Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Percheziții domiciliare la cinci bănuiți de contrabandă și comercializare a substanțelor narcotice

Polițiștii de frontieră din cadrul Direcției regionale EST în comun cu Procuratura raionului Ștefan Vodă au destructurat un grup criminal organizat, specializat în circulaţia ilegală a substanțelor interzise și contrabandă. Membrii grupării au fost monitorizați timp de trei luni, iar după mai multe verificări și investigații aceștia au fost reținuți

Publicat

Amintim că la sfârșitul lunii aprilie curente, urmare a unei informații operative, în punctul de trecere Palanca a fost reținut un tânăr în bagajul căruia s-au depistat 12 pachețele din polietilenă cu substanță vegetală mărunțită de culoare verde, asemănătoare cu canabisul. La verificarea fizică a persoanei, la spate, sub haină  era prins un pachet, ce conținea aproximativ un kilogram de masă cristalină de culoare verzuie, asemănătoare cu substanța Alfa PVP care se atribuie la categoria droguri sintetice.
În baza acestui caz au fost inițiate un șir de măsuri operative, ca în data de 12 august să fie autorizate cinci percheziții în raza municipiului Chișinău, la domiciliile unor bănuiți.

În rezultat, alte trei persoane au fost reținute și de la care au fost ridicate masă vegetală uscată de culoare verzuie asemănătoare cu marijuana,  substanță solidă cristalină asemănătoare cu PVP, cânepă plantată în ghivece, îngrășăminte minerale pentru plante, mai mult că unele substanțe narcotice erau deja împachetate și pregătite pentru comercializare. Totodată, au fost depistate un cântar electronic, telefoane mobile, mijloace financiare, tehnică de calcul, înscrisuri privind activitatea criminală desfășurată.

Conform schemei infracționale, membrii grupării introduceau în țară prin contrabandă substanțele interzise și le comercializau prin intermediul rețelei de socializare Telegram.


Până la luarea unei decizii, persoanele au fost plasate în izolatorul de detenție preventivă al Inspectoratului de Poliție Căușeni. Acestea riscă pedeapsă în conformitate cu prevederilor art.248 (alin.7 lit.a) și art. 2171 (art.4 lit.d)  CP al RM.


Moldova

Descoperire șocantă, în capitală: Un bărbat s-ar fi sinucis prin strangulare. Cadavrul a fost găsit de trecători.

Ar fi decis să-și încheie socotelile cu viața. Un bărbat de 54 de ani și-ar fi pus capăt zilelor într-o fâșie forestieră din capitală. Corpul neînsuflețit al acestuia, agățat de un copac, a fost descoperit de trecători, în dimineața zilei de 23 mai, în pădurea de pe strada Florilor.

Publicat

Oamenii au alertat imediat toate serviciile specializate, așa că la fața locului au intervenit rapid atât polițiștii, cât și o ambulanță. Din nefericire, bărbatul era decedat. Cadavrul acestuia a fost examinat la fața locului de un medic legist, care a stabilit preliminar că, nu sunt semne de moarte violentă pe corpul neînsuflețit bărbatului. Acesta a fost transportat spre expertiza medico-legală, în cadrul căreia vor fi stabilite toate circumstanțele exacte.
La moment, poliția examinează versiunea unui posibil suicid, dar și ce l-ar fi făcut pe bărbat să recurgă la acest gest disperat.
În cazul în care detaliile expuse în acest material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor emoțional sau vă faceți griji pentru un apropiat, puteți apela după ajutor la Linia Verde Antisuicid, contactând numărul de telefon 060 806 623, sau puteți lăsa un email la adresa ajutor@pentruviata.md.


Citește mai departe

Moldova

Pericol lângă grădiniță: O femeie, surprinsă cum săpa cu un cuțit lângă gard, în căutare de droguri

Scene îngrijorătoare au fost observate în capitală, în apropierea Grădiniței nr. 130, de pe strada Petru Zadnipru, sectorul Ciocana.

Publicat

Timp de mai multe zile, o femeie a fost văzută săpând pământul cu un cuțit, de-a lungul gardului instituției. Înregistrările video, distribuite pe rețelele sociale, arată că femeia căuta pachețele suspecte, presupuse a conține droguri.

Persoana care a publicat materialul susține că femeia, înarmată cu un cuțit, repetă acest comportament în fiecare zi, în preajma copiilor care frecventează grădinița. Mai mulți locuitori din zonă au confirmat aceste scene, menționând că situația le provoacă îngrijorare.


Contactați pentru o reacție, reprezentanții Inspectoratului General de Poliție au declarat că, în urma mai multor sesizări din partea cetățenilor, un echipaj a intervenit la fața locului și a reținut femeia.

Aceasta este suspectată de deținerea sau consumul de substanțe narcotice și, conform informațiilor oficiale, a mai fost cercetată penal pentru fapte similare.

Potrivit articolului 217 din Codul penal al Republicii Moldova, femeia riscă o pedeapsă cu închisoarea. Autoritățile continuă investigarea circumstanțelor cazului.


Citește mai departe

Moldova

1000 de euro l-ar putea costa libertatea: Un bărbat ar fi luat mită în schimbul unui permis de conducere.

1000 de euro- atât ar putea costa libertatea pentru un bărbat din Hîncești, care a ajuns pe mâna ofițerilor anticorupție și este cercetat pentru trafic de influență.

Publicat

Bărbatul este bănuit că ar fi promis că poate facilita obținerea unui permis de conducere pentru categoria B, iar pentru acest serviciu ar fi cerut și primit 1000 de euro.
Potrivit declarațiilor denunțătorului, bărbatul ar fi afirmat că are influență asupra funcționarilor publici din cadrul Secției Înmatriculare Vehicule și Documentare a Conducătorilor Auto din Hîncești. Acesta ar fi dat de înțeles că poate interveni pentru ca feciorul denunțătorului să fie favorizat în cadrul probelor teoretice și practice.
În scopul documentării cazului, sub conducerea procurorilor din Cahul, ofițerii anticorupție au efectuat percheziții atât la domiciliul bănuitului, cât și în autoturismul acestuia. Au fost identificate și ridicate probe relevante pentru investigație, iar bărbatul a fost reținut pentru un termen de 72 de ore.
Reamintim că, potrivit legii, orice persoană este prezumată nevinovată până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive și irevocabile.


Citește mai departe

topul săptămânii