate avea consecințe grave.
Moldova
/VIDEO/ Șantaj cu poze nud: Un individ din România ar fi constrâns o copilă de 11 ani din Chișinău să-i trimită fotografii intime.
Un bărbat de 38 de ani din România este cercetat penal, după ce ar fi constrâns o copilă de doar 11 ani, din Chișinău, să-i trimită fotografii cu caracter sexual printr-o aplicație online. Individul, originar din Brașov, a primit cinci imagini, apoi ar fi insistat ca fata să-i mai trimită și altele, iar dacă nu o va face, învinuitul ar fi amenințat-o că va trimite imaginile familiei sale.

Potrivit unui comunicat al PCCOCS, sub presiunea șantajului, copila i-ar mai fi trimis trei imagini, în care a fost determinată de învinuit să facă gesturi intime, inclusiv în conversații video cu el.
Când copila a refuzat să îi mai trimită alte imagini decât cele opt, individul l-a contactat pe tatăl fetei, pe o rețea de socializare și i-a trimis două din acele fotografii intime. Bărbatul a anunțat imediat autoritățile din Chișinău. Ulterior, procurorii din Republica Moldova au cerut suportul colegilor din România pentru a afla cine deținea adresa IP și unde locuia persoana vizată, în Brașov.
Astfel, în cele din urmă autoritățile române au bătut la ușa suspectului.
Au urmat percheziții în locuința suspectului. Au fost ridicate două telefoane și un laptop, care au fost analizate de experți.
Astfel, bărbatul a fost chemat la Chișinău, unde i s-au adus acuzațiile. Procurorii PCCOCS l-au învinuit de trei fapte grave: trafic de copii, pornografie infantilă, deoarece a cerut, a folosit și a păstrat imagini intime cu ea și încălcarea vieții private, pentru că a trimis intenționat acele imagini nud altor persoane.
Procurorii PCCOCS au dispus efectuarea și altor măsuri procesual-penale, pentru continuarea obiectivă a investigațiilor.
În context, oamenii legii încurajează părinții, precum și alți membri ai familiei copiilor cu acces la aplicații de comunicare electronică, să supravegheze comportamentul online al copiilor și relațiile pe care și le-ar putea forma.
Moldova
/VIDEO/ Urmărire ca în filme pe străzile capitalei: Un șofer beat, reținut după o cursă periculoasă cu poliția.
Seară cu adrenalină maximă în capitală! Un bărbat de 36 de ani a fost reținut de polițiști, după ce a ignorat somațiile legale de a opri și a declanșat o urmărire ca-n filme pe mai multe străzi ale orașului. Totul s-a întâmplat în data de 9 iulie, când șoferul a fost surprins circulând cu viteză excesivă și efectuând manevre periculoase în trafic.

Inspectorii de patrulare i-au făcut semn să tragă pe dreapta, dar bărbatul a apăsat și mai tare pedala de accelerație, sfidând complet regulile de circulație. În doar câteva minute, zona s-a transformat într-un adevărat câmp de operațiuni. Mai multe echipaje au fost mobilizate pentru a-l intercepta, iar urmărirea s-a desfășurat pe mai multe străzi ale orașului.
În cele din urmă, polițiștii au reușit să-l blocheze pe șoferul vitezoman cu o ambuscadă organizată pe strada Vasile Lupu. Sub ochii trecătorilor adunați în zonă, bărbatul a fost scos din mașină și încătușat.
Imediat ce a fost tras pe dreapta, oamenii legii au constatat că șoferul era vizibil în stare de ebrietate. Testul cu alcoolscopul a confirmat bănuiala – 0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Bărbatul a fost escortat la Inspectoratul de Poliție Buiucani și reținut pentru 72 de ore. Mașina acestuia a fost ridicată și transportată la o parcare specială.
Pe numele lui a fost deschis un dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, comportament agresiv în trafic, dar și refuzul de a se conforma indicațiilor legale ale forțelor de ordine.
-
Moldova7 zile în urmă
Minor pe motocicletă, tamponat la Tomai: La volanul mașinii implicate ar fi fost primarul localității.
-
Moldova4 zile în urmă
Tânăr spulberat pe zebră, în capitală: Șoferul a abandonat victima și a dispărut.
-
Moldova3 zile în urmă
/VIDEO/ Haos pe drumurile din Orhei: Șoferi băuți, minori la volan și tentative de mituire a polițiștilor.
-
Moldova7 zile în urmă
/VIDEO/ Mașină făcută zob, copil rănit: Accident cu momente de groază pe șoseaua Balcani din Capitală.
-
Moldova4 zile în urmă
Incendiu într-un bloc nefinalizat din capitală: Flăcările au cuprins un apartament plin cu materiale de construcție.
-
Moldovao zi în urmă
Impact frontal, la Sîngerei: Un șofer s-a tamponat cu un tir, după ce a ieșit la o depășire neregulamentară.
-
Moldova15 ore în urmă
/VIDEO/ Șantaj cu poze nud: Un individ din România ar fi constrâns o copilă de 11 ani din Chișinău să-i trimită fotografii intime.
-
Moldova3 zile în urmă
/VIDEO/ Promisiuni de aur, realitate de coșmar: Doi frați din Hîncești, reținuți pentru exploatarea sexuală a șapte femei în Grecia.