Rețele de socializare

Moldova

Cu 350 de euro, un șofer de tir și-a obținut categoria necesară

Un cetățean moldovean și-a falsificat permisul de conducere, contra sumei de 350 euro, pentru a putea șofa un ansamblu de vehicule.

Publicat

Fapta sa a fost deconspirată de către polițiștii de frontieră din punctul de trecere Giurgiulești – Galați, în această dimineață, 11 aprilie 2018.

Pentru formalitățile necesare la trecerea frontierei de stat, la linia de control s-a apropiat cetățeanul moldovean în vârstă de 38 ani, conducând un ansamblu de vehicule, înmatriculate pe teritoriul R. Moldova. Pentru legitimare, bărbatul a oferit spre verificare actele de călătorie și cele pentru mijlocul de transport, emise de autoritățile competente moldovenești.

Din primele examinări vizuale, asupra permisului de conducere s-au identificat semne lipsite de originalitate, care l-a catalogat drept nevalabil. Fapt confirmat și cu ajutorul tehnicii speciale din dotare.


Interogat, moldoveanul a comunicat polițiștilor de frontieră că și-a procurat documentul contra sumei de 350 euro, din motiv că nu deținea categoria necesară pentru ansamblu de vehicule condus. După efectuarea tuturor procedurilor ce se impun în asemenea cazuri, șoferul și-a interupt călătoria, iar la volanul vehiculului a urcat un alt conducător auto cu permisul valabil și categoria necesară, pentru a continua deplasarea spre România.

Permisul de conducere a fost transmis spre expertiză. Conform art. 361 al. (1) CP al RM, bărbatul riscă amendă în mărime de până la 650 unități convenționale sau muncă neremunerată în folosul comunității de la 150 la 200 de ore sau închisoare de până la 2 ani.

BORDER.GOV.MD


Moldova

Doi tineri vindeau droguri prin Telegram, iar un bărbat a amenajat un „loc de consum” în apartament: percheziții și rețineri la Bălți și în Chișinău

Doi tineri de 19 și 22 de ani, originari din Strășeni, au fost identificați ca fiind distribuitori de droguri în Bălți și alte localități, folosind inclusiv aplicația Telegram.

Publicat

Aceștia ascundeau pachețelele în zone retrase și transmiteau coordonatele către „operatorul” grupului. La percheziții au fost găsite PVP, masă vegetală, telefoane, cartele SIM, un cântar electronic și cartușe de calibrul 16. Cei doi au fost arestați pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.

Într-un caz separat, un bărbat de 37 de ani din Chișinău este cercetat pentru că și-ar fi transformat apartamentul din sectorul Botanica într-un spațiu pentru consumul de droguri. În locuință au fost găsite dispozitive artizanale, pachețele cu PVP, telefoane și cântare electronice, precum și patru persoane prezente acolo în momentul percheziției. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore și ar putea primi până la 4 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Accident mortal, la Avdarma: Un șofer a murit, după ce a intrat cu mașina într-un gard din beton.

Accident mortal în raionul Comrat. Un bărbat de 51 de ani și-a pierdut viața, după ce mașina pe care o conducea s-a răsturnat și s-a izbit violent de un gard din beton, la ieșirea din localitatea Avdarma.

Publicat

Totul s-a întâmplat în seara de 20 noiembrie, aproape de miezul nopții, când poliția din Comrat a fost alertată printr-un apel telefonic că pe traseu ar fi avut loc un accident grav, cu posibile victime.

Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit preliminar că șoferul, deplasându-se din Avdarma spre vest, nu ar fi ținut cont de condițiile de drum. Mașina a derapat, a ieșit pe acostament, s-a răsturnat într-un șanț și s-a oprit într-un gard de beton, impactul fiind extrem de puternic.

Șoferul a fost găsit în stare critică, având multiple traumatisme. Medicii de pe ambulanță au încercat să-i salveze viața, însă acesta a murit în drum spre Spitalul Raional Comrat.


Poliția urmează să stabilească toate circumstanțele producerii tragediei.

Datele statistice arată că, dacă în primele trei luni ale anului curent în accidente rutiere au fost rănite 442 de persoane, în trimestrul al doilea – aproape 670, iar în perioada iulie-septembrie a fost și mai grav – peste 840 de persoane traumatizate, aproape dublu față de începutul anului. Totodată, în aceeași perioadă 134 de persoane și-au pierdut viața în accidente teribile produse pe traseele din țară.


Citește mai departe

Moldova

Reținut cu droguri de peste 100.000 de lei: Percheziții la un bărbat de 38 de ani din Chișinău

O nouă zi – un nou reținut pentru droguri în Capitală. Polițiștii de la Buiucani, în colaborare cu procurorii, documentează un bărbat de 38 de ani, după ce în locuința acestuia au fost descoperite mai multe tipuri de substanțe narcotice.

Publicat

În urma măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au efectuat percheziții la domiciliul suspectului. Acolo au găsit 14 tuburi cu ulei de cannabis, pachețele cu marijuana, un tub cu substanță vegetală verde, ciuperci halucinogene și diverse dispozitive pentru consumul de droguri. Valoarea totală a capturii depășește 100.000 de lei.

Toate bunurile ridicate au fost transmise la expertiză, iar bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore. Dacă vinovăția îi va fi demonstrată, riscă până la 15 ani de închisoare.


Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și a provenienței drogurilor. Acțiunea de reținere a avut loc cu suportul BPDS „Fulger”.


Citește mai departe

topul săptămânii