Rețele de socializare

Moldova

11 pescari din diverse regiuni ale țării, au înhățat amenzi pentru că prindeau pește ilegal

În decursul unei săptămâni, 11 pescari din diverse regiuni ale țării au fost amendați pentru că prindeau pește ilegal, potrivit Serviciului Piscicol de Stat.

Publicat

Inspecția Piscicolă a sectorului Cahul a depistat două persoane, care pescuiau fără permis pe râul Prut, în preajma localității Giurgiulești și o a treia persoană în preajma satului Câșlița-Prut. Toți trei s-au ales cu câte o amendă în mărime de câte 300 de lei.

Inspecția Piscicolă a sectorului Orhei-Criuleni a amendat trei persoane care, de asemenea, pescuiau fără permis în preajma satului Cocieri, raionul Dubăsari și orașul Vadul lui Vodă.

În același timp, la Soroca au fost surprinși alți trei pescari, în timp ce pescuiau fără permis.


De asemenea, Inspecția Piscicolă a sectorului Căușeni-Ștefan Vodă, în preajma satului Palanca a depistat două persoane care braconau cu trei plase de pescuit monofilament, având pescuite 9 kg de pește. Pentru fapta lor, braconierii s-au ales cu câte o amendă în mărime de 450 lei, conform art. 114(1) al Codului Contravențional al R.M. și un prejudiciul calculat pentru peștele prins în sumă de 620 lei.

În primele două luni ale anului 2018 au fost eliberate 5918 de permise de pescuit.

REALITATEA.MD


Moldova

Va plăti cu vârf și îndesat: Un minor riscă închisoare, după ce a distrus 18 ghivece într-un parc din capitală.

Un adolescent de 17 ani din Chișinău a ajuns pe banca acuzaților, după ce a vandalizat mai multe obiecte de proprietate publică într-un parc din capitală. Procuratura Generală anunță că urmărirea penală a fost finalizată, iar dosarul a fost expediat în instanță.

Publicat

Potrivit anchetei, în zorii zilei de 10 mai, în jurul orei 04:00, tânărul se afla în Parcul-pădure „Rîșcani” de pe strada Nicolae Dimo și ar fi manifestat comportament agresiv, deteriorând mai multe bunuri amplasate pe faleza lacului.

Mai exact, tânărul ar fi distrus 18 ghivece din beton pentru flori, provocând societății comerciale responsabile de amenajare un prejudiciu de peste 30.000 de lei. Procurorii vor solicita

în instanță recuperarea prejudiciului cauzat.


Pe parcursul urmăririi penale, tânărul nu și-a recunoscut vinovăția. Conform legislației, fapta de huliganism se pedepsește cu amendă de până la 52.500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunității sau închisoare de până la 3 ani.


Citește mai departe

Moldova

Schemă dată în vileag: Încă o grupare specializată în migrație ilegală, destructurată.

Schemele de migrație ilegală apar ca ciupercile după ploaie. Un moldovean de 34 de ani a fost reținut de polițiștii de frontieră din cadrul Direcției regionale Nord și procurorii din Briceni, fiind bănuit că face parte dintr-o grupare criminală, specializată în organizarea migrației ilegală a cetățenilor ucraineni.

Publicat

Bărbatul ar fi avut rol de „taximetrist” în schemă, acesta fiind responsabil de transportarea migranților.

Totodată, polițiștii de frontieră au stabilit faptul că, gruparea criminală din care făcea parte suspectul, ar fi facilitat intrarea și șederea ilegală a ucrainenilor în schimbul unei sume considerabile. Indivizii cereau câte 10 mii de dolari SUA, de la fiecare migrant „dornic” să treacă clandestin hotarul.

În data de 13 august, oamenii legii l-au reținut pe moldoveanul de 34 de ani, iar mijlocul de transport utilizat de acesta la comiterea infracțiunii a fost ridicat și dislocat în parcarea specială a IGPF, urmând a fi utilizat ca probă materială în dosarul penal.


Pe numele bănuitului a fost dispusă măsura arestului preventiv pentru 30 de zile. Investigațiile continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și tragerea acestora la răspundere penală, conform legislației în vigoare.


Citește mai departe

Moldova

Accident desprins parcă din filme: O mașină s-a răsturnat pe o alee din capitală.

Accident spectaculos, desprins parcă din filmele de acțiune, pe străzile capitalei. O mașină s-a răsturnat, după ce s-a tamponat violent cu un alt automobil.

Publicat

Totul s-a întâmplat în noaptea de 18 spre 19 august, pe bulevardul Grigore Vieru. Potrivit poliției, coliziunea s-ar fi produs din cauza unei șoferițe de 18 ani, care în timpul deplasării nu s-ar fi asigurat corespunzător și s-ar fi ciocnit violent cu un alt vehicul, la volanul căruia se afla un șofer de 20 de ani. În urma impactului puternic, automobilul tânărului a „aterizat” direct pe aleea care separă bulevardul, dărâmând în calea sa și gardul de protecție.

Deși lovitura a fost extrem de puternică, iar mașina care circula regulamentar s-a inversat în urma impactului, conducătorii auto au scăpat nevătămați.

Poliția continuă documentarea cazului pentru a stabili toate circumstanțele, iar autoritățile reamintesc conducătorilor auto să circule prudent și să respecte regulile de circulație.



Citește mai departe

topul săptămânii