Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Două persoane au decedat în urma a două accidente într-o noapte

Noaptea trecută au fost înregistrate două accidente rutiere soldate cu două persoane decedate.

Publicat

În jurul orei 20:40 pe traseul G-122, la intersecția dintre localitățile Satul Nou și Codreni din raionul Cimișlia, un bărbat de 40 de ani conducând automobilul de marca Peugeot, având ca pasageri un bărbat de 62 de ani, o femeie de 41 de ani și un copil de trei ani, a pierdut controlul volanului și s-a tamponat într-un obstacol. În urma impactului, pasagerul de 62 de ani a decedat pe loc, iar femeia și copilul au fost transportați la spitalul raional Cimișlia cu diverse traumatisme.

Fiind testat alcoolscopic s-a constatat că șoferul era în stare de ebrietate, având o concentrație de 0,52 mg/l vapori de alcool în aerul expirat.

Un alt accident rutier a fost înregistrat în raionul Drochia, pe traseul G-27, unde un tânăr de 27 de ani, fără permis de conducere, conducând o Mazda, în timp ce se deplasa din direcția satului Chetrosu spre satul Baroncea a pierdut controlul volanului și s-a tamponat într-un copac. În urma impactului acesta a decedat pe loc.


În acest context, poliția vine repetat către șoferi cu îndemnul de a reduce viteza și a nu urca la volan dacă au consumat alcool!

Respectați prevederile legislației pentru a ajunge la destinație în siguranță!


Moldova

Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor

Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.

La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.


Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.


Citește mai departe

Moldova

Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar

Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.

Publicat

Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.

Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!


Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.


Citește mai departe

Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii