Rețele de socializare

Moldova

Angajat al Poliției de Frontieră, reținut în dosarul contrabandei cu țigări de pe malul Prutului, Briceni

Continuă investigațiile în dosarul contrabandei cu țigări în valoare de circa 0,5 milioane lei depistată pe malul râului Prut, în perimetrul satului Șirăuți, raionul Briceni.

Publicat

Astfel, după cum anunțau procurorii PCCOCS în comunicatul de presă din 30 aprilie 2021, aceștia urmau să verifice, de comun cu ofițerii SPIA, dacă angajații postului Poliției de Frontieră responsabil de segmentul geografic, în care a fost contracarată infracțiunea, au fost implicați în facilitarea infracțiunii.
Prin urmare, în ziua de vineri, 7 mai curent, procurorii au efectuat percheziții la domiciliile și birourile unor angajați ai Poliției de Frontieră din zona de nord a țării. Drept rezultat, au fost ridicate înscrisuri, acte și telefoane mobile ce ar fi fost folosite în activități ilegale.
În aceeași zi, în baza bănuielii rezonabile de implicare în infracțiunea investigată, a fost reținut un șef de sector al Poliției de Frontieră din acest segment de hotar. La 8 mai, polițistului i-a fost înaintată învinuirea, în baza articolelor 27, 42 alin.(5), 46, 248/1 alin.(4) lit.a) b) c) din Codul penal (participarea la tentativa de contrabandă cu mărfuri accizate).
În rezultatul examinării demersului procurorilor privind aplicarea arestului preventiv, în data de 9 mai, magistrații Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana au dispus plasarea acestuia în arest pentru un termen de 15 zile. Deoarece procurorii au solicitat un termen de 30 de zile, în scopul asigurării unor investigații obiective, această încheiere a fost contestată la Curtea de Apel Chișinău.
Reamintim, procurorii au contestat mandatul de arest eliberat tot pentru 15 de zile și în privința unuia din liderii grupării criminale care a fost reținut la 30 aprilie curent. Anterior descinderii oamenilor legii, figuranții au reușit să părăsească locul faptei cu mijlocul de transport. La fața locului, au fost depistate 70 de cutii, a câte 50 de blocuri de țigări în fiecare de marca Ashima fabricate în China și Ritm – de producție autohtonă. Tot acolo, a fost depistată și o barcă gonflabilă cu motor.

Potrivit legii penale, faptele comise sunt pedepsite cu închisoare de la 4 la 10 ani.


Moldova

Accident grav în raionul Glodeni, soldat cu un adolescent rănit: Unul dintre vehicule era condus de un minor

O decizie negândită poate avea consecințe grave. Este lecția învățată de un minor de 16 ani după ce ar fi urcat la volan, deși nu are acest drept, iar vehiculul pe care-l conducea s-a pomenit în accident. Mai mult, un prieten al adolescentului, tot minor, a ajuns la spital.

Publicat

Coliziunea s-a produs în după-amiaza de 02 septembrie, în jurul orei 15.00, pe traseul Glodeni – Dușmani – Moara Domnească. La fața locului a intervenit poliția, medici cu ambulanța, dar și un echipaj de pompieri.

Potrivit datelor oferite de către ofițerul de presă al IP Glodeni, Jana Molceanov, coliziunea s-a produs între o mașină condusă de un bărbat de 34 de ani și un microbuz marfar, la volanul căruia se afla minorul de 16 ani, care nu deține permis de conducere. În timpul coliziunii, o piesă s-a desprins de la automobilul tamponat și a ricoșat într-o altă mașină condusă regulamentar de un bărbat de 43 de ani. Vehiculul a fost avariat ușor, iar șoferul nu a avut de suferit. Totuși, accidentul nu s-a soldat doar cu pagube materiale.


Un minor de 16 ani, pasager în microbuz, a suferit multiple traumatisme și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Toți trei conducători auto implicați au fost testați alcoolscopic, rezultatele fiind negative. Poliția investighează cazul pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.


Citește mai departe

Moldova

Accident nocturn în capitală: Un tânăr a ajuns la spital în urma impactului dintre două mașini

Accident nocturn în capitală. Două vehicule s-au tamponat în plin, iar în rezultat, un pasager în vârstă de 22 de ani a ajuns la spital. Totul a avut loc în data de 2 septembrie, în jurul orei 23.00, pe șoseaua Hîncești din cartierul Telecentru, pe o porțiune de drum aflată în reparație.

Publicat

 

Potrivit datelor oferite de către ofițerul de presă de la Poliția Capitalei, Cristina Talpă, în circumstanțe încă neclare, un șofer de 23 de ani nu s-ar fi isprăvit cu ghidajul și s-a tamponat cu un alt automobil, condus de un tânăr de 20 de ani. În urma impactului, unul dintre pasageri, în vârstă de 22 de ani a suferit mai multe leziuni corporale. Acesta a fost preluat de medicii de pe ambulanță și dus la spital.


Pe caz a fost inițiat un proces penal, în cadrul căruia vor fi stabilite circumstanțele exacte în care s-a produs coliziunea. Șoferul care va fi găsit vinovat va fi sancționat în funcție de gravitatea leziunilor suferite de victimă.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani a provocat haos în centrul Orheiului

Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani, din satul Ciocîlteni a provocat haos în centrul Orheiului.

Publicat

În noaptea de 28 august, după ora 02:00, tânărul ar fi deteriorat 28 de semne de circulație și a lăsat inscripții pe peretele stadionului, într-un scuar din parc și pe două monumente.

Vezi pe linkul de mai jos declarațiile tânărului:


La scurt timp după ce incidentul a fost semnalat poliției, oamenii legii au reușit să-l identifice pe autor. În declarațiile date, minorul a explicat că gestul său a fost impulsionat de sentimentele neîmpărtășite ale unei tinere față de el, încercând astfel să-i atragă atenția.

Autoritățile continuă cercetările pentru a documenta toate pagubele și circumstanțele faptei. În funcție de evaluarea prejudiciului și a responsabilității, minorul riscă măsuri legale specifice vârstei sale.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii