Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Detalii în cazul crimei de la Botanica: Doi indivizi ar fi planificat din timp omorul bărbatului de 53 de ani

La data de 3 ianuarie curent, polițiștii au fost sesizați despre depistarea cadavrului unui bărbat, de 53 de ani, pe str. Minsk din sectorul Botanica al capitalei.

Publicat

În urma mai multor acțiuni de constatare s-a stabilit că niște persoane, planificând din timp crima, i-au aplicat bărbatului multiple plăgi cu un cuțit pe corp și în regiunea gâtului. În urma traumelor primite victima a decedat.

Polițiștii au mai stabilit că făptașii au sustras de la victimă geanta în care se aflau mijloace bănești și haina din blană.

Pe cazul dat a fost pornită o cauză penală conform indicilor constitutivi ai infracţiunii prevăzute de art. 145 din Codul Penal al Republicii Moldova- „Omor intenționat”.


Oamenii legii au întreprins un șir de măsuri speciale de investigație și acțiuni de urmărire penală, în rezultatul cărora s-a stabilit că infracțiunea dată a fost comisă de către doi bărbați, cu vârstele de 37 și, respectiv, 51 de ani.

Ambii anterior au fost judecați pentru comiterea unor infracțiuni grave și deosebit de grave, atât pe teritoriul țării noastre, cât și în afara ei.

În timpul acțiunilor întreprinse s-a mai stabilit că, în aceeași zi, în apropierea locului comiterii omorului, bănuiții au comis și un jaf asupra unui bărbat.


La 05 ianuarie curent, persoanele bănuite de comiterea infracțiunilor au fost reținute în urma măsurilor speciale de investigație efectuate, în comun, de către angajații subdiviziunilor Inspectoratului General al Poliției- ofițerii Inspectoratului Național de Investigații, Direcției de Poliție a mun. Chișinău, Inspectoratului de Poliție Botanica și ai BPDS „Fulger”, sub egida Procuraturii mun. Chișinău (oficiul Botanica).

În rezultatul efectuării perchezițiilor, la domiciliile bănuiților, au fost depistate o parte din bunurile sustrase în urma comiterii omorului și a jafului menționat.

Bănuiții au fost reținuți pentru 72 de ore, iar pentru fapta comisă riscă până la 20 de ani de închisoare.


Moldova

/VIDEO/ Evaziune fiscală de milioane, descoperită de Serviciul Fiscal de Stat. Patru agenți economici sunt vizați într-o amplă operațiune.

Patru agenți economici, specializați în fabricarea produselor de uz gospodăresc și sanitar din hârtie și carton, sunt cercetați pentru evaziune fiscală în valoare de 2,2 milioane de lei.

Publicat

Ofițerii Direcției generale antifraudă a Serviciului Fiscal de Stat, sub conducerea procurorilor PCCOCS și cu suportul ofițerilor INI și ai Brigăzii cu Destinație Specială „Fulger”, au efectuat percheziții în cadrul dosarului penal.

Potrivit anchetei, pe parcursul anului 2024, agenții economici s-ar fi eschivat de la plata impozitelor și taxelor la bugetul public național, efectuând livrări necontabilizate către mai mulți contragenți. Suma totală a tranzacțiilor ascunse ar depăși 11 milioane de lei, ceea ce a dus la neachitarea TVA în valoare de 2,2 milioane.

În total, oamenii legii au efectuat percheziții în 18 locații, de unde au ridicat acte contabile, înscrisuri de ciornă, tehnică de calcul, dar și mijloace financiare în valută națională și străină.


Investigațiile continuă, pentru stabilirea tuturor persoanelor implicate și a prejudiciului total cauzat statului.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Șofer agresiv, surprins pe contrasens la Măgdăcești. Bărbatul riscă să rămână fără permis de conducere.

Scene periculoase pe traseul R-6, în satul Măgdăcești din raionul Criuleni. Un șofer a fost surprins de camere mergând pe contrasens și manifestând un comportament agresiv în trafic.

Publicat

Imaginile au apărut în mediul online, iar Poliția s-a autosesizat imediat. Potrivit informațiilor, incidentul s-a produs pe 6 noiembrie. În urma unui apel la Serviciul 112, un echipaj al poliției de patrulare a intervenit prompt și a reușit să identifice conducătorul auto — un bărbat de 32 de ani, originar din UTA Găgăuzia, care se afla la volanul unui Volkswagen.

Pentru comportament agresiv în trafic, pe numele acestuia a fost întocmit un proces-verbal, iar materialele au fost transmise instanței de judecată. Oamenii legii propun ca șoferul să fie privat de dreptul de a conduce pentru o perioadă de la 6 luni până la un an.

Totodată, a fost inițiat un proces penal, după ce bărbatul a refuzat testarea alcoolscopică.


Poliția reamintește tuturor participanților la trafic că siguranța rutieră este responsabilitatea fiecăruia și îndeamnă șoferii să manifeste prudență și respect în trafic, pentru a evita tragediile.


Citește mai departe

Moldova

/ÎN CĂUTARE/ Dispărută fără urmă: O femeie din Bălți este căutată de rude, după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors.

A plecat de acasă fără a anunța pe cineva încotro merge, iar de atunci nimeni nu mai știe nimic despre ea. Este vorba despre o femeie în vârstă de 70 de ani, originară din municipiul Bălți. Aceasta ar fi ieșit din locuință în plină noapte și nu s-a mai întors.

Publicat

Disperate, rudele s-au adresat după ajutor la poliție. Potrivit acestora, în dimineața zilei de 5 noiembrie, în jurul orei 4:00, femeia a părăsit domiciliul său, amplasat pe o stradă din municipiul Bălți, într-o direcție necunoscută, iar de atunci i s-a pierdut urma.

În acest context, poliția solicită ajutorul cetățenilor. Femeia care apare în imagini are o înălțime de aproximativ 1,65 metri, corpolență medie, păr cărunt și ochi căprui.

Persoanele care au recunoscut-o și dețin informații despre locul aflării ei sunt rugate să apeleze imediat numerele de telefon 069 889 914, 068 976 000 sau serviciul unic 112. Orice detaliu contează!


Citește mai departe

topul săptămânii